Sonbaharın Neşesi: Kasımpatı

Kasımpatı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Kasımpatı, sonbahar aylarının depresif ve karanlık havalarını, yapraklarında taşıdığı her biri birbirinden güzel renkler ile aydınlatan eşsiz bir çiçek. Evleri, ofisleri kısacası yaşamın her alanına canlılık katan kasımpatı çiçeği, yalnızca bir saksı içerisinde yetişen onlarca çiçeği ile bolluğun da en güzel temsilcilerinden bir tanesi.

Kasımpatı Çiçeği 1

Her renginin taşıdığı farklı anlamlar ile birbirinden özel durumlar için de tercih edilebilen kasımpatı için sonbaharın en özel çiçeği desek yanlış olmaz. Sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel hediye alternatifi olan kasımpatı çiçeği hakkında ise insanların kafasında pek çok soru işareti oluyor. Kasımpatı çiçeği nasıl yetiştirilir, kasımpatı çiçeğinin bakımı nasıl olmalı ve hikayesi nedir gibi sorular ön plana çıkıyor.

Kasımpatı Çiçeği 2

Biz de bu yazımızda sizler için bulunduğu ortamlara neşe katan, hediye ettiğiniz zaman ise karşınızdaki insanın yüzünde silinmeyecek bir tebessüm yaratacak olan kasımpatı çiçeği hakkındaki tüm bilgileri bir araya getirdik.

Kasımpatı Çiçeği 3

Kasımpatı Çiçeğini Nasıl Yetiştirilmeli?

Kasımpatı çiçeğinin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için ilk önce ışığını doğru ayarlanması gerekiyor. Güneş doğrudan temas etmemesi gereken kasımpatı çiçeği, dolaylı ışıkları daha çok sever. Bu nedenle çiçeği yarı gölge yarı güneşli bir yerde tutmak sizin için en doğru tercih olabilir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Çiçeğinin her bölgesinin eşit olarak gelişmesini istiyorsanız, belirli aralıklarla güneş alan bölümünü değiştirmenizde fayda var.

Kasımpatı Çiçeği 4

Kasımpatının yetişmesinde bir diğer unsur ise bulunduğu ortamın sıcaklığı. Fazla soğuk ve sıcak ortamlara dayanamayan hassas çiçek için ortalama bir sıcaklık değeri bulunmalı ve hava değişimleri pek hissettirilmemeli. Çünkü hava akımlardan oldukça kolay bir şekilde etkilenebilir.

Kasımpatı Çiçeği 5

Yetiştirilmesi konusundaki son soru ise saksı değişimi oluyor. Çiçeğin gösterdiği gelişme göre saksını değiştirmenizde yarar olacak. Ancak saksı değişimi yaparken sıcak havaları tercih etmelisiniz. Mayıs ve Haziran ayları ise saksı değişimi için en ideal dönemi oluşturuyor. Kasımpatı çiçeğinin tohum ekimi için ise Ocak ile Mart ayları arasında bir dönemi tercih etmeniz gerekli. Ekim yaptığınız aya bağlı olarak da yaz aylarında çiçeklenme dönemine girer.

Kasımpatı Çiçeği 6

Kasımpatı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Çiçeği ekip, yetiştirmeye başladınız ancak işin zor kısmı asıl şimdi başlıyor. Bakımı konusunda ise en önemli unsurların başında toprağın kalitesi geliyor. Yıl içerisinde toprağın içindeki minareller ve vitaminler genellikle kasımpatı için yetersiz kalır. Bu nedenle de çiçeğin durumuna göre yılda en az bir kere toprağına vitamin katkısı yapmanız gerekiyor. Ek olarak kasımpatı çiçeğini yetiştirdiğiniz ortamda başka bir çiçeğin olmaması gerekiyor. Özellikle sağlıklı olmasını ve uzun yıllar renkleri ile bulunduğunuz ortamı aydınlatmasını istiyorsanız buna dikkat etmeniz oldukça önemli.

