Şebboy Çiçeği Bakımı

Şebboy Çeşitleri

Görüntüsü ile görenleri adeta büyüleyen şebboy çiçeği, Brassicaceae familyasına ait olan bir bitkidir. Latince Matthiola olarak ifade edilen bu çiçek, rengarenk seçenekleri ve mis gibi kokusu ile her günü canlandırır. Bulunduğu her ortamın çok taze bir ambiyansa sahip olmasına yardımcı olan şebboy çiçeği, 3 bin 700 adet çeşide sahiptir. Toplamda 30 adet farklı cinsi bulunan bu benzersiz bitki, ülkemizde de en sık yetiştirilen çiçekler arasında yer alır. Ülkemizde 515 farklı şebboy çeşidi yetiştirilir. Bu çiçeklerin 30 farklı cinsi, ülkemizin topraklarını güzelleştirir. Koku bakımından karanfil ile benzerlik gösteren şebboy, yoğun bir esansa sahiptir. Çiçeğinde uçucu yağ kullanılan bu çiçek, kozmetik endüstrisinde de yoğun bir kullanım alanına sahiptir.
Renkli görünümü sayesinde enerjisini karşısındakine en iyi şekilde aktarmayı başaran şebboy, özel günlerde aranjman çiçeklerin arasında ilk bakışta fark edilir. Türkçe Turpgiller familyası olarak çevrilen bir aileye mensup olan bu çiçek, büyüleyici bir kokuya sahiptir. Dilimize Farsça şebbuy kelimesinden geçen bu çiçek, bahçelerde ve saksılarda da rahatlıkla yetiştirilebilir. Özellikle gece saatlerinde ve kapalı alanlarda çok daha yoğun bir koku salgılayan bu çiçek, Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilir. Bir sıranın üzerine sıralanan çoklu yapısı sayesinde görsel açıdan doyurucu bir ifadeye sahip olan şebboy; doğum günleri, geçmiş olsun hediyeleri, evlilik yıl dönümleri ve Anneler Günü gibi özel günlerde en çok tercih edilen çiçekler arasında bulunur.

Şebboy Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Şebboy çiçeği, saflık ve sevgi anlamına gelir. Bu nedenle sevdiğiniz herkese bu çiçeği armağan edebilirsiniz.

Şebboy Çiçeği Kaç Yıllık?

Otsu bir bitki olan şebboy çiçeği, iki yıllık bir bitkidir. Tohum ile yetiştirilen bu bitki, balkonları, bahçeleri ve saksıları süsleyebilir.

Şebboy Hangi Familyadan?

Brassicaceae familyasından olan şebboy çiçeği, ülkemizde Turpgiller familyasına ait olarak bilinir. Latince adı Matthiola olan bu çiçek, farklı renkleri sayesinde ortamın bir kır bahçesine dönüşmesine olanak sağlar.

Şebboy Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

Soğuğa karşı direnç gösteren şebboy çiçeği, ışığı seven bir çiçektir. Güneşli bir yerde muhafaza edebileceğiniz bu çiçekler için aşırı soğuklardan kaçınmalısınız. Minimum 10 derecelik hava koşullarında saklayabileceğiniz çiçeğin, bol bol ışık alması gereklidir. Damlama ile suladığınız çiçekleriniz, bu sayede çok daha uzun süre sizinle kalacaktır. Nemli toprağı seven şebboyun toprağını ideal seviyede tutmak önemlidir.

Şebboy Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Gözleri kamaştıran güzelliği ile ön plana çıkan şebboy bitkisini evinizde yetiştirebilirsiniz. Çok yıllık bitkiler arasında yer alan şebboyun boyu 60 santime kadar ulaşabilir. Balkon ve bahçelerinizi süslemek için tercih edebileceğiniz bu çiçeğin yabani türlerinin boyu 80 santime kadar uzayabilir. Eğer evinizde şebboy yetiştirmek istiyorsanız ilk olarak saksı ve toprak seçimi yapmalısınız. Toprak drenajının iyi bir biçimde yapılmış olması gereklidir. Toprağı seçerken besin değeri yüksek ve humuslu bir seçim yapmalısınız. Saksıda yetiştireceğiniz şebboylar için saksının altında delikler olduğundan emin olmalısınız. Zaman içerisinde boyu uzayan şebboylar için orta ölçekli saksılar tercih edebilirsiniz.
Evde şebboy yetiştirmek için dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise sıcaklık ve ışıktır. Çiçeğinizi aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan korumanız gereklidir. Bunun yanı sıra ekim yapacağınız ve bitkinizi büyüteceğiniz alanın sıcaklık oranına da dikkat etmeniz gereklidir. Çiçeğinizin ilk gelişim evrelerinde daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyacağını unutmamalısınız.
Sulama, evinde şebboy yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir başka noktadır. Şebboyu hiçbir zaman susuz bırakmamak gereklidir. Çünkü; şebboylar nemli toprağı severler. Aşırı sulama, bitkinin köklerinin çürümesine neden olacaktır. Bu nedenle şebboylar için en ideal sulama yöntemi, damlatma ile sulama seçeneğidir.

