Evde Çiçek Kurutma Yöntemleri

Kurutulmuş Çiçek

Çiçekler, hayatımız boyunca çoğu zaman aldığımız en güzel hediye oluyor. Şık, narin ve zarif dokuları ile baş döndürücü bir hediye alternatifi olan çiçekleri uzun yıllar boyunca yanımızda görmek istiyoruz. Solup gitmelerini engellemek ve onları hayatın akışı içerisinde işlevli bir şekilde kullanarak ilk günkü hisleri yeniden yaşamak hayalimiz haline geliyor. Ek olarak çiçekler dekoratif bir süsleme aracı olarak da etkileyici bir alternatif. Ev veya iş yerlerinizi çiçeklere süsleyerek bambaşka bir doku kazandırabilirsiniz.

Ancak tüm bu isteklerimize cevap verebilmesi için çiçeklere özenli bir bakım yapmamız gerekiyor. Orkide, gül veya zambak hangi çiçek olduğu fark etmeksizin dikkatli bir şekilde onlarla ilgilenmek gerekiyor. Bu da oldukça zaman alıcı bir iş. Yoğun şehir hayatı temposunun yanında her zaman bu vakti çiçeklerimiz için ayıramıyoruz ve sonucunda çiçekler doğaları gereği solup gidiyorlar. Böylece tüm isteklerimizde kurumuş yapraklar ile birlikte yok olup gidiyor ve yerini hayal kırıklığına bırakıyor.

Kurutulmuş çiçek

Fakat bu durumun üstesinden gelmek için birkaç yol söz konusu. Hem çiçek bakımı için vaktiniz yok hem de çiçeğiniz uzun yıllar sizinle olsun istiyorsanız bunun yolu kurutulmuş çiçeklerden geçiyor. Kitapların arasında, buzdolabı magneti olarak ya da pek çok farklı alan içerisinde kullanılan bilen kurutulmuş çiçekler yalnızca size gelen o eşsiz hediyeyi unutulmaz yapmakla kalmayacak dekoratif olarak da yeri doldurulamayacak bir parça haline gelecek.

Kurutulmuş çiçekler noktasında ise çeşitli kurutma yöntemleri söz konusu. Bazı evde yapılması mümkün olmayan yöntemler iken bazılarını rahatça evinizde yapıp çiçeğinizi kurutup yanınızda saklayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için evde çiçek kurutma yöntemlerini açıklayacağız.

İşte o yöntemler;

Hava ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Kurutulmuş çiçek için hava ile kurutma yöntemi en fazla doğal yol olarak ön plana çıkıyor. Çünkü bu yöntemde esnasında hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. Ancak hava ile kurutma yöntemi için ortamın iyi bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. Sıcak, hava alan, fazla nem olmayan ve az ışık alan ya da karanlık olan bir yerde kurutma işlemi yapılmalı. Özellikle çiçeğin mümkün olan en az ışığı alması gerekiyor. Fazla ışık alması durumunda ise yapraklarında renkler solgun bir hale gelebilir. Kurutma işlemi sırasında çiçeği mikroplardan koruyup bozulmasını engellemek için ise tozları özenle temizlenmeli. Hava ile kurutma yönteminde hayalinizdeki kurutulmuş çiçeği cinsine bağlı olarak ortalama 2-5 hafta arasında elde edebilirsiniz.

Hava ile çiçek kurutma yöntemi

Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi

Eğer çiçeğinizi kurutup kitaplarınızın arasında göz alıcı bir ayraç olarak değerlendirmek istiyorsanız presleme yöntemi tam sizin için. Çünkü bu yöntemle çiçek 3 boyutlu bir formdan 2 boyutlu forma dönüşüyor. Presleyerek kurutma yöntemini kullanabilmek için öncelikle bir kurutma kağıdına ihtiyacınız olacak. Kurutma kağıdını ortalama bir A4 boyutuna getirdikten sonra çiçeğinizi kağıtların arasına yerleştirin. Eğer birden fazla çiçeği kurutmak istiyorsanız çiçeklerin üst üste gelmediğinden emin olun. Son olarak ise kurutma kağıdının üzerine sert ve ağır bir cisim koyarak sıkışması sağlanır. Presleyerek kurutma yönteminde de ortamın havasının kuru olması gerekiyor. Bu yöntem sayesinde 2-4 hafta arasında bekledikten sonra kurutulmuş çiçeğinize sahip olabilirsiniz.

