Topraksız Tarım Nedir ve Nasıl Yapılır?

TOPRAKSIZ TARIM

Yüksek derecede karlılık elde etmenize olanak sağlayan topraksız tarım uygulamaları, tarımda yüksek derecede karlılık sağlar. Daha az arazi kullanımı ile daha yüksek sonuç elde etmenize olanak tanıyan topraksız tarım uygulamaları sayesinde daha az su tüketimi ile optimum sonuç alabilirsiniz. Daha az sera gazı salınımı yaptığı için aynı zamanda çevre dostu olan topraksız tarım uygulamaları, düşük işçilik maliyeti ile de ön plana çıkar. Geleneksel tarım ile karşılaştırıldığında daha düşük enerji maliyetine sahip olan bu uygulamalar sayesinde sınırlı alanlarda yüksek tarım verimi alırsınız.
Bitkilerin daha sağlıklı bir biçimde büyümesine olanak sağlayan topraksız tarımda, topraktan kaynaklanan hastalıklara rastlanmaz. Bitkilerin besin bulmak için kök salmak zorunda olmadığı bu sistemde bitkiler, enerjilerini büyümek için harcar. Üretim açısından da yüksek derecede değer sağlayan topraksız tarım uygulamaları, daha az zararlı böcek ile bitkilerinizi korumaya yardımcıdır. Sıcaklık ve iklim kontrolü yapabileceğiniz iç mekanlarda topraksız tarım ile üretim yapabilirsiniz. Bu sistemde bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm besinler su vasıtasıyla iletilir. Bu sayede bitkilerin yetersiz beslenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Topraksız Tarım Nedir?

Gelişmiş üretim teknikleri arasında bulunan topraksız tarım; bitki yetiştiriciliğinde kullanılan bir uygulamadır. Sıvı ve katı ortamlar kullanılarak yapılan bitki yetiştiriciliğinde, bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementleri söz konusu katı ve sıvı ortamlar kullanılarak yapılır. Bitkinin kök bölgesine yapılan uygulamalar sayesinde bu bölgeye uygun besin, su ve hava maddesi entegre edilir. Toprak kaynaklı sorunlar ve nüfusun artması ile çok daha popüler hale gelen topraksız tarım, nüfusun gıda gereksinimini karşılamada oldukça önemli olan bir uygulamadır. Sınırlı sayıda bulunan ekim alanlarına alternatif olarak yaygınlaşan topraksız tarım uygulamaları; toprakların yerleşim yeri olarak kullanılması, çoraklaşma ve erozyon problemlerine karşı savaşır.
Toprakları kıt olan ülkelerin dışa bağımlılığının azaltılmasında etkili bir araç olan topraksız tarım uygulamaları, daha az girdi ile optimum verimlilik almanızı sağlar. Nematodlarla mücadelede ve toprak kökenli hastalıklarla savaşmada kullanılan metil bromitin yasaklanması da topraksız tarıma yönelmenin nedenleri arasındadır.

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Topraksız tarım yapmak için hazır olarak satışa sunulan kitlerden faydalanabilirsiniz. Kendi kendinize bu uygulamaları hayata geçirmek istiyorsanız iki farklı yöntem benimseyebilirsiniz. Bunlardan ilki derin su kültürüdür. Minimum masraf ile topraksız tarım uygulamalarını hayata geçirebileceğiniz derin su kültüründe bitkilerin direkt olarak zengin suya daldırılarak büyümesi sağlanır. Opak kovalar ve saklama kapları sayesinde hidroponik tarım yapabilirsiniz. Bu yöntemde suyun havalandırmasını sağlamak için pompa kullanabilirsiniz. Bunun için akvaryumlarda kullanılan pompaları tercih edebilirsiniz. Besin çözeltilerinin kararlılığını korumak için hidroponik tarım sisteminde kullanacağınız kabın derin olmasına özen göstermeniz gereklidir. Yoğunlaşma olmaması için de kabın opak olması gerektiğini unutmamalısınız. Kabın kapak bölümüne 15 santim aralıklarla açacağınız deliklerden küçük file saksılar kullandığınız bitkilerinizi geçirebilirsiniz. Saksıların içine kil çakılı ve kaya yünü gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Bu araçlar, bitkinin dik durmasını sağlayacaktır. Su ile doldurduğunuz kabın içerisine önce su, sonra besin çözeltisini iletmeli, kapağını kapattıktan sonra da bitkinizi yerleştirmelisiniz.
Topraksız tarım uygulamalarında tercih edebileceğiniz bir başka yöntem ise besleyici film tekniğidir. Balkonda veya evde topraksız tarım yapmak isteyenler, son derece basit malzemeler ile işlemlerini tamamlayabilir. Bu işlem için zamanlayıcı, dalgıç pompa, hava pompası, su haznesi, kör tapa, PVC boru gibi araçlara ihtiyacınız olacaktır. Bu işlem için de PVC boruların üzerine 15 santim aralıklar ile delikler açmanız gereklidir. Açtığınız deliklerin içerisinde hazırladığınız file saksıları yerleştirmelisiniz. PVC boruların uç bölümlerini manşon veya kör tapa ile kapatabilirsiniz. Kör tapalara hortum takmanız, suyun devridaim olmasına olanak sağlayacaktır. Sistemi kurduğunuzda yer çekimi yardımıyla dönüş suyunun hazneye akmasını sağlayabilirsiniz. Bitkilerin dik durması için kil çakılı ve kaya yünü kullanabilirsiniz. Su kültürleri de tıpkı diğer yöntemde olduğu gibi derin olmalıdır.

