Atatürk Çiçeğinin Anlamı ve Hikayesi

Atatürk Çiçeği

Dünya üzerindeki her çiçek özel bir konumda yer alır. Ancak bazılar bizler için daha özel bir konumdadır. Bunların başında ise hiç şüphesiz Atatürk Çiçeği geliyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ten ismini alan ve kökeni Meksika topraklarına dayanan bu göz alıcı çiçek, görüntüsü ile de bakanları büyülemeyi başarıyor.

Atatürk Çiçeği

Kırmızı ve yeşilin eşsiz uyumunu içerisinde barındıran Atatürk Çiçeği, eşsiz bir hediye alternatifi olmasının yanı sıra günlük hayatımız içinde de bakmaya doyamayacağımız çiçek. Yurt dışında da bu özel çiçeğin kullanımı oldukça yaygın durumda. Özellikle noel temalı filmlerde sık sık kullanılan ve çam ağaçlarının vazgeçilmez süsü olan o kırmızı çiçeğin diğer bir adı Atatürk Çiçeği. Ancak Atatürk Çiçeği denildiği zaman akıllara pek çok soru geliyor. Kullanım alanları, bakımı, nasıl yetiştirilir gibi soruların yanı sıra en çok merak edilen şeylerden birisi bu eşsiz çiçeğe neden “Atatürk Çiçeği” denildiği oluyor. Atatürk Çiçeğinin hikayesi noktasında ise iki farklı var.

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeğinin Anlamı

Atatürk Çiçeği hikayesi hakkındaki ilk cevap Cumhuriyet Gazetesinin arşivlerinde saklı duruyor. 8 Temmuz 1935 tarihli gazetesinde “Amerikada yeni sarı bir çiçeğe Büyük Önderimizin adı verildi.” haberi her şeyi açıklıyor. Gazetede yer alan haber ise şu şekilde;

Atatürk Çiçeği

Çiçeğin Atatürk ismini almasına yönelik bir başka anlatı ise Ulu Önder’in bu çiçeği çok sevmesi ve Türkiye’de tanıtımına yoğun çaba sarf etmesinden geldiği söylenir. Atatürk Çiçeği hikayelerinden hangisinin doğru olduğu konusunda soru işaretleri halen devam ediyor olsa da şu bir gerçek ki o da çiçeğin dünyanın çoğu yerinde Atatürk Çiçeği olarak biliniyor olması. Bu nedenle bizler için diğer çiçeklere nazaran daha özel bir anlam ifade ediyor.

Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeğinin kullanımı ise daha eskilere dayanıyor. Özellikle Hıristiyan dünyasında sıkça karşımıza çıkan bir çiçek. İngilizcede Poinsettia olarak da bilinen bu çiçek, yıldız şeklindeki yaprak deseniyle ve kırmızı renginin Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini temsil etmesiyle noellerin vazgeçilmez bir dekoratif alternatifi.  Çiçek İngilizcedeki adını ise Joel Roberts Poinsett’den alıyor. Amerikalı botanikçi olan Poinsett, çiçeğin Meksika’dan ABD’ye getirip yaygınlaşmasını sağlayan insan olarak biliniyor.

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Atatürk Çiçeğinin yönelik bir diğer soru ise bakımı konusunda oluyor. Oldukça hassas bir özen isteyen Atatürk Çiçeğinin bakımı sırasında çiçeğe yoğun ilgi gösterilmesi gerekiyor. Genellikle soğuk bölgelerde saksı bitkisi olarak tercih edilse de Atatürk Çiçeğinin boyu 5 metreyi geçebiliyor. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çiçek açma dönemi oluyor. Çiçek açtığı dönemde ise kırmızı yapraklarının arasından sarı çiçekler belirir. Böylece göz alıcı bir görüntüyü sizlere sunuyor.

Atatürk Çiçeği

Çiçek açma döneminde ise sulama konusuna ayrı bir önem vermek gerekiyor. Çiçek açma dönemi olan kış aylarında haftada bir kez sulanması yeterken bahar aylarında haftada iki kez sulamanızda fayda var. Aşırı sulandığı zaman ise mantar oluşması bitkinin ölümüne neden olabilir. Ayrıca saksı tabağında hiçbir şekilde su kalmaması oldukça önemli ve çiçeğin sürekli nemli kalması gerekiyor.

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği bakımında sulama dışında yetiştirildiği ortamda oldukça önem teşkil ediyor. Çiçeğin ev veya ofis ortamında 10-19 derece sıcaklık arasında tutulmasında yarar var. Ortamın daha sıcak veya soğuk olması durumunda ise çiçek solabilir. Ek olarak Atatürk Çiçeğinin sağlıklı olabilmesi için yeterince ışık alması gerekiyor. Bu yüzden çiçeği pencere önüne koymak en ideal yöntem. Eylül ayında yapraklarının kızarması için günde 14 saat karanlık bir odada tutulmalı.

Atatürk Çiçeği

04 comments on “Atatürk Çiçeğinin Anlamı ve Hikayesi

  • Gözde , Direct link to comment

    Geçen hafta bende Atatürk çiçeği almiştim ama şimdi bütün yapraklarını döktü.Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

    • osevio , Direct link to comment

      Atatürk Çiçeği hava akışlarından oldukça kolay bir şekilde etkilenir. Son dönemde de değişen mevsime adapte olamadığı için yaprakları dökülmüş olabilir. Bununla birlikte, eğer çiçeğinizi çok güneş alan bir yerde tutuyorsanız daha gölge bir yere geçirmenizi tavsiye ederiz. Son olarak da soğuk havalarda fazla su vermek de Atatürk Çiçeğinin sağlığına olumsuz etki yapabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.