Evde Kullanabileceğiniz Çiçek Çeşitleri

Evde Hangi Çiçekler Kullanılmalı

Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz ve bazen hiç çıkmadığımız en eşsiz yaşam alanı evlerimiz oluyor. Evlerimizi güzelleştirmek, daha sempatik bir hale getirmek içinde sayısız opsiyonlar deniyoruz. Her oda için yapılan özel dekorasyonlar ise bunlardan yalnızca bir tanesi. Ancak tüm bu dekoratif öğelerin de bir tamamlayıcı bir parçaya ihtiyacı var. Onları daha fazla öne çıkaran ve güzelliklerine güzellik katabilecek bir tamamlayıcı.

Çiçek Çeşitleri 1

İstenilen özellikleri karşılayabilen ve dekorasyonu unutulmaz kılan en önemli detay ise çiçek çeşitleri oluyor. Hediye, duyguları ifade etme gibi nedenlerle kullanılıyor olan çiçekler aynı zamanda evin her odasındaki kullanımına göre farklı bir hava yaratabiliyor.

Çiçek Çeşitleri 2

Biz de bu yazımızda odalarınıza göre tercih edebileceğiniz çiçek çeşitlerini bir araya getirdik.

Mutfak İçin Çiçek Çeşitleri

Mutfakların her zaman özel olduğu bilinen bir gerçek. Yemek yapmayı seven ya da sevmeyen herkes mutfağının güzelliğine önem veriyor. Mutfağı güzelleştirecek en güzel detaylarında da çiçekler yer alıyor. Ancak hangi çiçeğin kullanılması gerektiği konusunda bazı soru işaretleri var. Yapılan birbirinden lezzetli yemeklerin kokusunun sindiği mutfakta ise renkli ve kokusu keskin çiçekleri tercih etmeniz size avantaj sağlayabilir.

Çiçek Çeşitleri Mutfak

İşte o çiçek çeşitleri;

Orkide

Orkidelerin benzersiz güzelliği ve hoş kokusu herkesi etkileyen bir özellik. Bu yüzden de mutfaklarda kullanılabilecek en güzel çiçek türlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Ek olarak birbirinden renkli yaprakları ile mutfağın dekorasyonuna en uygun çiçekler arasında.

Çiçek Çeşitleri Orkide

Fesleğen

Fesleğen bir mutfak için tercih edilebilecek en güzel çiçeklerden birisi. Keskin kokusu sayesinde ağır yemek kokularını dahi bastırabilen fesleğen aynı zaman da sahip olduğu yeşil ve sık görüntüsüyle de mutfaklar için en uygun çiçekler arasında yer almayı hak ediyor.

Çiçek Çeşitleri - Fesleğen

Kaktüs

Kaktüs çiçeği her ne kadar kokusuz bir bitki olsa da şık görüntüsü sayesinde mutfaktaki diğer eşyalar ve dolaplar ile sağladığı uyum onun listeye girmesini sağlıyor.

Çiçek Çeşitleri - Kaktüs

Banyoda Kullanabileceğiniz Çiçek Çeşitleri

Kapalı alan, az ışık ve nemin çok olduğu banyolar için uygun çiçek çeşitleri de karanlık ve nemli ortamlara çabuk uyum sağlayarak orada gelişim gösterebilecek çiçekler oluyor. Aksi takdirde banyonuz için tercih ettiğiniz çiçeğin yaşaması çok zor. Biz de sizler için banyonuza yakışacak ve ortamına kısa sürede uyum sağlayabilecek çiçekleri bir araya getirdik.

Çiçek Çeşitleri - Banyo

Difenbahya Bitkisi

Nemli ve hafif karanlık ortamlara uyum sağlayabilen en şık bitkilerin başında difenbahya bitkisi geliyor. Saksı çiçekleri arasında şıklığı ile herkesin gönlünü kazanan difenbahya bitkisi, banyo içi tercih edebilecek en güzel çiçek türlerinden.

Çiçek Çeşitleri - Dinfenbahya

Aloe Vera

Sıklıkla karşımıza çıkan ve hemen hemen her ortam harika bir uyum sağlayabilen aloe vera çiçeği banyo içinde şık ve gösterişli bir tercih olabilir. Banyonun diğer odalardan farklı olan yapısına kısa sürede uyum sağlayıp gösterişli ve güzel yapraklarını ortaya çıkaracak olan Aloe Vera çiçeği ile ortama farklı bir hava katabilirsiniz.

Çiçek Çeşitleri - Aloe Vera

Barış Çiçeği

Banyolar için genellikle beyaz rengin hakim olduğu tonların seçildiği bilinen bir gerçek. Eğer siz de bu tonlara uygun bir çiçek arıyorsanız tercihiniz barış çiçeği olabilir. Beyaz yaprakları ile bakanları kendisine hayran bırakabilen barış çiçeği banyo çiçekleri içindeki en iyi alternatiflerden birisi.

Koridor İçin Çiçek Çeşitleri

Koridorlar da temel olarak banyolar ile aynı işlevlere sahip oluyor. Dar, uzun ve karanlık bir bölüm olan koridor ev dekorasyonundaki en zor bölgelerden birisi. Uygun eşyaları bulmak, ona göre düzenlemek insanları fazlasıyla zorluyor. Biz de bu zorluğu aşmanıza yardımcı olacak çiçek çeşitlerini listeledik.

