Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır?

Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarımızı güzelleştirmek, bulunduğumuz ortamlara hoş birer dokunuş katmak en büyük isteklerimizden biri. Özellikle hayatımızın büyük bir kısmının geçtiği evlerimizi daha güzel bir hale getirmek istiyoruz. Bunu sağlamak için ise genellikle tercihimiz dekoratif objelerden yana oluyor. Tarzımızı yansıtan onlarca farklı aksesuarı belirli bir düzen içinde evin içindeki odalarda değerlendirebilmek adına da fazlasıyla zaman harcanıyor.

Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır? 1

Evlerde en sık kullanılan dekoratif ürünlerin başında ise duvarları süsleyen ve adeta onlara hayat katan tablolar geliyor. Birbirinden farklı resimler, fotoğraflar ile hayat bulan tablolarda ise esas noktayı çerçeve kısmı oluşturuyor çünkü bütün eşyalarla uyum sağlayan nokta orası. Son dönemde ise çiçekli çerçeveler insanların en fazla yöneldiği şeylerin başında. Biz de bu yazımızda sizler için evlerinizi süsleyip, herkesin ilgisini üzerine çekecek çiçekli çerçevenin nasıl yapıldığını inceledik. İşte çiçekli çerçeve yapımı;

Çiçekli Çerçeve Yapımı İçin Malzemeler;

  • Preslenmiş çiçekler
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Fotoğraf Çerçevesi (Tercihen düz renkli)
  • Renkli Kağıt

Adım 1: Çiçekleri Preslemek

Çiçekli çerçeve yapımının en önemli noktası çiçekleri doğru bir şekilde preslemek olmalı. Presleme yapacağınız çiçeğin ise solmamış olması oldukça önemli. Preslemek için aldığınız çiçeği kalın bir kitabın ortasına koyup kapağını kapatın. Tabi bu noktada çiçeğin şeklini koruyabilmek ve onu düzgünce koruyabilmeniz gerekiyor, bu nedenle de her bir işlemi yavaş bir biçimde yapmanızda fayda var.

Bu yöntem ile çiçekleri 2-4 hafta aralığında kitap arasında bekletip preslenerek kurumalarını sağlayabilirsiniz. Bunun dışındaki kurutma yöntemlerini öğrenmek adına “Evde Çiçek Kurutma Yöntemleri” yazımıza göz atmak buraya tıklamanız yeterli.

Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır? 2

Adım 2: Çiçekleri Çerçeveye Uygun Hale Getirin

Seçtiğiniz çiçekler kuruduktan sonra belirlediğiniz çerçevenin altına koyup boyut olarak deneme yapmalısınız. Fazla gelen kısımları ya da kafanızda oluşturduğunuz aranjmanı son bir kez kontrol etme fırsatını da böyle kendinize yaratabilirsiniz. Ardından fazla kalan kısımları makasla kesip son bir kontrol daha yapıp üçüncü adıma geçmeye hazır bir hale gelebilirsiniz.

Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır? 3

Adım 3: Arka Plan Oluşturma

Bir önceki adımda çiçeklerin çerçeve üzerinde nasıl durması gerektiğini belirlemiştik. Bu adımda ise çerçevenin arka planını oluşturacağız. Seçtiğiniz çiçek ve çerçeve ile uyum olacak bir şekilde renkli kağıtlar arasında en uygununu seçerek çiçekleri üzerine yerleştirin. Ardından da tercihen tutkal ya da benzeri bir yapıştırıcı ile çiçekleri kağıda yapıştırın. Elbette bu işlemi yaparken çiçeklerin yerinin değişmemesi oldukça önemli. Yoksa çerçeveye yerleştirdiğiniz zaman hayalini kurduğunuz görüntünün dışında bir durum ile karşılaşma şansınız yüksek.

Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır? 3

Adım 4: Son Dokunuş

Yapıştırma işlemi bittikten sonra kağıdın üzerinde fazla kalan çiçekler olduysa yine makas yardımı ile onları keserek son görünüşü verebilirsiniz. Daha sonra ise çiçeği yavaş ve narin bir şekilde çerçeveye yerleştirip üzerini cam ile kapatın.

Yapılan çerçevelerde kullanılacak çiçeklerde ise tamamen özgür olabilirsiniz. Salon bitkilerinden, güllere kadar birçok farklı çiçeği bir arada kullanabileceğiniz gibi her birini teker teker ve özgün bir şekilde de kullanma imkanınız var.

Çiçekli Çerçeve Nasıl Yapılır? 4

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.