Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Kokusu ile herkesi etkileyen çiçek denildiği zaman akla gelen ilk tür lavanta oluyor. Lavanta çiçeği keskin ve güzel kokusu, taşıdığı renklerin asil duruşu ile herkesin sevgisini kazanmayı başarmış çiçeklerden. Haliyle insanların lavantaya karşı daha özel bir ilgisi oluyor.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 3

Süs bitkisi olarak oldukça büyük bir üne kavuşmuş olan lavanta çiçeği, Ege ve Akdenize güzellik katan detaylar arasında. ortalama olarak 50 ila 100 cm arası bir uzunluğa ulaşabilen Lavanta çiçeği, kolay bakımı sayesinde de ev ve bahçelerden en fazla tercih edilen çiçek türlerinden. Biz de bu yazımızda sabunlara, şampuanlara, oda parfümlerine kokusunu vermiş olan bu eşsiz çiçeğin bakımını sizler için yazdık.

İşte lavanta çiçeği bakımı;

Lavanta Çiçeği Bakımında Güneş Işığı

Lavanta çiçeği bakımında en fazla dikkat edilmesi gereken unsurların başında güneş ışığı geliyor. Lavanta çiçeği yapısı gereği soğuğa karşı oldukça dayanıksız olan ve güneş ışığını fazlasıyla seven bir çiçek. Haliyle lavatanızı da evin en fazla güneş alan noktasına yerleştirmeniz gerekiyor. Özellikle kış aylarında bu bakımı ekstra özen göstererek çiçeği, evin güney kısımlarına yerleştirmek çok daha büyük bir katkı sağlayabilir.

Ek olarak, lavanta çiçeği için evinizde güneş alabilecek bir yer yoksa da floransa ışığında yardım alarak bu eksikliği kapatabilmeniz mümkün.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 7

Lavanta Çiçeği İçin İdeal Sıcaklık Değeri

Lavanta çiçeğinin soğuk havalara karşı dirençsiz olduğunu daha önce belirtmiştik. Yaz ayların Ege ve Akdenizin yüksek noktalarında ortaya çıkan bu çiçek haliyle tam anlamıyla bir yaz bitkisi ancak kışında ev ortamında sıcaklığın 10-12 derece arasında kalması gerekiyor. Bu sayede lavanta çiçeğiniz çok daha sağlıklı bir şekilde kalabilir ve herhangi bir şekilde solmaz.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 6

Lavanta Çiçeği Nasıl Sulanır?

Su, her canlı için hayati bir öneme sahip olan şey, bu durum sıcaklığı çok seven lavanta içinde geçerliliğini koruyor. Özellikl lavanta çiçeğinin boyu ve yaprak kalitesine doğrudan bir etki yapan sulama konusunda ayrı bir önem harcamanızda yarar var. Lavantanın doğr sulanması için ise, suyun çiçeğin köklerine kadar inmesi gerekiyor ve yaprak kalitesi içinde yapraklara su sıkılmasında fayda var.

Bununla birlikte lavanta çiçeği ilk ekildiği zaman hafta 3-4 kez sulamanız yeterli olabilir. Ayrıca lavantanızı sulamak için kullanacağınız suyu öncesinde oda içerisinde bekletip oda sıcaklığına ulaştıktan sonra sulamanız çiçeğin daha sağlıklı olmasını sağlayacak detaylardan. Ek olarak suyu bekletmek sudaki klor ya da kireçten arınabilir ve daha temiz bir su ile çiçeğinizi sulayabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 8

Lavanta Çiçeği İçin Uygun Toprak

Lavanta çiçeğine yönelik en rahat konulardan birisi, lavantanın hemen hemen tüm toprak türlerine uyum sağlayarak rahatlıkla yetiştirilebiliyor olması. Fakat lavantanın hassas olduğu topraklar söz konusu, kök yapısının zayıf olması nedeniyle çabuk donabilecek olan çiçeği, balçık bir toprak içinde yetiştirmeye çalışmak hoş sonuçlar vermeyebilir.

Mümkün olduğu kadar içinde taş, kum gibi şeylerin olmadığı bir toprak seçilmesi gereken Lavanta için toprak seçimi kolay gibi görünse de oldukça önemli bir yere sahip.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 5

Lavanta Çiçeği İçin Nasıl Saksı Seçilmeli?

Lavanta çiçeğinin temel özelliklerinden bir tanesi geniş alanı sevmesi oluyor. Bu yüzden de saksı seçimi konusunda geniş bir saksı seçimi yapmanız da fayda var. Saksıda sorunsuz bir şekilde gelişim gösterebilen lavanta için dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da saksı değişimi olmalı. Her yıl 1 kere yapılması gereken saksı değişimini bahar aylarında yapmak daha sağlıklı bir tercih olabilir.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 2

 

Lavanta Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Lavantaya yönelik en fazla merak edilen soruların başında ise lavantanın çiçek açma dönemi ne zaman sorusu yer alıyor. Güzel mor yaprakları ve etkileyici kokusunun sergilediği çiçek açma dönemi Haziran ve Ağustos ayları arasında oluyor. Ağustos ayından sonra yaprakları kurutarak, çiçeğin hoş kokusundan daha fazla faydalanmanız mümkün.

Kurutma yönündeki sorularınız için ise “Evde Çiçek Kurutma Yöntemleri “ yazımıza göz atabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 10

Lavanta Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Lavanta, çoğaltma konusunda da oldukça basit yöntemler ile çoğaltılabilen bir bitki olma özelliğini taşıyor. Lavantayı hem tohum hem de fide yöntemi ile çoğaltabilmek mümkün. Ancak çoğaltma esnasında ilk yıl herhangi bir çiçeklenme gerçekleşmez. Ekilen tohumlar ancak bir sonraki yıl çiçeklenebilir.

Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır 7

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.