Kasımpatı Çiçeği 7

Bakımı konusundaki bir diğer etken ise her çiçekte olduğu gibi sulama. Kasımpatını sularken mevsimin özelliklerini göz önüne almalısınız. Kış aylarında soğuğun zararlı etkilerinde koruyup çok az sulamanız yeterli olacakken yaz aylarında daha fazla sulamanız gerekecek. Ayrıca suyun toprağın her tarafına nüfuz ettiğinden de emin olmalısınız.

Kasımpatı Çiçeği 8

Sulama konusunda diğer çiçeklere nazaran daha hassas olan kasımpatı için kullandığınız su miktarını hiçbir zaman değiştirmemeniz gerekiyor. Elbette çiçek fazla büyüdüğü zaman bu miktarı arttırabilirsiniz. Ancak her gün aynı miktarda ve aynı saatlerde su vermek kasımpatının yaşamı ve gelişimi için şart.

Kasımpatı Çiçeği 9

Kasımpatı Çiçeğinin Özellikleri ve Anlamı

Kasımpatı çiçeği, papatya ailesine bağlı çiçeklerden yalnızca bir tanesi. Ancak sarı gövdesinde beyaz yaprakları bile taç gibi taşıyan bildiğimiz klasik papatyadan daha farklı çiçek. Yetiştirilmesine bağlı olarak yıl içerisinde yaklaşık olarak 50 ila 150 cm arasında bir boyuta ulaşabilen kasımpatı çiçeği, farklı renklerdeki yaprakları ile göz alıcı bir güzelliğe ulaşır.

Kasımpatı Çiçeği 10

Kasımpatının anlamı ise her ülkeye göre farklılık gösterir. Japonya’da insanların en acı günlerinden olan cenazelerde kullanılan kasımpatı çiçeği, Amerika Birleşik Devletlerinde neşeyi ve mutluluğu ifade etmek için tercih edilir. Ancak kasımpatının anlamı için şu unutulmamalıdır ki her rengi ile farklı anlamı taşır. Tıpkı gül gibi.

Kasımpatı Çiçeği 11

Kasımpatı Çiçeğinin Bir Hikayesi Var Mı?

Kasımpatı çiçeğinin hikayelerinden bir tanesi Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili. Atatürk’ün doğduğu günü ne yazık ki tam olarak bilemiyoruz. Her ne kadar 19 Mayıs 1881 deniliyor olsa da bu tarih Özel Kalem Müdürü olan Hasan Rıza Soyak’ın önerisi ile ortaya çıkmıştır. Yani bir kesinliği yok, yalnızca Atanın biyografisini yazan İngilizlere söylenmiş bir tarihti.

Kasımpatı Çiçeği 12

İddia edilen hikayelerden bir tanesine göre ise Atatürk doğduğu zaman kasımpatılar çiçek açıyordu diye söylenti mevcut. Buradan da anlıyoruz ki Ulu Önder’in doğduğu ay sonbahara denk geliyor. Bu hikayenin doğruluğu ise fazlasıyla soru işareti ile dolu çünkü Zübeyde Hanım İzmir’de yaşarken Atatürk’ün doğduğu olarak kıran soğuklarından yani kış aylarından bahsetmiştir. Ancak şu bir gerçek ki her 10 Kasım günü burnumuza gelen kasımpatı kokuları bize onun kaybının verdiği üzüntüyü hatırlatıyor.

Kasımpatı Çiçeği 13

Kasımpatına yönelik bir diğer hikaye ise hemen hemen her çiçeğin sahip olduğu hüzünlü bir aşk hikayesi. Klasik tarzda bir zengin kız fakir oğlan aşkı olan hikayeye göre, Crisan isimli bir fakir köylü, köyün zengin kızına aşık oluyor. Elbette ki kız da ona aşık oluyor. Ancak durumu kızın babası öğrenince yasaklıyor bu aşkı ve kızcağız hastalanıp yataklara düşüyor. Çocukta bunu duyunca kızın bakıcı aracılığı ile ona her gün ormanın en güzel çiçeği olduğunu düşündüğü kasımpatını gönderiyor. Bu yüzden de kasımpatı çiçeği kavuşamayan aşıkların çiçeği haline geliyor.

Kasımpatı Çiçeği 14 Kasımpatı Çiçeği 15

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.