Havayı Tertemiz Bir Hale Getirecek Ev Çiçekleri

Hava kirliliği son yıllarda ortaya çıkan en büyük sorunlarından birisi. Yeşil alanların azalmasına karşın atmosfere gönderilen zararlı gazların artması da bu durumu tetikleyen en büyük unsurlardan. Özellikle büyük kentlerde hava kirliliği ile daha sık karşılaşıldığı bilinen bir gerçek.

Ev çiçekleri 1

Durum böyle olunca insanlar gün içinde soludukları kirli hava nedeniyle evlerinde daha temiz bir hava istiyor. Her ne kadar hava temizleyici cihazlar olsa da işin sırrı yine çiçekler oluyor. Bilhassa ev çiçekleri temiz bir hava sağlamanın en sağlıklı yolları arasında. Doğal ve sağlıklı bir şekilde havayı temizleyen ev çiçekleri, insanlara daha temiz bir ortam sunduğu gibi dekoratif olarak da bulundukları yeri daha güzel kılabiliyor.

Ayrıca sağlıklı bir yaşamın da yolu yine temiz bir havadan geçtiği için saksı çiçeklerinin rolü daha hayati bir konuma yükseliyor. Konunun bu kadar önemli olması bilim dünyasının da ilgisini çekiyor. NASA’da dahil olmak üzere birçok kuruluş havayı daha temiz hale getiren çiçekler üzerine incelemeler yapıyor.

Ev çiçekleri 2

Biz de bu yazımızda bulundukları ortamı daha sağlıklı bir hale getirerek yaşamınızı daha kalite kılacak ev çiçeklerini listeledik. İşte o çiçekler;

1-Aşk Merdiveni

Ev çiçekleri arasında en kolay yetişebilen ve bulunduğu ortama hızlı bir şekilde adapte olan aşk merdiveni, zarif bir çiçek olmasının yanı sıra havayı temizleyen en önemli çiçeklerden. Özellikle soğuk havalardan korunduğu zaman ömrü daha uzun olan aşk merdiveni sayesinde daha sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilirsiniz.

Ev çiçekleri - Aşk Çiçeği

2-Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği, ev çiçekleri arasından en sağlıklı olanlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca havadaki kiri emiyor olması da kurdele çiçeğinin benzersiz kılan bir başka detay. Ek olarak dayanıklılığı ile bilinin kurdele çiçeği, hemen hemen tüm hava şartlarına rahatça uyum sağlayan dekoratif bir bitki.

Ev çiçekleri - Kurdele Çiçeği

3-Areka

Yılın her döneminde yeşil kalabilen areka çiçeği, yalnızca görüntüsü ile sağlık deposu olmasıyla da insanların en büyük yardımcısı konumunda. Areka bitki için ise en önemli durum yaz – kış oda sıcaklığı içerisinde tutulması gerekliliği. Ayrıca yemyeşil görüntüsü ile areka ev ve ofislerin vazgeçilmez süs çiçeklerinden birisi.

Ev çiçekleri - Arkea

4-Cüce Feniks (Cüce Hurma)

Bir çeşit palmiye olan cüce feniks, sağlığı ve güzelliği bir arada sunan ender çiçeklerden. Bununla birlikte yapraklarının zarif duruşu da cüce feniksi diğer çiçekler arasında daha fazla ön plana çıkaran bir detay.

Ev çiçekleri - Cüce Hurma

5-Salon Sarmaşığı

Havayı temizleme özelliği olan bitkilerden bir diğeri ise salon sarmaşığı. Özellikle ksilene karşı etkisi olan salon sarmaşığı hem evinize farklı atmosfer katacak hem de havasını temizleyecek önemli çiçeklerden birisi. Bakımı konusunda ise dikkat etmeniz gereken tek unsur büyüdükçe daha büyük bir saksıya geçirmek olacak.

Ev çiçekleri - Salon Sarmaşığı

6-Aloe Vera

Kozmetik reklamlarının vazgeçilmez çiçeği olan aloe vera, karbonmonoksitin zararlı etkilerini temizlediği gibi şık bir görüntüyü de beraberinde sunuyor. Ayrıca evlerde kolayca yetiştirilebiliyor olması da tercih edilmesi konusundaki önemli nedenlerin başında yer alıyor.

Ev çiçekleri - Aloe Vera

7- Çin Herdem Yeşili

Listemizdeki son çiçek ise çin herdem yeşili. Özellikle sigaranın yoğun olarak içildiği evlerde tercih edilmesi gerekiyor. Formaldehit maddesinin kötü özelliklerini emerek azaltan çiçek daha sağlıklı bir yaşam için en büyük yardımcılarınızdan birisi olmaya aday.

Ev çiçekleri - Çin Herdem Yeşili

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.