Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır?

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır

Yaz aylarına yaklaşmamız ile birlikte tatil dönemi de kendini hissettiriyor. Birçoğumuz belki de şimdiden tatil planlarını yapmış bulunuyor. Sıcak günlerde denize girmek ya da keşfedilmemiş yerleri keşfedip, yeni kültürler tanımak çoğu insanın ortak beklentisi. Ancak tatile çıkarken de gerimize bıraktığımız bazı şeyler oluyor. Bunların başında ise yaşadığımız yerleri güzellikleriyle süsleyen çiçekler yer alıyor.

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 2

Yıl boyunca özenle baktığımız ve yetiştirdiğimiz ev çiçekleri, tatildeyken ilgisizi nedeniyle solup gidebilirler. Oysa ki her insan döndüklerinde de çiçeklerinin aynı şekilde durduğunu görmek, onlara bakıp tekrar huzur bulmak ister. Tatildeyken çiçeklerin solmaması için ise yapılabilecek birkaç şey var. Özellikle sulama konusundaki teknikler, hayat kurtarıcı pozisyonunda yer alıyor.

Biz de bu yazımızda sizler için tatile gitmeden önce çiçeklerinizin sağlıklarını nasıl koruyabileceğinizi anlattık

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 3

Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar;

Tatile gitmeden önce çiçeklerinizin sağlıklı kalması için öncelikle yapmanız gereken bazı şeyler var. Aşağıdaki maddelerde hepsini bulabilirsiniz.

  • Çiçeklerinizi aynı odalarda da tutmamaya özen gösterin. Ancak başka çareniz yoksa da hiçbir çiçek, bir diğeriyle temas etmemeli.
  • Oda aşırı güneş alan ve çok sıcak bir yer olmamalı. Günün belli bölümlerinde fazla güneş almayan ve evin kuzey cephesinde yer alan nispeten daha serin odaları tercih edebilirsiniz.
  • Çiçeklerinizi cam kenarına bırakmamaya özen gösterin.
  • Tatile çıkmadan önce evinizi havalandırmayı ihmal etmeyin. Mümkünse tüm camları açarak bu sirkülasyonu sağlayın.
  • Tatile çıkmadan önce mutlaka çiçeklerinizi sulayın. Hatta yapraklarına su püskürtmek onları daha canlı tutabilir.
  • Çiçeğinize gitmeden önce bol bol su verip, toprağın üzerini ağaç kabuğu, çakıl taşı gibi süs amaçlı kullanılan şeylerle örtebilirsiniz. Bu sayede toprağın üstünde kalacak olan su, çiçeğe gereken nemi sağlar.
  • Eğer evinizde balkon varsa ve uygun hava şartlarına sahipse bazı çiçeklerinizi oraya koyabilirsiniz.

Siz de bu aşamalara dikkat ederek, çiçeğiniz için daha sağlıklı bir ortam yaratabilir ve yokluğunuzda çiçeklerinizin daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte çiçeklerinizi tatildeyken de sulamanız mümkün. Özellikle bitkiler için suyun ne kadar hayati bir önem taşıdığı düşünüldüğü zaman bu durum çok daha önemli bir hale geliyor. Vereceğimiz iki farklı yöntem ile rahatlıkla çiçeklerinizi tatildeyken sulayabilir ve onları daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 4

Tatildeyken Çiçek Sulama Yöntemleri

1- Kova ile Çiçek Sulama

Belki de en fazla tercih edilen çiçek sulama yöntemleri başında kova ile sulama yöntemi geliyor. Basit ve etkili bir yöntem olsa da yanlış kullanılırsa faydadan çok zarar getirebilir. Bu yöntemin uygulamasında ise, çiçeğinizi geniş bir içi su dolu kovanın içine koymak yeterli. Böylece çiçek, ihtiyaç duydukça suyu emerek hayatta kalabilir.

Bu yöntemi uygularken ise dikkat etmeniz gereken hususların başında suyun seviyesi geliyor. Kovanın içindeki su kesinlikle saksının seviyesini geçmemeli aksi takdirde bitki aşırı su alacağı için çürüyüp ölür.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kova içine yerleştirilecek saksı miktarı. Birden fazla saksı yerleştirebilirsiniz ancak kovanın genişliğine dikkat etmelisiniz. Eğer dar bir kova içine birden fazla bitki koymayı düşünüyorsanız bu pek verimli bir tercih olmayabilir.

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 5

2- Pet Şişe ile Çiçek Sulama

Tatile çıkmadan önce tercih edebileceğiniz bir diğer çiçek sulama yöntemi ise pet şişe ile çiçek sulama yöntemi. İlk önerimize kıyasla biraz daha zor bir yöntem olsa da oldukça etkili olduğu bir gerçek. Pet şişe ile çiçek sulamak için ise ilk olarak şişenizi su ile doldurmanız gerekiyor. Ardından şişenin kapağında birkaç ufak delik açmalısınız. Son olarak ise hazırladığın şişenin kapağı toprağın içine girecek şekilde yerleştirin. Böylece toprağınız ihtiyaç duydukta oradan su emebilir ve hayatta kalabilir.

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 7

Pet şişe ile çiçek sulama yöntemini tercih edecekseniz de dikkat etmeniz gereken nokta şişenin kapağında açacağınız delikler olmalı. Saksı boyutuna göre delikler açarak çok daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Ek olarak tercihine göre kapak yerine de farklı alternatifler kullanabilirsiniz.

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 6

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır - 8

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.