Topraksız Tarımın Faydaları Nelerdir?

Topraksız tarımın birçok faydası vardır. Bu faydalar şöyle özetlenebilir;
• Hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolü
• Enerji ve iş gücünün azaltılması
• Su ekonomisi ve kontrolü
• Bitkilerin kontrollü beslenmesi
• Erkencilik, verim ve kalite artışı
• Toprağı uygun olmayan yerlerde tarımsal üretim olanağı

Topraksız Tarımın Dezavantajları Nelerdir?

Topraksız tarımın avantajları fazla olsa da dezavantajları da yok değildir. Örneğin; yumru gibi bitkiler topraksız tarım ile yetiştirilemez. Bunun yanı sıra jeotermal enerjinin olmadığı yerlerde enerjinin kullanım maliyeti de yüksek olur. Bu sistemin periyodik olarak kontrol ve takip edilmesi gereklidir. Topraksız tarım yetiştiriciliği çok fazla bilinmediği için sektörde kalifiye eleman bulmak zordur. Diğer yetiştiricilik sistemleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek kurulum maliyetine sahip olan topraksız tarımın dezavantajları bu şekildedir.

Topraksız Tarım İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Besleyici film tekniği ile hazırlayacağınız topraksız tarım sistemlerinde zamanlayıcı, dalgıç pompa, hava pompası, su haznesi, kör tapa ve PVC boruya ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra bitkiler için de besin çözeltilerine gereksinim duyarsınız.

Topraksız Tarım Nerede Yapılır?

Topraksız tarım, her yerde yapılabilir. Özellikle tarıma elverişli olmayan veya yüksek nüfuslu alanlarda bu tarım uygulamalarına yer verilir. Ülkemizde 15 bin dekardan fazla alanda topraksız tarım metodu ile ekim yapılıyor. Afyonkarahisar, Yalova, Manisa, İzmir, Mersin ve Antalya illeri, topraksız tarımın en yoğun yapıldığı şehirlerdir. Ülkemizde gerçekleştirilen topraksız tarımın çok büyük bir oranı sebzelere ayrılmış durumda. %8’lik gibi küçük bir dilim ise süs bitkisi için kullanılıyor.

Topraksız Tarımda Sulama Nasıl Yapılır?

Topraksız tarımda sulama, otomasyon sistemleri ile hayata geçirilebilir. Bitkilerin gereksinimi olan ilaç, gübre ve diğer besinler su vasıtasıyla entegre edilir. Sektörde genellikle IOT ve kablosuz sulama sistemleri kullanılır. Güneş enerjili GSM’li çözümler, ultrasonik akış ölçerler ve pilli, toprak nemi, kablosuz pilli vana kontrol üniteleri, mobil ve web destekli ara birimler sulama sistemlerine dahil edilebilir. Bu sistemler uzaktan kontrol ve izleme imkânı da sunar. Gübreleme ve sulama için tercih edilen uygulamalar, zamandan ve efordan tasarruf ettirir.

Topraksız Tarım Organik Olabilir Mi?

Topraksız tarım organik olabilir. Topraksız tarımda kullandığınız besin ve tohumun organik olması, çıktı alınan ürünün de organik olmasını sağlar.

Topraksız Tarımda Hangi Bitkiler Yetiştirilebilir?

Topraksız tarım sayesinde birçok bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Hidroponik sistem olarak da bilinen topraksız tarımda bezelye, fasulye, pazı, roka, dereotu, nane, sarımsak, maydanoz, kişniş otu, fesleğen, su teresi, çilek, ıspanak, lahana, kabak, salatalık, domates, marul yetiştirebilirsiniz.

Topraksız Tarım Sistemleri Ortalama Fiyatları Ne Kadardır?

Topraksız tarım, düşük kurulum maliyetine sahiptir. Bu sistemde kullanılan araçlar oldukça basittir. Fiyatları belirleyen etkenler, tercih edeceğiniz aparatların yoğunluğu ve kalitesi ile bağlantılı olacaktır. Örneğin; 160 bitkilik topraksız tarım kule sistemine ortalama 2 bin liraya sahip olabilirsiniz. Sisteme entegre olacak diğer araçlarla birlikte bir asgari ücreti geçmeyecek biçimde evinizde, balkonunuzda veya profesyonel olarak topraksız tarım yapabilirsiniz. Paket halinde satışa sunulan ev tipi topraksız tarım malzemesinin içinde file saksı, su haznesi kapağı, su haznesi, üst kapak, seperatör, modül ve dalgıç su pompası bulunur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.