Presleyerek çiçek kurutma

Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi

Hava ile kurutma ve presleme ile çiçek kurutma yöntemi dışında bir yol arıyor ve çiçeğiniz orjinal görüntüsünü kaybetmesin  istiyorsanız en iyi alternatifler arasında kumda kurutma yöntemi yer alıyor. Ancak hemen uyaralım bu yöntem oldukça sabır ve dikkat istiyor. Kumda kurutma yönteminin uygulanabilmesi için kumun bazı özellikleri içerisinde bulunduruyor olması gerekiyor. Öncelikle kum ince taneli olmalı. Arından ise özenle yıkanıp süzülmelidir ki içinde bulunan toz, tuz veya organik minarel gibi maddelerden arındırılmış olsun.

Uygulama esnasında ise kurutulacak çiçeğin boyutlarına uygun bir kap seçilir. Seçilen kabın içine yüksekliği en fazla 5 cm olacak şekilde kumlar yayılır. Ardından çiçek kumların üzerine yerleştirilir ve üzerine yine en fazla 5 cm olacak şekilde kum dökülür. Ancak çiçeğin zarar görebileceğini göz önüne alınırsa ikinci kum dökme işlemi daha dikkatli yapılması gerekir. Kumda kurutma yöntemi ile kurutulacak çiçeğe bağlı olarak 3-5 hafta içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Kumda çiçek kurutma

Borax ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Borax ile çiçek kurutma yöntemi hemen hemen kumda çiçek kurutma yöntemi gibi diyebiliriz. Ancak kumdan daha hafif bir dokuya sahip olması nedeniyle borax yönteminde çiçeğin şekli daha iyi korunur ve mükemmele yakın bir kurutulmuş çiçek elde edilir. Uygulanış tarzı ise kumda olduğu gibi yine kutu içerisine dökülerek yapılır. Farklı olarak kutu ılık ve daha fazla hava alan bir yerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 10 gün sonrada çiçeğiniz kapdan çıkarabilirsiniz. Ancak çıkardıktan sonra kalan borax maddesini iyi temizlemelisiniz aksi takdirde çiçek üzerinde kahverengi lekeler kalabilir.

Borax ile kurutma

Gliserin ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Evde kullanılabilecek en ideal ve kolay yöntemlerden birisi gliserin yardımı ile çiçek kurutma yöntemi. Dışarıda kolayca bulabileceğiniz gliserin sayesinde uzun yıllar dayanabilecek kurutulmuş çiçekler elde edebilirsiniz. Kullanımı için ise ilk aşama  2 ölçek sıcak suyun içine gliserin konulması oluyor. Ardından yüksekliği yaklaşık 10-15 cm olacak bir kabın için elde edilen sıvı konulur ve uzun saplı çiçeklerde bu kaba yerleştirilir. Kurutulan çiçeğin dokusuna bağlı olarak işlem 6 haftaya kadar uzayabilir.

Gliserin yöntemi ile kurutma

Silisyum ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Kumda ve borax ile kurutma yöntemlerinin bir diğer benzeri de silisyum ile çiçek kurutma yöntemi. Ancak silisyum ile kurutma sayesinde kurutulmuş çiçek elde etme süreniz oldukça kısalıyor. Tek dezavantaj ise silisyumun daha pahalı bir madde olması. Silisyum yöntemi ile çiçekler yaklaşık 2-10 gün arasında kurutuluyor. Bu sayede renk ve şekilleri daha iyi korunmuş oluyor.

Silisyum ile çiçek kurutma

Mikrodalga Fırın ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Evde çiçek kurutmak için en hızlı ve en iyi yol için mikrodalga fırın ile kurutma yöntemi dersek yanılmaz olmayız. Mikrodalga fırın ile kurutma yöntemi sayesinde çiçeklerin renk ve dokuları da en iyi şekilde korunuyor. Daha iyi bir sonuç almak için çiçeği mikrodalga fırına koymadan önce silisyum ya da benzeri bir madde ile kaplayabilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken nokta ise ısı değer ve çiçeğin kalması gereken süre.ortalama 1 dakika bekleterek kurutulmuş çiçeğe kavuşma imkanı verse de bazen istenilen sonuca ulaşılmıyor. Ek olarak çiçeğin öz suyu düşük ise yine istenilen sonuca ulaşılmayabilir.

Mikrodalga ile kurutma

 

One comment on “Evde Çiçek Kurutma Yöntemleri

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.