İçinizi Isıtacak Kış Çiçekleri

Kış Çiçekleri

Kış aylarının etkisini iyice hissettirmeye başladığı bugünlerde, soğuk havalarda içimizi bir parça ısıtmaya yardımcı olacak şeylerin başında çiçekler geliyor. Renkli ve şık görüntüleriyle bulundukları ortama harika bir yere çeviren çiçekler, bakımıyla da yeri dolmayacak bir hobi haline geliyor. Ancak kış aylarında çiçeklere daha fazla özen gösterilmesi gerektiği de bilinen bir gerçek. Özellikle soğuk havaların negatif etkilerine dayanamayan çiçekler, donarak solup gidebiliyor.

Kış Çiçekleri 3

Fakat kış aylarında çiçeklere daha fazla vakit ayıramayan ve onlardan kopamayan insanlardan iseniz soğuğa dayanıklı kış çiçekleri tam anlamıyla aradığınız çiçek türleri olabilir. Zevklerine ya da dekorasyonunuza uygun olarak tercih edebileceğiniz soğuğa dayanıklı kış çiçekleri sayesinde kış aylarını daha renkli geçirerek depresyona da meydan okuyabilirsiniz.

Kış Çiçekleri

İşte soğuğun vız gelip tırıs gittiği kış çiçekleri;

Kış Çiçekleri 1

Kasımpatı

Listemizde yer alan ilk çiçek kasımpatı. Balkon ve bahçe çiçekleri arasında renkleri ve dayanıklılığı sayesinde sıklıkla tercih edilen bir çiçek olan kasımpatı çiçeği, -30 dereceye kadar dayanabilen güçlü bir çiçek. Bunun yanı sıra bakımı için zor şartlar gerekmemesi de kasımpatını kış aylarında bir yıldız haline getiriyor.

Kasımpatı çiçeği hakkında detaylı bilgi almak için ise daha önce hazırladığımız “Sonbaharın Neşesi: Kasımpatı” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kasımpatı

Nergis

Sarı ve beyazın eşsiz bir uyumu olan Nergis çiçeği, evlerinize kışın renk katacak ve içinizi ısıtacak bir çiçek olacak. Soğuk havalara karşı en dirençli çiçekler arasında ilk sıralarda yer alan Nergis çiçeğini açık havada da yetiştirmeniz mümkün. Ek olarak neredeyse hiç sulama istemiyor oluşu da bakımının kolaylığının en güzel kanıtı halinde.

Nergis

Atatürk Çiçeği

Kendi güzelliği yanında ismini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten alıyor olması Atatürk Çiçeğini çok daha özel kılıyor. Kırmızı ve yeşil tonlarıyla bakanları kendisine hayran bırakan bu eşsiz çiçek, soğuk havalarda dayanıklı olmasıyla da tam bir kış çiçeği olarak biliniyor. Ayrıca Aralık – Ocak – Şubat aylarında Atatürk Çiçeğinin yaprakları çiçek açar. Böylece kışın en kasvetli günlerini bile daha renkli ve neşeli hale getirebilirsiniz.

Atatürk Çiçeğinin bakımı, anlamı ve hikayesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Atatürk Çiçeği

Çuha Çiçeği

Mor, kırmızı ve sarı renkte açan çiçekleri ile adeta hoş bir tabloyu evinize taşıyan çuha çiçeği de -30 dereceye kadar dayanabilen kış çiçeklerden birisi. Ancak çuha çiçeğini kışın yetiştirmek istiyorsanız dikkat etmeni gereken bir detay var o da sık sık sulanması gerektiği, aksi takdir de çiçek soğuğa fazla dayanamayıp solabilir.

Çuha Çiçeği

Orkide

Orkideler belki de çiçekler en zarif ve güzellerinden bir tanesi. Aşkın itirafından, teşekkür çiçeğine kadar pek çok farklı alanda kullanılabilen orkideler, birinden farklı renkleriyle bakanları kendisine aşık etmeyi başarıyor. Tüm bunlara ek olarak kışın dondurucu soğuklarına dayanabiliyor olması da orkideyi daha özel kılan bir detay.

Orkide

Yılbaşı Çiçeği

Ekim ila Ocak ayları arasında çiçek açabilen ve boyları 30 cm kadar olabilen yılbaşı çiçeği, en fazla tercih edilen kış çiçeklerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Sarkan ve bakımı kolay bir çiçek olan yılbaşı çiçeği, kış aylarındaki vakit geçirmesi en keyifli şeylerden birisi olmaya aday.

Yılbaşı Çiçeği

Açelya

Güneş ışığını sevmeyen ve soğuk havalarda çiçek açabilen açelyalar, kış aylarında bakımı kolay bir çiçek arayanların vazgeçilmez tercihi oluyor. -25 dereceye kadar dayanabilen bu açelya, yapraklarının renkleriyle de dikkatlerini üzerine çekebiliyor. Bakımı konusunda ise dikkat etmeniz gereken tek şey susuz kalmaması olacak.

Açelya

Sıklamen Çiçeği

Kış çiçekleri arasında kokusu ile insanları kendisine çeken sıklamen çiçeği, -15 dereceye kadar dayanabiliyor. Kış aylarında da çiçek açabilen sıklamen çiçeği, bu özelliği sayesinde kış aylarının gözdesi haline gelebiliyor.

Sıklamen Çiçeği

Manolya

Dış mekan bitkileri arasında güzelliği ile sıyrılan manolyalar, kış aylarına adeta meydan okuyan bir çiçek türü. Birbirden farklı renkleri ile göz alcı bir güzelliği ulaşabilen manolyalar, bakım olarak da sizi fazla zorlamayacak çiçeklerden birisi.

Manolya

Kış Sümbülü

İsminden de anlaşıldığı üzere, kış aylarına dayanabilen kış sümbülü, soğuk havalarda açan pembe, beyaz çiçekleri ile içinizi ısıtmayı başarıyor. Soğuk ortamların aranan çiçeği olan kış sümbülünün bakımına da biraz özen gösterdiğiniz sürece uzun yıllar size eşlik edebilir.

Kış Sümbülü

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.