Evinize Neşe Katacak Salon Bitkileri

salon bitkileri one cikarilmis gorsel

Hayatımızda en çok değer verdiğimiz ve güzel olması için emek sarf ettiğimiz şeylerin başında evlerimiz geliyor. Evlerimizi ise birbirinden farklı eşyalar kullanarak dekoratif olarak mükemmel bir hale getirmek herkesin ortak isteği. Bu nokta ise en büyük yardımcı salon bitkileri oluyor.

Yalnızca hoş ve dekoratif bir araç olmayan salon bitkileri, aynı zamanda temiz hava kaynağı olmaları ile sağlık deposu haline dönüşebiliyor. Bunun dışında ise çiçeklere ilgi duyan ve çiçekçiliği bir hobi haline getirmek isteyenler için salon bitkileri harika bir başlangıç olabilir.
Öyle ki iş sonrası yorgunluğu atmak için ya da hafta sonu sabahlarını değerlendirmek için çiçekler muazzam bir alternatif.

Biz de bu yazımızda sizler için evinizde tercih edebileceğiniz ve salonunuza farklı, neşeli bir hava katabilecek olan salon bitkilerini derledik. İşte salonunuzun yapısına uygun olarak bulabileceğiniz çeşitli salon bitkileri;

1- Menekşe

Birbirinden güzel renkleri ve kolay bakımıyla menekşeler en fazla tercih edilen salon bitkileri arasında yer alıyor. Menekşenin bir diğer avantajı ise uzun ömürlü olması. Gölge ve nemli bir yerde yetiştirerek uzun yıllar sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Salon Bitkileri Menekşe

2- Nergis

Nergis çiçeği, kışın en karanlık ve soğuk günlerinde bile çiçek açabiliyor olmasıyla mis kokulu ve şık bir salon bitkisi alternatifi. Öyle ki kışın boğucu ve kasvetli havası yüzünden gelen depresyon hislerini atlatmanız için birebir.

Salon Bitkileri Nergis

3- Begonya

Begonyalar en narin salon çiçeklerinden birisi olsalar da güzellikleri ile insanların aklını başında alıp evlerin vazgeçilmezi oluyor. Begonyalar özellikle Türk halkının evlerinde en çok tercih ettiği çiçek türlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Salon Bitkileri Begonya

4- Orkide

Her durum için kurtarıcı çiçek olma özelliği taşıyan orkideler, evlerin dekorasyonuna renk katmak içinde bir can simidi görevi görebiliyor. Orkideler, rengarenk ve canlı dokuları sayesinde bakmaya doyamayacağınız bir çiçek.

Salon Bitkileri Orkide

5- Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği, yetiştirilmesi ve tanıtılması konusunda Atatürk’ün yoğun çabaları nedeniyle adını Mustafa Kemal’den alır. Kıpkırmızı çiçekleriyle güzelliğin ve zerafetin simgesi olan Atatürk Çiçeği için en önemli nokta sulama, yazın bol isteyen ve yapraklarına su püskürtülmesi gereken çiçek, düzenli bir bakımla uzun ömürlü olabiliyor.

Salon Bitkiler Atatürk Çiçeği

6- Zambak

Güzelliği ile romanlara, şiirlere konu olmuş olan zambak salon bitkileri arasında bir yıldız gibi parlıyor. Güzelliğinin yanında kolay bakımı ve uzun ömürlü olmasıyla da zambaklar evlerinize farklı bir doku katacak en güzel unsurlardan birisi.

Salon Bitkiler Zambak

7- Dua Çiçeği

Geniş yaprakları ile genellikle salonların köşelerinde yer alan dua çiçeğini her evde görmeye aşinayız aslında. Güneşten uzak tutulur ise daha uzun ömür olan dua çiçeği, evine farklı bir doku katmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında.

Salon Bitkileri Dua Çiçeği

8- Kurdela Çiçeği

Kurdela çiçeği en sağlıklı salon bitkileri arasında yer alıyor. Dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra havaya temizliyor olması onu diğer çiçekler arasında öne çıkarıyor. Kurdela çiçeği evlerde en çok tercih edilen bitkiler arasında oldukça popüler.

Salon Bitkiler Kurdela Çiçeği

9- Paşa Kılıcı

En dekoratif bitkilerden birisi olan paşa kılıcı, hemen hemen tüm eşyalar ile uyumlu bir görüntü sergileyebiliyor. Ek olarak neredeyse hiç bakım gerektirmeyen paşa kılıcı en güzel alternatiflerden birisi

Salon Bitkileri Paşa Kılıçı

10- Salon Yaprağı

Salon yaprağı, hem soğuk hem de sıcak ortamlarda rahatça yaşayabilmesi nedeniyle en çok tercih edilen çiçekler arasında bulunuyor. Yalnızca evlerde değil, banka, hastane, okul gibi pek çok farklı kurumunda ilk bitki tercihi salon yaprağı oluyor.

Salon Bitkileri Salon Yaprağı

11- Bonsai

Bonsai, her ne kadar ofis hediyeleri arasında son dönemin en fazla parlayan yıldızı olsa da ev dekorasyonu içinde eşsiz bir alternatif. Özellikle evine minimal bir dokunuş katmak isteyenler için mükemmel bir tercih olan bonsai, uğraş gerektiren yapısıyla da farklı bir hobi olanağını sizlere sunuyor.

Salon Bitkileri Bonsai

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.