Babalar Günü Tarihçesi

BABALAR GÜNÜ

Bir kimseye babalık yapmış olan, babalık şefkati ile bir canlıya yaklaşan herkes babadır aslında. Yavrulara baba şefkati ile yaklaşılması, Babalar Günü’nün kutlanması için yeterli bir sebeptir. Tüm dünyada her yıl haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü, babaların onurlandırılması için düzenlenmiş bir gündür. Babaların onuru için kutlanan bu özel gün, Anneler Günü’nden sonra ortaya çıkmış bir gündür. Bu fikir, bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, babası tarafından büyütülen bir çocuktu. Tam 6 kardeş olan Dodd ailesine babaları tek başına baktı. Annelerin yokluğunu aratmayan baba, Sonora Smart Dodd’un Babalar Günü adı altında bir kutlama yapılması gerektiğini düşünür. Sonora, bugün için babasının doğum günü olan 5 Haziran’ı seçer ancak hazırlıklar bugüne yetişmez. Bu nedenle Haziran’ın 3. Pazar günü istenen kutlama gerçekleştirir. İlk kez 1910 yılında kutlanan Babalar Günü’nün çıkış noktası ise Washington’dur. 19 Haziran 1910’da gerçekleşen bu etkinlik, üzerinden yıllar geçse de hala geçerliliğini korur.

Babalar Günü Tarihçesi Nedir?

Babalar Gününün tarihçesi, görece Anneler Günü kadar yaralayıcı değildir. 6 çocuğunu annesiz olarak büyüten bir Amerikan İç Savaşı gazisinin çocuğu tarafından onurlandırılmak istenmesi ile başlamıştır bütün hikâye. İlk olarak Washington’un Spokane şehrinde, Sonora Smart Dodd’un babası adına yapılan kutlamanın haziran ayında olması, Sonora Smart Dodd’un babasının 5 Haziran’da doğmasından kaynaklanır. 1910 yılında gerçekleşen ilk kutlamadan tam 14 yıl sonra, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge, eğlenceli ve gurur verici geçen bu özel güne destek vermiştir. Bu destek o dönemlerde resmiyete dökülse de esas olarak 1966 yılında yayınlanan bir bildiri ile Babalar Günü resmiyete dökülmüştür. 1966 yılında, dönemin başkanı olan Lyndon Johnson tarafından yayınlanan bildiride, her Haziran’ın 3. Pazar günü Babalar Günü olarak ilan edilmiştir. Hatta, takvimler 1972’yi gösterdiğinde, dönemin başkanı Başkan Richard Nixon tarafından bu özel gün, resmî tatil olarak ilan edilmiştir.
Katolikler bazında Babalar Günü farklı bir tarihte kutlanır. Katolikler, Babalar Günü’nü dini açıdan ele almıştır. Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına kutlanan bugün, 19 Mart’ta kutlanır. Bugün, St. Joseph Günü adı altında kutlanır. Babalar Gününde babalara çiçek başta olmak üzere tavla takımı, satranç takımı, özel hobi ya da koleksiyon ürünleri, ceket, pantolon, parfüm, saat gibi seçenekler de hediye edilebilir.

Babalar Günü Neden Kutlanır?

Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan Babalar Günü, babaların ve babalık duygusunu taşıyanların onurlandırılması için kutlanır. İlk olarak 1910 yılında, bir Amerikan iç savaşçısı olan babanın 6 çocuğuna hem annelik hem de babalık etmesi ile ortaya çıkan merhamet ve emek, Savaşçının 6 çocuğundan biri olan Sonora Smart Dodd’un babasını onurlandırmak için bir kutlama yapması ile bir kutlamaya dönüşmüştür. 1924 yılında resmi olarak ilan edilen Babalar Günü, 1972 yılında ise Amerika’da resmi tatil olarak ilan edilmiştir. O günden bugüne bir kültür olarak gelişen kutlamalar, baba olarak görülen kişileri mutlu etmek için kullanılan bir gün haline gelmiştir.

Babalar Günü Ne Zaman Kutlanır?

Babalar Günü, her Haziran’ın 3. Haftası kutlanır. Bunun için belirli bir tarih olmadığından kutlama tarihinde değişkenlikler olabilir. Dünyanın birçok bölgesinde Haziran’ın üçüncü haftasında kutlanan Babalar Günü, Katolikler tarafından ise Mart ayının 19. gününde kutlanır.

Babalar Gününde Babamıza Ne Tür Hediyeler Alabiliriz?