Şebboy Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Şebboy bakımı yaparken ilk dikkat etmeniz gereken konu, toprağın nemidir. Toprağın kurumasına hiçbir zaman müsaade etmemelisiniz. Düzenli olarak yapacağınız sulama sayesinde bitki toprağının her daim nemli kalmasını sağlamalısınız. Verimli topraklar, şebboyların daha iyi şartlarda yetişmesine olanak sağlayacaktır. Ölçülü sulama ve drenaj sistemi sayesinde, bitkinizin güzellikler içerisinde çiçek açtığını göreceksiniz. Aşırı sulama yapmak, bitkinin köklerine zarar vereceği için sulama miktarına dikkat etmeniz gereklidir. Yılın her dönemi tohumdan ekime müsait olan şebboylar, birkaç ay içerisinde ilk çiçeklerini verebilir. Bu nedenle çiçeklenme dönemini istediğiniz zamandan birkaç ay önce tohumdan ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra direkt olarak güneş ışığına maruz kalan çiçekler, solacak ve yıpranacaktır. Bu nedenle çiçeğinizi direkt olarak güneş ışığının altına veya rüzgâra maruz bırakmamanız gereklidir. Aynı şekilde hava almayan alanlar, çiçeğin solmasına ve çürümesine neden olacaktır. Şebboylar için optimum muhafaza koşulları elde etmek için saksının yerini sürekli olarak değiştirmemeniz gereklidir.

Şebboy Mevsimi Ne Zaman?

Her mevsim yetiştirilebilir özelliğe sahip olan şebboyların ekimi için 4 farklı zaman dilimi bulunur. Aralık, Kasım, Ekim ve temmuz aylarında ekim gerçekleştirmeniz, çiçeğinizin optimum koşullarda yetişmesine olanak sağlayacaktır. Temmuz ayının sonlarına doğru ekeceğiniz tohumlar, Kasım veya aralık ayında çiçek açar. Yani, bir ekim gerçekleştirdiğinizde ortalama 4 ay sonra ilk çiçeklerinizi elde edebilirsiniz.

Şebboy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Bir sıra üzerine sıralanan çoklu bir yapıya sahip olan şebboyun yaprak bölümü, diğer çiçekler ile karşılattırıldığında daha seyrektir. Çok fazla çiçeği bulunan şebboy, bu özelliği sayesinde çok daha dolgun bir görünüm elde eder. Gösterişi ile ön plana çıkan bu çiçek, hoş bir kokuya sahiptir. Bu nedenle kozmetik ve parfüm sektöründe en çok kullanılan çiçekler arasındadır. Tohumdan rahatlıkla yetiştirebileceğiniz şebboy, otsu bir yapıya sahiptir. Çok yıllık çiçekler arasında bulunan bu bitki, nemli topraklarda yetiştirilir. Mineral açıdan zengin bir yapıya sahip olan şebboy, iyi bir drenaja sahiptir. Süs bitkileri arasında en çok tercih edilenler arasında bulunan bu bitki sene boyunca çiçeklenebilir. Bu sayede yılın her mevsimi gözleriniz bu güzelliklerden mahrum kalmaz. Küçük ve tüylü yapraklara sahip olan şebboy, dinamik yapıya sahip olduğu için tercih edilir.

Şebboy Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Şebboy çiçeğini kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Bunun için öncelikle bitkinin tohum bölümünde bulunan viyol gözeneklerin tam ortasına gelecek biçimde ekim işleminin gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Ekme işlemini gerçekleştirdikten sonra ortalama 17 derecedeki sıcaklıkta bekletmelisiniz. Çimlenme gerçekleşene kadar beklemeye devam etmelisiniz. Çimlenme tamamlandıktan sonra ekim yapacağınız alana dikmeli ve sulamayı ihmal etmemelisiniz. Halihazırda yetişmiş olan bir şebboyu çoğaltmak içinse kökten ayırarak çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fazla köklenen şebboyun yavru köklerini ayırıp farklı bir saksıya ekebilirsiniz. Bu sayede iki farklı saksıda bu güzel çiçeklerin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.
Şebboylar için suya koyarak çoğaltma yöntemini de tercih edebilirsiniz. Çiçeğin yaprağını kırıp sap bölümünü suya koyduktan sonra 10 gün beklerseniz yaprağın köklendiğini göreceksiniz. Şebboy çiçeğinin yaprakları çok küçük olduğu için bu bitkide daha çok kökten çoğaltma yöntemi tercih edilir. Bunun yanı sıra çiçeğin dalının kırılarak bir başka toprağa ekilmesini de deneyebilirsiniz. Bu yöntemin başarı oranı düşük olsa da şebboy için denemeye değer!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.