Sonbahar Aylarında Hayatınıza Renk Katacak Balkon Çiçekleri

Balkon Çiçekleri

Çiçekler hayatımızı güzelleştiren en güzel yardımcılardan birisi olarak kabul edilir. Hemen hemen her durum için rahatlıkla kullanabildiğimiz eşsiz bir alternatif olan çiçekler ile günlük yaşamımızı bile daha güzel bir hale getirebilmemiz mümkün. Günlük hayatı güzelleştirecek detayların başında ise sonbahar aylarının karamsar ve kasvetli havasına renk katarak daha güzel bir atmosfer yaratma istediği yer alıyor. Bunu sağlamanın en basit yolu ise balkon çiçekleri alternatifinden geçiyor. Her biri birinden renkli balkon çiçekleri ile sonbahar aylarında da yazın o renkli dokusunu yaşayabilirsiniz.

Balkon çiçekleri 1

Hayatınızı daha renkli ve güzel kılacak balkon çiçeklerini ise sizler için bir araya getirdik. Bakmaya doyamayacağınız renkleri ile siz de balkonunuzda daha canlı ve enerjik bir hava yaratabilirsiniz.

İşte sonbahar aylarının göz alıcı balkon çiçekleri;

1-Güneş Şapkası

Sonbahar çiçekleri arasında şekli ve eşsiz sarı tonları ile yıldız gibi parlayan bir çiçek olarak güneş şapkası ön plana çıkıyor. Anavatanı Kuzey Amerika toprakları olan güneş şapkası, sarı yaprakları ve ortasındaki kahverengi gövdesi ile bakanlarını kendine hayran bırakıyor. 30-60 cm arası uzunluğa ulaşabilen güneş şapkası en dayanıklı çiçek türlerinden birisi olarak da bilinir ve Ağustos – Eylül döneminde çiçek açar.

Güneş şapkası

2-Abelya

Temmuz – Ekim ayları arasında çiçek açan Abelya, gösterişli ve renkli duruşu ile balkonların vazgeçilmez çiçekleri arasında. Dağınık görüntüsü ile farklı bir hava yaratan Abelya çiçeği, özellikle nemli bölgelerde daha iyi gelişim göstererek oldukça etkileyici bir görünüm elde edebiliyor. Ek olarak -10 derece sıcaklığına kadar dayanabilen Abelyalar kış aylarında da güzel görüntüsünü koruyabiliyor.

Abelya Çiçeği

3-Kasımpatı

Kullanıldığı bölgenin kültürünün özelliklerine göre farklı anlamlar edinebilen kasımpatı çiçeği beyaz, sarı ve pembe renkleri ile balkon çiçekleri arasında en fazla tercih edilen türlerden birisi olarak bilinir. Kasım aylarında aniden açmasıyla bilinen kasımpatı çiçeği açtığı zaman ki güzel görüntüsü ile insanları büyüleyip kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Zahmetsiz bir bakıma sahip olan kasımpatı çiçeği hemen hemen her ortamda rahatlıkla yetişebilir. Ancak sonbahar aylarının gelmesiyle güzelliği daha fazla ön plana çıkar. Bilhassa yapraklarının güzel görüntüsü ile sonbaharın kasvetli havasını unutturacak kadar eşsiz bir çiçek.

Kasımpatı

4-Kuduzotu

Balkon çiçekleri arasında kokusu ve görüntüsü ile diğerlerinden bir adım daha önde olan kuduzotunu balkonunuzda kolayca yetiştirebilirsiniz. Özellikle bal kokusu ile farklı bir atmosfer yaratabilen kuduzotu ile bulunduğunuz ortamı yalnızca görüntüsü ile değil kokusu ile etkileyebilirsiniz. Salkımlar halindeki minik beyaz çiçekleri ise sonbaharın ilk donlarına kadar rahatlıkla kendisini koruyabilir. Bununla birlikte hızlı yayılıyor olmasıyla da kuduzotu kısa sürede ortamı tamamen kaplayabiliyor.

Kuduzotu

5-Saraypatı

Saraypatı sonbahar aylarında açan çiçekler arasındaki en renkli olanlarından birisi. Güzelliğinin yanı sıra kolay bir bakıma sahip olması da saraypatı çiçeğini tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birisi oluyor. Ayrıca havaların soğuklarına karşı da direnç gösterebilen saraypatı sonbahar aylarında canlı renklerden kopamayanlar için vazgeçilmez bir tercih. Kırmızı, eflatun ve beyaz gibi farklı renklere sahip saraypatı ile balkonunuzda renkli ve hoş bir hava yaratabilirsiniz.

Sarapatı

6-Çuha Çiçeği

Balkon çiçekleri arasında dayanıklı ve renkli görüntüsü nedeniyle çuha çiçeği en fazla tercih edilen türlerden birisi olarak öne çıkar. Çuha çiçeği, Eylül veya Ekim aylarında ekilir ve Kasım ayında çiçeklenir. Kış mevsiminin soğuğuna karşı da dayanıklı olan çuha çiçeği mayıs ayına kadar renkli görüntüsünü korur. Daha sağlıklı olabilmesi için ise fazla sulanmaması ve fazla güneş görmemesi gerekiyor.

Çuha çiçeği

7-Bahçe Menekşesi

Balkonunuzun daha renkli görünmesini ve sonbahara inat canlı renkleri görmeye devam etmek istiyorsanız bahçe menekşesi en güzel alternatiflerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Ekim – Mayıs aylarında çiçek açan bahçe menekşesi farklı renk seçenekleri ile de bulunduğu ortamında dokusuna uyum sağlayabiliyor. Bununla beraber -20 derece sıcaklığına kadar dayanabiliyor olmaları bahçe menekşesini daha özel kılan farklı bir detay oluyor.

Bahçe Menekşesi

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.