Babalar Günü, yaz ayına denk geldiği için genellikle tişört alınır. Belirli bir yaşa gelen babaların kendilerini rahat hissetmesi için tercih edilen bu hediye oldukça sevimlidir. Ancak tercih edilen hediyelerin yanında ek bir hediye gereksinimi duyulur. Bu noktada devreye çiçekler girer. Babalara genellikle saksıda çiçek alınır. Özellikle emekliliğin tadını çıkaran babalarınız, saksıdaki çiçekleri tıpkı siz, değerli çocuğu gibi özenle bakar. Eğer evinizden ayrılmışsanız ve kendinize yeni bir hayat kurmuşsanız babanıza verebileceğiniz en iyi hediye, saksı çiçekleridir. Tasarım çiçek sepeti, orkide, lavanta, tropic dieffenbachia ve çok daha fazlasına osevio ayrıcalığı ile ulaşabilirsiniz.
Babalara en çok alınan hediyeler arasında kartlık ve cüzdanlar bulunur. Alacağınız kartlık ve cüzdan, gözünüze küçük geliyorsa set halinde sunulan ürünleri tercih edebilirsiniz. İsimli cüzdan tesbih bileklik anahtarlık seti bu noktada size yardımcı olacaktır. Kişiselleştirilebilir hediyeler, karşınızdaki kişiyi daha fazla mutlu eder. Dilerseniz babanıza özel bir hediye paketi de oluşturabilirsiniz. Kahve seven babalara porselen kupa ve dünya kahveleri eşsiz tatlar hediye kutusu gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Çalışan babalara özel ise içerisinde şampuan, duş jeli, roll-on, ajanda ve çikolata gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Babalarınızı mutlu edecek olan bu hediyelerin tamamına ise osevio ayrıcalığı ile ulaşabilirsiniz.
Eğer babanızla aynı şehirde yaşamıyorsanız, tercihiniz yenilebilir çiçeklerden olabilir. Genellikle meyve sepetleri, kekler, kurabiyeler gibi birbirinden lezzetli ve görsel açıdan avantajlı olan yenilebilir çiçekler, babanızı mutlu edecektir. Halihazırda resmi bir işte çalışan bir babanız varsa gömlek veya kravat da alabilirsiniz. Bu aksesuarlar, babalarınızın her taktığında sizi mutlu edeceği benzersiz bir seçenek sunacaktır. Çocuklar, genellikle babalarının pantolon ölçüsünü bilmez. Bu nedenle eğer babanıza pantolon almak istiyorsanız muhtemelen ona sürpriz yaparak bir alışveriş merkezine götürmeniz gerekecektir. Babalar için tek bir özel gün bulunduğundan onları mutlu etmek ve sevginizi haykırmak için elinizden her geleni yapmalısınız. Bunu yaparken de babanızın beğenilerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede hem işlevsel hem de onları mutlu edecek hediyelere sahip olabilirsiniz. Bu hediyeleri çiçek ve yenilebilir çikolatalar ile taçlandırmak oldukça avantajlı olacaktır.

Babalar Gününde Ne Mesajlar Atılabilir?

Babalar Günü’nde atılacak mesajlar, genellikle duygu yüklü olan mesajlardır. Eğer babanıza Babalar Günü’nde hangi mesajların atılacağına karar veremiyorsanız sizin için hazırladığımız önerilerimizi kullanabilirsiniz.
*Dünyaya bir daha gelsem yine senin kızın/oğlun olmak isterim. İyi ki benim babamsın. Her zaman özverin ve şefkatin ile bana sımsıcak bir dünya verdin.

*Dünyadaki bütün babalar bir yana, sen bir yana… Dünyaya gözlerimi açtığım ilk günden itibaren beni koruduğun, her düştüğümde beni kaldırdığın ve arkamda dağ gibi durduğun için teşekkür ederim.

*Emeğin, sevgin, sabrın ve kendinden feda edip bana verdiğin her şey için sonsuz teşekkür ederim. İyi ki varsın babacığım.

*Baba demek; güven demektir. Baba demek; koşulsuz sevgi demektir. Baba demek; yemeden yedirmek, içmeden içirmek demektir. Tüm bunları bana sunduğun sonsuz sevgi ve emek ile anladım. Babalar Günün kutlu olsun babacığım.

*Gölgen yeter… Başka söze, süslü cümlelere, methiyelere gerek yok. Sen başımızda ol yeter. Babalar Günün Kutlu Olsun babacığım.
*Ne kadar şımarıklık yaparsam yapayım bana gösterdiğin sabrı, en sevdiğin gömleğini mahvettiğimde gösterdiğin yumuşaklığı, benden önce uyanıp beni okula hazırladığın o günleri unutmadım. Sonsuza dek benim babam olduğun için şükrediyorum. Seni çok seviyorum babacığım.

*İşten yorgun argın eve dönüp, beni gördüğünde sanki hiç işe gitmemiş gibi davrandığını artık daha iyi anlıyorum. Son enerjine kadar bana harcadığın, benimle güldüğün, bana ağladığın her gün için minnettarım.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.