Bambu Bitkisi Nedir? Bambu Hakkında Herşey!

Bambu bitkisi Güneydoğu Asya, Orta Amerika ve Afrika’da kıyı ve bataklıklarda yetişir. Gövdesinin içi boştur ve gövde uzunlukları 35-40 cm’e kadar uzayabilen bambular, kalın gövde yapısı ile uzun ömürlülerdir. Günümüzde 120 yıl yaşayan bambular olduğu bilinmektedir. Diğer bitkilere kıyasla havadaki karbondioksit emilimini daha hızlı yapar bu yüzden çevreye ve ormanlara katkısı oldukça yüksektir. 

Diğer ağaç türlerine göre daha dayanıklı olduğu bilinen bambular, gıda, mobilya, kıyafet gibi birden fazla sektörde tercih edilen bitkilerdir. Hatta o kadar dayanıklıdır ki Çin’de bambudan yapılan evlerin sayısı oldukça yüksektir. Bambu çevresinde herhangi bir bakteriyi barındırmadığından oldukça hijyeniktir ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sebeple mutfak eşyalarının metaryelinde sıklıkla tercih edilir. 

Binden fazla türü olan bambu bitkisinin bazı türleri kısa zamanda büyür, bazı türleri ise sabır ve çok uzun zaman gerektirir. Bambu güneşi seven bir bitki olduğundan, güneş ışığını rahatça alabileceği bölgeleri sever. Çevresinde başka bitki türleri olmasından hoşlanmaz, bu yüzden mutlaka diğer çiçeklerle arasında geniş bir mesafe bulunmalıdır. Aynı zamanda insanlar tarafından da yenebilen bir bitki olan bambu, pandaların da en sevdiği besindir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.