Yaz Aylarının En Güzeli Olan Yasemin Çiçeğinin Bakımı

Yasemin Çiçeği Bakımı

Akdeniz’in eşsiz doğasındaki en güzel çiçekerden biri olan yasemin çiçeği, şık görüntüsü ve hoş kokusuyla insanları kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Bununla birlikte sevdiğiniz insanlar için harika bir hediye alternatifi olan yasemin çiçeği, sağladığı faydalarla da vazgeçilmez bir çiçek.

Yasemin Çiçeği Bakımı 1

Ev ve işyerlerine de farklı bir atmosfer katan yasemin çiçeği sayesinde bulunduğunuz ortamı daha hoş ve dekoratif hale getirebilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizler için güzelliği ve kokusu ile büyüleyen yasemin çiçeğinin bakımını anlattık. Böylece yasemin çiçeğiniz daha uzun ömürlü olabileceği gibi daha kaliteli bir şekilde de çiçek açabilir.

Yasemin Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Yasemin çiçeği güzelliğinin aksine öyle çok nazlı ve ekstra bakım isteyen bir çiçek değil. Toprak konusunda seçici olmayan yasemin çiçeğini her toprağa uyum sağlayabilir. Ancak daha fazla verim elde etmek ve çiçeği daha sağlıklı tutmak istiyorsanız da ilkbahar ve yaz aylarında nemli toprak seçimi yapabilirsiniz.

Yasemin çiçeğinin türüne göre güneş ile ilişkisi değişiklik gösteriyor. Ancak tüm türleri güneş ışığına yarı gölge bir ortamda olsa ihtiyaç duyar. Bununla birlikte fazla sıcağı sevmeyen bu güzel çiçek daha çok serin ve havadar ortamlarda bakılmalı.

Yasemin Çiçeği Bakımı 2

Buna ek olarak yasemin çiçeğinin kış aylarında da bakıldığı ortamın çok sıcak olmaması gerekiyor. Eğer belirli bir sıcaklığı aşarsa da çiçek kuruyup ölebilir. Bu yüzden kış aylarında maksimum 3-4 saat ışık görmesi yeterli olacak ve sıcaklığında en fazla 9-10 derece arasında bulunmasında yarar var.

Yasemin çiçeğine su konusunda ise daha fazlasıyla bonkör olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında bol su isteyen çiçek, kışında toprağının nemli olmasını sever. Bu nedenle su konusunda limitinizi rahatlıkla aşabilirsiniz.

Yasemin Çiçeği Bakımı 7

Yasemin Ne Zaman Çiçek Açar?

Yasemin çiçeği, bahar aylarında tomurcuklanmaya başlayarak yaz döneminde çiçek açar ve yaz boyunca çiçeklerini korumaya başarabilir. Elbette yasemin çiçeğinin, durumunu korumasında ve çiçek açmasında doğru bakım tekniklerinin uygulanması oldukça önemli bir yer tutuyor. Aksi takdirde çiçek daha çabuk bir şekilde solabilir ya da yapraklarının kalitesi düşük olabilir.

Yasemin Çiçeği Bakımı 3

Yasemin Çiçeği Ne Anlama Gelir?

İnsanların en fazla merak ettiği konulardan birisi de yasemin çiçeğinin ne anlama geldiği oluyor. Eşsiz görüntüsü ile insanları kendisine bağlayan bu güzel çiçek, saf ve masum duyguları ifade etmek için tercih edilebilecek en güzel çiçeklerden biri konumunda yer alıyor. Bununla birlikte yasemin çiçeğinin güzelliği ve karşılıklı duyulan aşkı da temsil ettiği söylenir.

Yasemin Çiçeği Bakımı 4

Yasemin Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yasemin çiçeğinin en fazla kullandığı noktalardan bir diğeri ise çayı olarak hazırlanması oluyor. İnsanların severek içtiği ve birçok faydayı içinde barındıran yasemin çiçeği çayı diğer bitki çaylarının aksine kaynatma yöntemi ile yapılmaz.

Bunun yerine demleme veya haşlama yöntemleri ile yasemin çayını hazırlayabilirsiniz. Ancak yasemin çayı hazırlamak için ise yapabileceğiniz en doğru hamle kaynamış suyun içine daha önce kuruttuğunuz yasemin çiçeği yapraklarını atmak olacak. 5 Dakika sonra ise çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Yasemin Çiçeği Bakımı 5

Yasemin Çiçeğinin Faydaları Neler?

Sadece güzel kokusu ve çayının hoş lezzetliyle yetinmeyen yasemin çiçeğinin faydaları ise saymakla bitmiyor.

Romatizmanın etkilerini azaltan ve ateş düşürücü görevi gören yasemin çiçeği yaz,kış insanların etrafında olması gereken şeylerden. Bununla birlikte mafsal ve nikris ağrılarına da iyi geldiği bilinen bir gerçek.

Buna ek olarak sinirleri yatıştırarak göğüs ağrılarını hafifletebilir. Ayrıca insanların en sık yaşadığı sorunlardan biri olan kabızlığı da çözmek için yasemin çiçeği çayı oldukça başarılı.

Yasemin Çiçeği Bakımı 6

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.