Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı

Orkideler, hayatımızda en zarif ve narin çiçekler olarak ön plana çıkarlar. Şık ve etkileyici duruşları ile bulundukları ortama masalsı bir doku katar iken onlara bakmaya çoğu insan doyamaz. Güzel olmaları dışında orkide, eşsiz bir hediye alternatifi olabilirler. Özellikle özel günleri unutanların ya da hediye seçemeyenlerin yardımına yine bu etkileyici güzellik koşar.

Birbirinden farklı renkleri ile bir çok anlamı ifade edebilen orkide çiçeklerinin ise uzun ömürlü olmasını hepimiz isteriz. Orkide bakımı ise en az kendisi kadar narin ve uğraştırıcı olabilir. Tıpkı Sukulent bakımında olduğu gibi zor bir süreç haline de gelebilir.Ancak biraz zaman ayırarak orkidenizi uzunca bir süre ilk gün ki gibi koruyabilirsiniz. Hatta onu çoğaltarak daha fazla süre koruma şansına da sahipsiniz. Bu yazımızda ise size orkide bakımının nasıl olmasını gerektiğini ve orkide çiçeğinin nasıl çoğaltılabileceğini anlattık.

osevio-blog-orkide

 

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?

Orkide bakımına geçmeden ilk önce şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu nadide çiçeği alırken goncalı, yeşil ve yapraklarının dik olmasına dikkat edin. Çünkü çiçeğin ömrü ile ilgili tüm sırrı goncalarında saklı. Orkide Satın Al—>

osevio-blog-orkide

Orkide bakımı konusunda en önemli noktalardan birisi orkideyi yetiştireceğiniz yer. Evinizde ya da iş yerinizde yetiştireceğiniz orkide çiçeğinin aydınlık bir bölge olmasına dikkat edin. Ancak orkideler güneş ışığına maruz kalmayı sevmezler. Bununla birlikte orkideler, evinizdeki Terrarium çeşitleriniz ile de hoş bir dekoratif uyum yakalayabilir. Bu nedenle pencere önü yerine pencere kenarlarını kullanabilirsiniz. Ya da kalın bir perde kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

osevio-blog-orkide

Orkidelerin bakımındaki bir diğer etmen ise ısı değerleri. Sıcaklık gündüzleri 23, geceleri ise 18 derece civarında olması gerekiyor. Her ne kadar orkide yetiştirildiği ortama uyum sağladıktan sonra sıcaklık değerlerinin pek bir önemi kalmıyor olsa da tomurcuklanma döneminde sıcaklığın önemi daha fazla ön plana çıkıyor. Öyle ki kötü şartlarda tomurcuklanması durabiliyor. Ek olarak orkidenizi klima altına koymanınız gerekiyor. Orkide için en zararlı durumlardan birisi.

Orkidelerin yetiştirileceği saksının çok büyük olmaması gerekiyor. 10-12 cm’lik bir saksı orkide bakımı için yeterli olarak kabul edilir. Ancak orkidenin gelişmesi durumunda kökleri küçük saksıya sığmayacağı ve toprakta bozulmalar olacağı için büyük bir saksıya geçebilirsiniz.

osevio-blog-orkide

Orkidenizin gelişimi için ise haftada bir kez gübreleme yapabilirsiniz. Orkideler için az gübreleme yapmanın daha verimli sonuçlar verdiğini ise unutmamanızda fayda var.

Orkide bakımında dikkat edilmesi konulardan bir diğeri de sulama. Sıkça yapılan bir hatanın aksine orkideleri her gün sulamak pek sağlıklı bir yaklaşım değil. Orkide çiçeklerinin kökü nemli olmayı sevmez bu nedenle haftada 2-3 kez sulama yapmak yeterli olabilir. Bunun dışında ise haftada 1 kez yapraklarına su sıkabilirsiniz. Sulama yaparken mevsimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yaz aylarında su ihtiyacı artabilirken kışın bu ihityaç azalıyor. Orkideyi ne zaman sulamanız gerektiğini anlamak için ise kurşun kalem kullanabilirsiniz. Saksının ortasına yakın bir yere batıracağız kurşun kalemin ucu kurduğu zaman çiçeğinizi sulayabilirsiniz.

osevio-blog-orkide

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Orkide çoğaltmanın çeşitleri yolları var olsa da ev ortamında en uygun yöntem vejetatif üreme yöntemleri olarak kabul edilir. Özellikle doku kültürüyle üretim, ayırma ile üretim ve keiki ile üretim en sık tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Orkide Ayırma İşlemi

Orkidenin saksı değişim zamanında uygulanabilecek bir işlem. Eğer orkidenizin 8’den fazla gövdesi varsa orkideler ikiye bölünüp ayırma işlemi ile çoğaltılabilir. Eğer gövde sayısı az ise orkide bir sonraki yıl kendini toparlayamaz. Bu nedenle herhangi bir çiçeklenme söz konusu olamaz. Ek olarak ayırma işlemini büyüme mevsiminde önce ve orkide çiçeksiz bir durumda iken yapmak daha sağlıklı sonuçlar verebilir.

osevio-blog-orkide

Doku Kültürü ile Orkide Üretimi

Orkidenin farklı yerlerinden alınan parçaların steril bir kavanoz içinde uygun şartlar oluşturularak köklerinin çoğaltılması ile üreme sağlanır. Bu yöntemle ana bitkinin genetik yapısı tıpatıp korunur. Ancak doku kültür ile üretim daha çok laboratuvar ortamında yapılır.

osevio-blog-orkide

Keiki ile Orkide Üretimi

Ev ortamında orkide çoğaltmak için uygulanabilecek en etkili yollardan birisi olarak kabul edilir. Orkideler bazı zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı yavru üreterek çoğalma yoluna giderler. Çiçek sapında önce yeni yaprak ortaya çıkar ardından bu yapraklar köklerini ortaya çıkarır. Bu yaprak genetik olarak anne bitki ile tıpatıp aynı olur. Yeterli büyüklüğe ulaştıkları zaman ise başka bir saksıya alınarak yeni orkideler üretilebilir.

Keikiler alındığı yerde ilk büyüme belirtilerini gösterdikten sonra anne bitkinin yanına alınabilirler. Aynı bakım uygulamaları ile de gelişimleri devam eder. Keikiler ise çiçek verme süresi yaklaşık olarak 18 ile 24 ay arasında değişir.

osevio-blog-orkide

Bunun dışında ise orkideler, eşsiz bir doğum günü hediyesi olarak kabul edilir. Hoş ve duygu dolu bir doğum günü mesajı ile birlikte gönderilen orkideler, sevdiklerinizin yeni yaşını kutlamanın en şık ve güzel yollarından biri olabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.