Singapur Orkidesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Singapur Orkidesi

Orkide başlı başına güzelliği ile insanları büyüleyen çiçeklerin başında yer alıyor. Ancak orkide türleri arasında yer alan Singapur orkidesi diğerlerinden bir adım daha fazla öne çıkıyor. Asya’nın yükselen yıldızı olan Singapur’da orkidelerin çok önemli olduğu ise bilinen bir gerçek. Öyle ki Singapur Ulusal Orkide Parkı bile var. Binlerce tür orkideyi orada görebilirsiniz.

Singapur Orkidesi 1

Peki ama herkesin dilinden düşürmediği güzelliği ile büyüleyen Singapur orkidesini bu kadar ilgi çekici kılan detaylar neler herkesin merak ettiği bir soru. Biz de bu yazımızda çiçeklerin en narini olan Singapur orkidesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bir araya getirdik.

Singapur Orkidesi 2

Singapur Orkidesini Farklı Kılan Detaylar Neler?

Singapur orkidesi klasik orkide türlerine kıyasla daha narin ve hassas yapıda oluyorlar. Hassas bir bakım gerektiren Singapur orkidesi, ışık,nem gibi konularda doğadaki yetişme şartları ile aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde orkideniz ölebilir.

Singapur Orkidesi  3

Bununla birlikte Singapur orkidesi, hastalıklara karşı da daha fazla direnç gösterebiliyor. Bu sayede de bulundukları ortama da kısa sürede uyum sağlayabiliyorlar.

Singapur Orkidesi  4

Singapur orkidesi şekil olarak ise klasik orkide türlerinden daha gösterişli ve ihtişamlı duruyor. Özellikle sahip olduğu mor renk ile ön plana çıkan Singapur orkidesi, salon bitkisi olarak da daha büyük olduğu için daha şık bir dekorasyon aracı olarak kullanılabiliyor.

Singapur Orkidesi 5

Singapur Orkidesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Singapur orkidesi ile ilgili en fazla merak edilen konulardan birisi de bakımının nasıl olması gerektiği. Çünkü oldukça nadir bir şekilde bulunan Singapur orkidesine sahip olduğumuz zaman uzun ömürlü olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için ise takip etmeniz gereken birkaç adım söz konusu.

Singapur Orkidesi 6

Adım 1: Işığı İyi Kullanın

Yalnızca Singapur orkidesi için değil tüm orkide türleri için ışığın kullanımı oldukça önemli oluyor. Özellikle gelişim aşamasında bir çiçek ise bol ışık beslenmesinin en önemli kaynağı olacak.

Singapur Orkidesi 7

Adım 2: Nemli Olmasına Özen Gösterin

Singapur orkidesinin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız toprağın nemli kalmasına özen göstermeniz gerekiyor. Buna ek olarak hava dolaşımının daha iyi sağlayabilirseniz orkideniz çok daha sağlıklı bir konumda yer alabilir.

Singapur Orkidesi 8

Adım 3: Toprağın Kullanımı

Singapur bitkisi için hava dolaşımının öneminden yukarıdaki madde de bahsetmiştik. Bunu yapabilmeniz için de deneyebileceğiniz en iyi yöntem toprağın içinde delikler açmak olacak. Bu sayede daha güçlü bir hava akımı yaratabilirsiniz.

Singapur Orkidesi 9

Adım 4: Gübreleme

Ev ortamında Singapur orkidesi yetiştirdiğiniz zaman gübre takviyesini mutlaka yapmanız gerekiyor. Gübreleme için ise belirli bir uygun dönem yok. Bunun yerine her üç ayda bir yapacağınız gübreleme çalışması yeterli olacaktır. Ancak çok fazla gübre kullanmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Yoksa bitkinin kökleri yanacağı için istemediğiniz bir sonla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Singapur Orkidesi 10

Singapur Orkidesi 11

 

One comment on “Singapur Orkidesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.