Çiçek Çeşitleri - Koridor

Paşa Kılıcı

Uzun yeşil yaprakları ile paşa kılıcı kelimenin tam anlamıyla koridor çiçeği oluyor. Kolay bakımı ve şık görüntüsüne ek olarak yerden tavana kadar uzanan büyük yapraklarıyla işinizi kolaylaştıracak bir alternatif.

Çiçek Çeşitleri - Paşa Kılıcı

Kurdele Çiçeği

Ev için kullanılabilecek çiçek çeşitleri arasında kurdele çiçeğinin yeri her zaman biraz daha özel konumda. Yukarıdan sarkan güzel yaprakları ile kurdele çiçeği, koridorunuza daha özgün bir hava katacak çiçeklerden.

Çiçek Çeşitleri - Kurdele Çiçeği

Aşk Merdiveni

Gölgeyi seven ve sıcakla arası olmayan popüler bir ev bitkisi olarak aşk merdiveni öne çıkıyor. Yapraklarının göz alıcı güzelliğin de aşk merdiveni çok daha güzel bir hale getiriyor. Siz de koridorunuz için içinizi açacak bir çiçek arıyorsanız tercihiniz aşk merdiveni olabilir.

Çiçek Çeşitleri - Aşk Merdiveni

Yatak Odasında Kullanılması Gereken Çiçek Çeşitleri

Evdeki en önemli bölümlerden birisi de yatak odası oluyor. Rahat ve güzel vakit geçirilebilecek bazen de uzun hafta sonu şekerlemelerinin yapılacağı yatak odalarında çiçek kullanımı da hayli önemli bir hale geliyor. İçiniz ısıtacak, sempatik çiçekleri tercih etmek de yatak odası için en uygun tercihlerden birisi olabilir. İşte yatak odanızı çok daha güzel bir hale getirmenize yardımcı olacak çiçek çeşitleri;

Çiçek Çeşitleri - Yatak Odası

Duvar Sarmaşığı

Son dönemde yatak odaları için en fazla tercih edilen çiçeklerden birisi duvar sarmaşığı oluyor. Duvarı baştan aşağı kaplayarak harika bir yeşil rengini sizlere sunan duvar sarmaşığı, güzelliğinin yanı sıra sağlık konusunda da oldukça faydalı.

Çiçek Çeşitleri - Duvar Sarmaşığı

Çin Herdemyeşili

Büyük ve güçlü yaprakları ile ön plana çıkan Çin herdemyeşili, kolay bakımı sayesinde de yatak odaları için en uygun bitkilerden bir tanesi haline geliyor. Bununla birlikte odadaki havayı da temizleyebilen çiçek, rahat ve kaliteli bir uyku çekmenizdeki en büyük yardımcılarınızdan birisi olacak.

Çiçek Çeşitleri - Çin Herdemyeşili

Yelken Çiçeği

Saksı çiçekleri arasındaki en popüler bitkilerden birisi olarak yelken çiçeği, yeşil yapraklarının arasında çıkan masumiyetin simgesi beyaz çiçekleri ile yatak odası dekorasyonlarının kurtarıcısı olarak biliniyor. Bilhassa da odanızda açık renkler hakim ise yelken çiçeği çok daha uyumlu bir hal alabilir.

Çiçek Çeşitleri - Yelken Çiçeği

Salon İçin Tercih Edebileceğiniz Çiçek Çeşitleri

Evde bulunduğumuz süre zarfında en fazla vakit geçirdiğimiz alanlardan birisi salonlar oluyor. Arkadaşlarımızı ağırladığımız, oyunlar oynadığımız eşsiz bir yer. Bu yüzden de salon için kullanılması gereken çiçekler çok daha önemli oluyor.

Buna ek olarak “Evinize Neşe Katacak Salon Bitkileri” yazımızda da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çiçek Çeşitleri - Salon

Teraryum

Teraryum aranjmanları salonunuzda kullanabileceğiniz en dekoratif bitkilerden bir tanesi. Farklı modellerdeki göz alıcı tasarımları ile teraryum modelleri, salonunuza bambaşka bir hava katabilir.

Kendi teraryum tasarımınızı yapmak için ise “Birbirinden Etkileyici Tasarımları ile Evde Teraryum Nasıl Yapılır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Çiçek Çeşitleri - Teraryum

Utanç Çiçeği

Utanç çiçeği, farklı renkli ve mobilyalar ile uyumu ile akıllarda yer edinmiş bir çiçek. Tropikal bir bitki olan utanç çiçeği, bu özelliği ile de evinize farklı bir atmosfer katabilecek düzeyde. Bununla birlikte nemli ortamlarda da en rahat yetişebilen çiçeklerden.

Çiçek Çeşitleri - Utanç Çiçeği

Papatya

Beyaz yaprakları, sarı gövdesi ile bahar aylarının en güzel çiçeklerinden birisi olarak öne çıkan papatyalar, evlerde kullanılabilecek en güzel ürünlerden birisi. Beyazlığının verdiği gözellik ile bakanları etkileyen papatyalar, evinizin dekorasyonuna farklı bir hava katabilecek alternatif.

Çiçek Çeşitleri - Papatya

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.