Görüntüsü ile Evinize Farklı Dekor Katacak: Barış Çiçeği

Barış Çiçeği

Güzel beyaz yaprakları ve neşe dolu duruşu ile Barış Çiçeği, ev ve işyerlerine dekoratif bir dokunuş katmak isteyenler ortak tercihi. Halk arasında yelken çiçeği olarak da bilinen Spathiphyllum, kolay bakımı sayesinde de uzun bir dönem boyunca evinize neşe katacak bir çiçek.

Barış çiçeği hakkında ise genellikle insanların bilgisi kısıtlı seviyede kalıyor. Biz de bu yazımızda beyazlığın tüm zerafetini yapraklarında gururla taşıyan barış çiçeği hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizin için bir araya getirdik.

Barış Çiçeği - 2

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Barış çiçeği bakımı en kolay ev çiçeklerinden biri olarak biliniyor. Salonunuzda neşe saçacak bu çiçeğin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız da dikkat etmeniz gereken birkaç unsur söz konusu. İşte barış çiçeğinin bakımında dikkat etmeniz gerekenler;

Barış Çiçeği Toprağı Nasıl Seçilmeli

Çiçek bakımındaki temel unsurlardan biri de elbette toprak seçimi oluyor. Barış çiçeği için ise uygun toprak mineralleri yüksek, verimli topraklar olmalı. Bu bağlamda da zengin değerli toprak seçimi yapmak barış çiçeğinin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.

Barış Çiçeği - 3

Barış Çiçeği için Uygun Sıcak Değeri

Sıcak ya da soğuk havalara uyum sağlama konusunda zorluk yaşayan barış çiçeği için ideal sıcaklık değeri ise 10 ila 30 derece arasında değişiyor. Sıcak ve soğuk hava geçişlerinde dikkat edilmesi gereken barış çiçeği için mevsim geçişlerine dikkat edilmesi gerek. Bu nedenle çiçeğinizin daha sağlıklı olması adına mevsim geçişlerindeki hava sıcaklıklarına dikkat etmeniz hayati önem taşıyor.

Barış Çiçeği - 1

Barış Çiçeği için İdeal Güneş Işığı Nasıl Olmalı?

Aydınlık ortamları fazlasıyla seven barış çiçeği için uygun güneş ışığını ayarlamak sizin için biraz zor olabilir çünkü barış çiçeği her ne kadar aydınlığı seviyor olsa da doğrudan güneş ışığında durması sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden barış çiçeği için yarı aydınlık ortamları ya da gün içerisinde güneşin geçişken şekilde olduğu yerleri seçebilirsiniz. Bu sayede barış çiçeği çok daha sağlıklı bir şekilde yetişebilir.

Barış Çiçeği - 4

Barış Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Her çiçek için önemli olan noktaların başında sulama geliyor. Barış çiçeğinin sularken ise dikkat etmeniz gereken birkaç farklı nokta var. Öncelikle nemli olarak kalmayı seve barış çiçeği için ara ara yapraklarının üzerine su serpmek çiçeği çok daha sağlıklı bir hale getirebilir. Nemli kalmayı seven bir çiçek olduğu için özellikle yaz aylarında barış çiçeğinin sulama sıklığını arttırmanız gerekir ve su kabınında sürekli belirli bir miktar su bulundurmanız da fayda var.

Kış aylarında ise havaların değişmesiyle sulama sıklığını hafta da 2-3’e kadar düşürebilirsiniz  Bununla birlikte sulama yaparken de suyun kalitesine dikkat etmelisiniz. Sulama için kullanılan suyun dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında olması oldukça önemli. Ayrıca sulama çizelgeniz de sabit durumda olmalıdır yani her gün aynı saatte sulama yapmalısınız.

Barış Çiçeği - 5

Barış Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Barış çiçeği çiçeğini çoğaltmak için oldukça nazik davranmanız gerekiyor çünkü çiçeğin narin kökeleri çoğaltma işlemi esnasında zarar görebilir ve istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden çoğaltma işlemini saksı değişimi dönemi olan ilkbahar aylarında yapmanızda fayda var.

Barış Çiçeği - 6

Barış Çiçeği Kimlere Hediye Edebilir?

Beyazlığı ile büyüleyen ve ortamlara kattığı hava ile huzur dolu bir dokunuş sağlayan barış çiçeği, aynı zamanda eşsiz bir hediye alternatifi. Özellikle ev çiçeği olarak tercih edilen barış çiçeği, yeni ev sahibi olmuş dostlarına yapabileceğiniz hoş bir jest olacak. Ayrıca barış çiçeğinin havayı temizleme özelliği de barış çiçeğini sağlıklı bir hediye yapıyor.

“Havayı Tertemiz Bir Hale Getirecek Ev Çiçekleri” yazımızı okumak ve havayı sağlıklı bir dokunuş yapacak çiçekleri görmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bununla birlikte yeni iş hediyesi olarak da değerlendirilebilecek bir çiçek olan barış çiçeği ile unutulmaz bir hediye verme imkanına sahipsiniz.

Barış Çiçeği - 7

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.