Birbirinden Etkileyici Tasarımları ile Evde Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum Öne Çıkarılmış Görsel

Teraryumlar, ev ve iş yerlerinde son dönemde sıkça tercih edilen eşsiz bir dekoratif alternatif. Bir nevi kara akvaryumu diyebileceğimiz teraryumlar, etkileyici ve hoş görüntüleri ile bulundukları ortama farklı bir atmosfer katabiliyor. Birbirinden farklı ölçülerde olan teraryumlar içinde bulunan canlıya göre daha özel tasarımlara sahip olabiliyor.

Teraryumlar cam ve plastik gibi dayanıklı malzemeler ile yapılır. Bu sayede daha uzun ömürlü ve dayanıklı hale geliyorlar. Teraryumların iç kısmında ise doğal veya yapay zemin malzemeleri kullanılıyor buradaki amaç ise içine konulacak canlıya uygun doğal bir ortam yaratmak olarak ön plana çıkıyor.

Teraryumlar ise kendi içerisinde 3’e ayrılıyor.

-Tabak Teraryum: Bitkili alan oluşturmak için kullanılan teraryum türüdür. Üst ve yan kısımları açık olur

-Kişisel Teraryum: Botanik alan yaratmak için tercih edilen teraryum türü olarak öne çıkar. Çoğu zaman her tarafı kapalıdır. Bazı tasarımlarda ise çok açıklık bırakılır.

-Hayvan Teraryum: Sürüngen, böcek gibi benzeri canlıların yaşamları için tasarlanan teraryum modellerine hayvan teraryum adı verilir. Hayvan teraryumda yan taraflar hava alabilecek şekilde açık bırakılırken üst taraf için bir tel kullanılır.

Ancak hangi türde olursa olsun dışarıda ya da internette bir teraryum gördüğümüz zaman hayranlıkla bakıyor ve bir benzerine sahip olmak istiyoruz. Biz de bu yazımızda ev ortamında teraryum nasıl yapılır? sorusunu cevapladık. Oldukça basit bir şekilde yapabileceğiniz teraryumlar sayesinde hayallerinizde kurduğunuz botanik ortamı yaratabilirsiniz.

Malzemeler;

-Cam Fanus
-Ufak Çakıl Taşları
-Teraryum Toprağı
-Renkli Deniz Kumu
-Süs Eşyalar (Gemi, Korsan Maket, ev, köprüi vb.)
-Teraryum Bitkileri

Teraryum Nasıl Yapılır?

Adım 1: Teraryum Toprağı ile Başlayın

Evde teraryum yapmanın ilk aşaması fanusunuz zeminini teraryum toprağı ile kaplamak olmalı. Ancak zemininde tamamını teraryum toprağı ile kaplamayın. Eğer fanusunuz yan tarafı açık ise açık olduğu kısmın arkasında ufak bir boş zemin bırakmanızda fayda var. Nedenini ise ilerleyen aşamalarda göreceksiniz.

Teraryum Toprağı

Adım 2: Toprağın Üstünü Süsleyin

Boş kalan bölgeye ve toprağın etrafını ufak çakıl taşlarını serpiştirerek süsleyin böylece teraryumun sonlarına doğru mükemmel bir görüntü elde etmenize yardımcı olacak en temel değerlerden birisi olacak.

Teraryum Süsleme

Adım 3: Deniz Yapmak

İlk adımda boş bırakılan kısmın asıl amacı teraryum içine deniz yapmak isterseniz uygun bir alan bırakmadı. Hem botanik teraryumlarda hem de hayvanlar için yapılanlar da deniz yapmak hoş bir görüntü sağlayabilir. Bunun için ise su jeli adı verilen maddeyi bir cezve içinde eritmeniz gerekiyor. Eridikten sonra istenilen rengi vermek için taş tozu kullanabilirsiniz. Son olarak ise eritilen madde boş bırakılan zemine dökülür. Yapılan denizi süslemek için ise köprü, gemi gibi süs eşyaları kullanarak görsel bütünlük yaratabilirsiniz.

Teraryum Deniiz

Adım 4: Renkli Deniz Kumlarını Kullanın

Teraryum nasıl yapılır? sorusunun cevabındaki adımlardan birisini ise deniz kumları. Özellikle yeşil renk deniz kumu sayesinde teraryumun üzerinde çim alan izlenemi yaratabilirsiniz ve mavi deniz kumlarıyla da yaptığınız denizi dekoratif açıdan daha da güçlendirebilirsiniz.

Teraryum Renkli Deniz Kumları

Adım 5: Teraryum Bitkileri

Teraryum bitkilerini kullanmadan önce fanusun içine biraz daha toprak ekleyebilirsiniz. Genel olarak ise teraryum içerisinde kullanabileceğiniz belirli bitkiler mevcut. Öne çıkan teraryum bitkileri ise genellikle yosun, kaktüs, aloe ve sulukent oluyor. Bitkileri kullanarak teraryumun içinde egzotik bir ortam yaratabilirsiniz.

Teraryum Bitkileri

Adım 6: Süs Eşyalar

Bir teraryumu en şık yapan unsurların başında ise hiç kuşkusuz süs eşyalar geliyor. Teraryum konseptinize uygun bir biçimde süs eşyaları fanusa yerleştirerek teraryumunuzu göz alıcı bir hale sokabilirsiniz ve etrafınızda teraryum nasıl yapılır? nasıl yaptın? tarzı sorularla sıkça karşılaşabilirsiniz.

Adım 7: Fanusun Dış Süslemesi

Son olarak ise fanusunuzun dışını büyük deniz kabukları ile süsleyip ev dekorasyonuna uygun bir hale getirebilirsiniz. Deniz kabuklarının yanı sıra ise sim gibi parlak süsleme alternatiflerini de tercih edebilirsiniz.

Teraryum Fanus

Siz de bu adımları uygulayarak evinizde kolayca kendi teraryum modelinizi yaratabilirsiniz. Eğer botanik bir teraryum yerine egzotik hayvanlar için teraryum nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız da bunun da cevabı aynı olacak. Yukarıdaki 7 Adımı izleyerek evcil hayvanınıza uygun teraryumu oluşturabilirsiniz. Yalnızca süs eşyalarında farklı alternatiflere yönebilirsiniz. Mağara gibi eşyalarla hayvanınız için daha doğal bir ortam oluşturmak yine sizlerin elinde.

Son olarak ilham alabileceğiniz birbirinden şık teraryum modellerini sizler için bir araya getirdik.

Size ilham verecek teraryum modelleri;

Teraryum Bitkileri

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.