Yaprak Biti Hakkında Her Şey!

Yaprak Biti

Bitkiler ile beslenen ve bir böcek türü olan yaprak biti, on farklı familyada yetişir. Günümüzde 4 binden fazla yaprak biti türü bulunur. Bu türlerden yaklaşık 250’si orman sahaları, tarım alanları ve bahçeler için zararlıdır. Çok küçük boyutlarda olduğu için bite benzetilen ve adını buradan alan bu böcekler 1 ila 10 mm arasında boyutlara sahiptir. Uçan mantarlar, sinir kanatlılar, uğurböcekleri gibi böcekler ile doğal olarak düşman olan yaprak bitleri, yapraklara zarar vererek onların görünümünü olumsuz yönde değiştirir.

Yaprak Biti Nedir?

Genellikle 2 mm uzunluğunda olan yaprak biti, farklı renklerde bulunabilir. Genellikle kırmızı, yeşil, kahverengi, sarı, siyah ve beyaz renginde bulunan bu hayvanlar, ortalama 2 mm uzunluğunda olurlar. Bu hayvanların hayatta kalması için bitkilerin içindeki öz suyundan beslenmeleri gerekir. Bu öz suyu da çiçeklerde, kitaplarda, tomurcuk ve yapraklarda olur. Kısa üreme döngüleri sayesinde hızlı bir şekilde çoğalabilen yaprak biti, bu nedenle bitki bakıcılarını rahatsız eder. Sadece birkaç ay içerisinde çok hızlı bir şekilde çoğalabilen bu böcekler, bahçelerinizin veya tarım arazilerinizin bir anda haşere ile dolmasına sebep olabilir. Bu nedenle yaprak biti oluşumundan önce, koruyucu önlemler almalısınız. Bu sayede daha az bütçe ve daha az emek ile ihtiyacınız olan sonuca ulaşırsınız. Bitleri oluştuktan sonra temizlemek sizin için çok daha zahmetli, emek ve zaman verici olacaktır. Bunun yanı sıra yaprak bitlerinin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini de unutmamalısınız.

Yaprak Biti Neden Olur?

Zararları meyve ve sebzelere kadar ulaşan yaprak biti saksı çiçekleri, bahçeler, tarlalar ve yeşil alanlarda görülebilir. Bitkinin solmasına sebep olan ve ekinlerin gelişimini olumsuz yönde etkileyen yaprak biti, bitkinin öz suyundan beslendikten sonra fazla şekeri salgıladığı için meyvelerin üzerinde ve yaprakların üzerinde yapışkan bir doku bırakır. Meydana gelen salgı, alanda küf oluşumunu tetikler. Bu da bitkinin fotosentez yapmasını zorlaştırır. Ekinlerin pazar değerini düşüren ve ekinlerin büyüme uçlarında deformasyonlar meydana getiren yaprak bitleri aynı zamanda birçok zararlı virüsün de taşınmasına sebep oluyor. Meyvelerin şekil bozukluklarına sebep olması ve küçük kalmasına neden olan bu böcekler; bitkilerin, tarım alanının veya arazinin doğru bir şekilde bakımının yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkıyor. Kolay bir şekilde üreyebilen yaprak bitlerinin bir anda çoğalması için birkaç ay yeterlidir. Bu nedenle siz de bitkinizin toprağını uygun bir şekilde seçmeli ve bakımını zamanında yapmalısınız.

Yaprak Biti Zararları Nelerdir?

Kanatlı ve kanatsız olarak karşımıza çıkan yaprak biti vişne, kiraz, erik ve şeftali gibi aklınıza gelebilecek tüm ağaçlarda da yaşayabiliyor. Yaşadığı alana önemli zararlar veren yaprak biti, bitkinin gelişimini engelliyor. Bitkinin fotosentez yapmasını engelleyerek solmasına neden olan bu böcekler oldukça zararlıdır. Farklı virüsleri taşıyan bu böcekler, bitkinizin tamamen solmasına sebep olabilir. Yaprakların rengini solduran bu böcekler, bitkinin gelişimini engellediği için oldukça olumsuz sonuçlar doğurur.

Yaprak Biti Nasıl Ürer?

Yaprak bitleri, döllenme olmadan üreyebilirler. Hem döllenme hem de döllenme olmadan üreyebilen bu böcekler, bu nedenle çok hızlı bir şekilde çoğalabilir. Döllenme yoluyla gerçekleşen çoğalmada oluşturulan yumurtaların kış boyunca saklanması gerekir, mevsim sıcaklıkları ideal seviyeye geldiğinde larvalar yumurtadan çıkar. Yılda bir kez döllenerek üreyen bu böceklerin döllenme olmadan da yılda 34’e kadar bölünmeleri mümkündür. Ebeveynin klonu olarak büyüyen yavrular, direnç mekanizması bakımından da ataları ile eşdeğer özellikler taşırlar. Bazı yaprak biti türleri doğuştan hamile olarak doğar. Sadece on gün içerisinde olgun hale gelebilen yaprak biti, bu sayede tekrar doğurabilir. Kanatlı olan yaprak bitleri, diğer bitkilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Bu da onların daha zararlı olduğu anlamına gelir.

