TÜM SONUÇLARI GÖSTER
  • Sepetim
  Spatifilyum Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

  Spatifilyum bitkisine barış çiçeği, barış zambağı ve yelken çiçeği de denilebilir.

  Hem parlak güzel yaprakları hem beyaz zarif çiçekleri için yetiştirilir. Gövde uzaması yavaştır; yaşlandıkça ana gövde rizom gibi bir hal alır. Uzamaz, dallanmaz. Çok hassas bir bitkidir küçük bir ihmalde veya mevsim değişikliklerinde tedbirsizliklerde yaprak uçları ve kenarları bozulabilir, dikkat edilmesi gerekiyor. Evlerde Spatifilyum çiçeği havayı temizleyici etki yaratmaktadır.

  Işık, Isı ve Nem İhtiyacı;
  Spatifilyum(Yelken Çiçeği) çiçeğine öğle vakti civarlarındaki direkt güneş ışınları zararlıdır. Çok iyi aydınlık ve biraz güneş alan yerlerde daha hızlı ve sağlıklı büyür. 10 dereceden serin havada eğer havanın nem oranı da düşükse yapraklarında bozulmalar olabilir. 28 dereceden fazla sıcaklarda ortam havası ortalama %70 gibi nemli olmalıdır. Isı yükseldikçe ortamın nemi de yükselmelidir.

  Çiçeklenme Süreci;
  Spatifilyum(Yelken Çiçeği) çiçeği yaz boyunca gündüzler uzun olduğu zaman ve kışın gündüz süresi çok kısa iken çiçek açmaz, bitki için bu normal bir durumdur. Eğer ilkbaharda ve sonbaharda da çiçek açmıyorsa güneşten mahrum kalmış demektir.

  Dinlendirme Süreci;
  Yılda iki defa bir süre hem güneşsiz hem susuz bırakılması gereken bir bitkidir.(tamamen susuz değil, toprak fazlaca kurudukça sulanmalı).
  Yılda iki kez dinlendirilmesi gerekiyor.

  1- Sonbahar çiçekleri solunca başlayarak 1 ay.
  2- İlkbahar çiçekleri solduktan 1 ay ve ya 2 ay.

  Diğer zamanlarda toprak kurudukça değil, nemini hafif yitirince bol su ile sulamalısınız ve günde en az üç saat kadar sabah ve ya akşam güneş almasını sağlamanız gerekmektedir.
  Çiçekler güzelliğini yitirip yeşile döndüklerinde diplerinden kesilerek, sulamayı ve güneşi azaltarak dinlendirmeye geçirmeniz gerekmektedir.
  Çiçek sapları ve bozulan yaprakları iyice kupkuru olmadıkça kesilmemeli koparılmamalı. Spatifilyum bitkisinin yeni yaprakları eskilerden kuvvet alır, onların rehberliğinde bir gelişim gösterir. Onlar olmazsa yeni yapraklar güçsüz ve küçük kalır. Onun için çok sayıda eski yaprak kalmayacaksa bozulanları hemen kesip atmamalısınız. Her bir kökte en az 5 yaprak kalacak şekilde eski yaprakları dipten kesebilirsiniz.

  Sulama Sıklığı ve Miktarı;
  Sulama aralıklarında dikkat edilmesi gerekiyor. Suladığınız zaman toprak ıslak olacaktır. 1 - 2 gün içerisinde ıslaklık kalmaz ama fazlaca nemli olacaktır. Bu fazlaca nemlilik hafifçe azalınca tekrar sulamalısınız. Dinlendirme zamanlarında ise toprağın nemliliğinin de biraz azalmasını beklemelisiniz. Besin verdiğiniz zamanlarda ayda 1 defa saksı hacminin en az iki misli su ile sulayarak toprağın iyice yıkanmasını sağlamalısınız.

  Gelişim Süreci;
  Spatifilyum çiçeği yerini severse ve uygun gıdasını da alırsa her bir yaprağı bir öncekinden biraz daha iri olur. 15-20cm’lik mini bir süs bitkisi iken çiçekleri de küçük olur, gayet normal ve yetişkin bir birey gibi hayatına devam eder ama zamanla 2 - 3 misli büyüyebilir. Spatifilyum çiçeğinin sürprizleri; birkaç ay git gide kötüleşiyorken, birden bire dipten 5 - 6 yeni sürgün verir ve hepsi birden hızla büyürler.

  Çoğaltılması Süreci;
  Spatifilyum Çiçeği (Yelken Çiçeği) yanlarından yavrular verir. Bunlar yeterince yapraklanıp köklendiğinde ayırarak kolayca çoğaltabilirsiniz. Fakat ayırma zamanı dinlendirme başlarında olmalıdır. İlk zamanlar bir hayli kötüleşebilirler seyrek sulamaya devam etmelisiniz. Dinlenme süresi bitince daha sık sulamaya geçebilirsiniz, süratle gelişmeye başlayacaklardır. Genel olarak çoğaltılması için en uygun Nisan ayıdır.

  Saksı Değişikliği Süreci;
  Köklerine hiç zarar vermemeye çalışılmalı yoksa birçok yaprak bozulabilir. Ne kadar yumuşak toprağa dikmişseniz, toprak değişiminde ve sürgünleri ayırmada kökleri o nispette zarar görmez.