Çiçekli Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitaplar bizi bambaşka dünyalara sürükleyen, hayal dünyamızı ve yaşama olan bakışıma daha geniş bir perspektif katan en nadide şeylerin başında yer alıyor. Kitap okumanın verdiği rahatlama duygusunun güzelliği ise bunun cabası oluyor. Kitap okumak için her vakit özel olsa da soğuk havaların kendisini iyice hissettirdiği ve yağışlı havaların arttığı bugünlerde kitaplara daha fazla vakit ayırdığımız bir gerçek.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı 6

Kitaplarımızı ile okurken daha güzel bir hale getirme istediği ise her birimizin ortak beklentisi, bunu sağlamanın en güzel yolu ise kitap ayraçlarından geçiyor. Bilhassa kitap ayracı yalnızca kaldığınız sayfayı göstermesin, kitaba da şıklık katsın istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Çiçeklerin büyüleyici güzelliği ile kitap ayracı yapımını sizler için anlattık.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı 1

İşte en basit şekilde Çiçekli kitap ayracı yapımı;

Malzemeler;

-Kurutulmuş Çiçekler
-Delgeç
-Maket Bıçağı
-Cetvel
-Yapıştırıcı
-Kağıt

Adım 1: Kurutulmuş Çiçekleri Hazırlayın

Çiçekli kitap ayracı yapımındaki en önemli nokta kurutulmuş çiçekler oluyor. Ayraç üzerinde kullanmaya karar verdiğiniz gül, orkide gibi çiçekleri doğru bir şekilde kurutmak hayati önem taşıyor. Kitap ayracı için ise bizim tavsiye ettiğimiz yöntem presleme yöntemi. Böylece en etkili sonucu alabilirsiniz

Çiçek kurutma hakkında detaylı bilgi almak için ise “Evde Çiçek Kurutma Yöntemleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı 5

Adım 2: Kağıtlar ile Çiçeklerin Kullanımı

Kitap ayracı yapımı konusundaki ikinci adım ise kağıtların kullanımı. istediğine göre kalın veya normal a4 tercih edebilirsiniz bu noktada. Kullanacağınız kağıda karar verdikten sonra yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz çiçekleri bir yapıştırıcı yardımı ile kağıda yapıştırmak olacak. Ancak yapıştırma esnasında kağıdın büzülmemesin özen göstermeniz gerekiyor.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı 4

Adım 3: Kitap Ayracı Boyutunu Hazırlayın

İkinci adımda yerleştirdiğiniz çiçeklerin öncelikle kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra kağıdın boyutunu belirlemek kalıyor geriye. Bizim tavsiyemiz çiçeklerin bittiği noktadan 1 cm farklı ile boşluklar bırakarak maket bıçağı ve cetvel yardımı ile kesmek olacak. Kesimin düz ve hatasız olması için ise cetvel yardımına başvurmanızda fayda var.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı 2

Adım 4: Kitap Ayracına Son Bir Dokunuş

Hazır olan kitap ayracınıza çiçekler dışında farklı bir süs eklemek istiyorsanız da alt kısımlarında delgeç yardımı ile bir delik açmanız yeterli. Açtığınız deliğe kurdele ya da manevi değeri sizin için önemli olan bir eşyayı ekleyebilirsiniz. Bu sayede daha şık bir görüntü elde edebileceğiniz gibi kitap ayracınızı daha özel kılabilirsiniz.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı

İşte çiçekli kitap ayracı yapımı bu kadar kolay. Siz de evdeki malzemeler ile kolayca bir kitap ayracı yapabilir ve okumaya ara verdiğiniz zamanlara şık bir dokunuş ekleyebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.