Yaprak Biti Nasıl Yok Edilir?

Yaprak bitlerini yok etmek için birçok farklı yöntem deneyebilirsiniz. İlk olarak söz konusu bitkileri tazikli su ile yıkamanız sizin için avantaj olacaktır. Eğer saksı bitkilerinizde afid problemi varsa bitkilerinizi musluk altında da yıkayabilirsiniz. Tarlada bulunan ekinlerinizin korunmasını istiyorsanız da direkt olarak hortumla sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bit bulaşan ekinlerinizi sağlıklı olanlardan ayırarak zararı minimuma indirgeyebilirsiniz. Eğer yaprak bitleri bitkilerin meyve ağaçlarına dadanmışsa, dadanılan dalların budanması sizin için avantaj olacaktır. Yaprak bitlerinin seralara ve limonluklara girmesini istemiyorsanız havalandırma deliklerini gazlı bezlerle kapatmanız gereklidir. Sebze bahçelerinde ise sebzelerinizi yünle kapatarak bu hayvanlardan korunabilirsiniz.
Yaprak biti ilacını kendi evinizde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için arapsabunu veya bulaşık deterjanına ihtiyacınız olacaktır. Arapsabunu veya bulaşık deterjanını su ile seyrelterek bir solüsyon haline getirebilir ve yaprak bitlerinin üzerine sıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra sektörde bulunan profesyonel ilaçlar arasında da tercihte bulunabilirsiniz. Eğer yaprak bitine karşı koruma amaçlı ilaçlama yapacaksınız işlemlerinizi yaz aylarında gerçekleştirmelisiniz. Eğer bir önceki yıldan herhangi bir bulaşıklık varsa, kış aylarında kontrolü gerçekleştirerek bitkilerinizin tamamı ile yaprak bitinden arındığından emin olmalısınız.

Yaprak Biti Ne İşe Yarar?

Yaprak biti, bitkinin öz suyundan beslenerek hayatta kalan ve çok hızlı bir şekilde üreyebilen canlılardır. Bu bitler, herhangi bir faydaya sahip değildir. Bahçelerden tarlalara, saksı çiçeklerinden yeşil alanlara kadar hayatın her yerinde görülebilen bu bitler, ekinlerin solmasına ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oluyor. Meyvelere dadandığında meyvelerin üzerinde yapışkan bir doku bırakan bu böcekler, bitkilerin fotosentez sürecini olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra pazar değerinin de düşmesine neden olabilir. Bitkilerin büyüme uçlarında deformasyon meydana getirdiği için, meyvelerin yapısının bozulmasına sebep olan bu böcekler, aynı zamanda yüzlerce virüsün taşıyıcısı olduğu için de zararlıdır. Meyvelerin şekil bozukluklarına sahip olmasına veya küçük kalmasına sebep olan bu böcekler, çiftçilerin korkulu rüyasıdır. Bölünerek veya döllenerek çoğalabilen yaprak bitleri 5-6 günlük ömre sahiptir. Patates afidi, tütün afidi, yeşil şeftali afidi ve pamuk afidi gibi birbirinden farklı isimlerle anılan bu böcekler birbirinden farklı renklere sahip olabiliyor.

Yaprak Biti İnsana Bulaşır Mı?

Yaprak bitlerinin ömrü 5-6 gündür. Bu süreç içerisinde bitler, insana bulaşabilir. Bulaştıktan sonra kişide alerjik reaksiyon oluşabilir. Nefes yoluyla akciğerlere ulaşabilen yaprak biti, solunum enfeksiyonlarının gelişmesine sebep olabilir. Bu nedenle yaprak bitlerinden bir an önce kurtulmanız gereklidir. Gerekli bakım ve ilaçlama uygulamaları sayesinde problemin kökten bir şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz

Yaprak Biti İnsana Zarar Verir Mi?

Yaprak biti, bitkileri yediği için tarım ile uğraşanlar adına oldukça dezavantajlıdır. Kişiye psikolojik ve iş gücü bakımından zararlar veren yaprak biti, aynı zamanda insanların sağlığını da tehdit eder. Alerjik reaksiyona sebep olabilen bu böcekler, insanların kullandığı eşyalara da ulaşabilir. Kişinin vücudunda kaşıntı ve kızarıklık meydana gelmesine sebep olan yaprak biti, özellikle bronşit ve astım rahatsızlığı olanlarda solunum sıkıntısı yaşanmasına sebep oluyor. Çok küçük boyutta oldukları için solunum yoluyla akciğerlere kadar ulaşabilen bu böcekler, akciğerlerde solunum yolu hastalıklarının gelişmesine neden oluyor. Yaşamı tehdit eden yapısı nedeniyle istenmeyen bir canlı olan yaprak biti, bu nedenle bitki işi ile uğraşanların korkulu rüyasıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.