Göz Alıcı Sukulentlerin Tasarımları ve Yetiştirilme Yöntemleri

Sukulent

Birbirinden hoş ve etkileyici görüntüleri ile sukulent tasarımları son yılların en beğenilen trendlerden birisi haline geldi. Sunduğu görsel zenginliğinin yanında kolay bakımının olması da sukulentleri ilgi odağı haline getiren bir başka detay. Öyle ki “Zamanım yok çiçek bakamıyorum.” diyenlerin bile ilgisini çekmiş durumda. Ev ve iş yerlerine farklı bir dekoratif hava katan sukulentler doğaya özleminde en göz alıcı temsilcilerinden biri konumunda.

sukulent

Aloe vera gibi birbirinden hoş ve görsel olarak zenginlik katan bitkilerin kullanımı ile yapılan sukulentler uzun yıllar boyu dayanıklı kalmaları ile de siz de ayrı bir keyif oluşturacak. Her ne kadar teraryumlar ile karıştırılıyor olsa da sukulent daha farklı bir konumda yer alır. Farklı olarak sukulent, etli ve sulu gövdeli bitkilerden oluşur ve içerisinde hayvan yer almaz. Bu özelliği ile teraryumun bir alt kolu denebilir.

Peki ama sosyal medyada karşımıza son dönemde bu kadar sık çıkan ve bakan herkesin etkilenip cömertçe beğeni butonuna tıkladığı sukulentler evde nasıl yapılır. Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Doğru malzemeler ve biraz hayal gücü ile görenlerin hayran kalacağı sukulentler yapabilirsiniz.

Malzemeler

-Cam Fanus ya da dekoratif bir vazo
-Dekoratif Çakıl Taşları
-Sukulent Toprağı
-Kömür ve Yosun

Sukulent Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sukulent tasarımı aslında teraryumlar ile benzerlik gösteriyor. Evde teraryum tasarımı yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

sukulent

Adım 1: Fanusu Süsleyin

İlk olarak seçtiğiniz renki dekoratif çakıl taşları ile cam fanusu süsleyin. Fanusun alt kısmının bir bölümünü bu şekilde zenginleştirebilirsiniz. Böylece görsel olarak daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

sukulent

Adım 2: Kömür Kullanımı

Fazla suyun süzülmesi için kömür sukulentler de hayati bir önem taşıyor. Eğer kömür yerine farklı bir alternatif arıyorsanız yosunda kullanabilirsiniz. Bu aşamaya özellikle önem vermeniz gerekiyor çünkü sukulent bitkileri fazla su sevmezler.

sukulent

Adım 3: Toprak Kullanımı

Eğer kullanacağınız bitkilerin kökleri uzunsa toprak kullanımında cömert olmanızda fayda var. Bunun yanında bitkilerin yer alacağı bölümleri bir çubuk yardımı ile ayarlayabilirsiniz.

Adım 4: Bitkilerin Yerleştirilmesi

Sukulent içinde bitki yerleştirilmesi oldukça önem gerektiren bir konu. Bitkilerin özellikle fanusa değmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü sıcak havalarda cam yüzünden bitki yanabilir ve bitkiler yerleştirirken köklerine zarar görmemesine de dikkat edilmeli.

sukulent

Adım 5: Süsleme

Sukulent tasarımındaki son aşama ise süsleme oluyor.Toprağın üstünü yine farklı renk çakıl taşları ile dekoratif olarak daha şık bir görüntü sağlayabilirsiniz. Ek olarak süs eşyaları da ile de görsel zenginliği geliştirebilirsiniz.

sukulent

Sukulent Nasıl Yetiştirilir?

Sukulent Hangi Ortamda Yetişir?

Sukulent tasarımında sonra geriye sukulentlerin nasıl yetiştirileceği sorusu geliyor. Her ne kadar bakımı kolay bir tür olsa da dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcut. Öncelikle yetiştirilme ortamını doğru seçmeniz gerekiyor. Sukulentler fazla sıcağı sevmezler bu yüzden fazla ışık gören, sıcak yerleri seçmek yerine yarı aydınlık bölgeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca havaların ısınmasıyla ortaya çıkan böcekler sukulentlere zarar verebilir. O yüzden ilaçlama yapmak bitkinizin ömrünü uzatacak bir etmen.

Sukulent Nasıl Sulanmalı?

Bir diğer önemli nokta ise her bitkide olduğu gibi sulama. Sukulent toprağı suyu tutabildiği için fazla sulamak olumsuz sonuçların nedeni olacaktır. Bu yüzden toprağı nemlendirmek ideal sulama için yeterli. Sulama süresi de mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor. Kış aylarında ayda 1 kez sulama yeterli olurken yaz aylarında havanın sıcaklığına bağlı olarak haftada 1 kez sulayabilirsiniz. Sukulent bitkisinin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için yapraklarından da yardım alabilirsiniz. Eğer yaprakları buruşuk bir durumda ise fazla su verdiğiniz anlamını taşır. Yaprağın üzerinde lekeler varsa da az sulandığı ifade eder.

sukulent

Sukulent Toprağı Nasıl Olmalı?

Sukulent yetiştirilmesi için toprağında özel olması gerekiyor. Kumlu çöl toprağı ise sukulentler için en doğru tercih konumunda yer alıyor. Ek olarak toprağın üzerine volkanik taşlar koyarak nem oranının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır?

Sukulentlerin çoğaltılması da bakımı kadar kolay. Birden farklı yöntemi olmasına rağmen sukulent yetiştirmek için en kolay gövdeden yapraklarını kesmek. Daha sonrasında kesilen yaprakları toprağın üzerine yerleştirip 1 hafta beklemeniz yeterli. Yerleştirdiğiniz yapraklar bir hafta içinde köklenecek ve çoğaltma işlemi tamamlanmış olacak.

sukulent

Sukulent yapmak yerine ise siz de kolayca hazır ve harika sukulentlere sahip olabilirsiniz. Siz de hemen Sukulent Siparişi verebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.