Lezzetli Bir Çiçek: Kahve Çiçeği

Kahve Çiçeği Nedir

Günlük hayatımızda en fazla tükettiğimiz içeceklerin başında hiç şüphesiz kahve geliyor. Öğrencilerden, beyaz yakalılara kadar geniş bir profil kahvenin keskin lezzetini ve verdiği enerjiden geri kalamıyor. Sınavlardan önce ya da uykuyu yatakta bırakamadığımız zamanlarda ayılmak için, daha dinç olabilmek için kahvenin kurtarıcı gücünü arıyoruz. Fakat kahvenin bize kazandırabileceği daha pek çok şey var dersek de yanılmış olmayız.

Kahve Çiçeği 1

Özellikle, yalnızca bir kahve sever olmaktan fazlasını istiyorsanız vereceğimiz öneri tam sizin için olacak. Kahveyi en güzel şekilde bir hobi haline getirmenin yolu, kahve çiçeği üzerinden geçiyor. Her ne kadar meyvesi kahve ağacı üzerinde yetişiyor olsa da kahve çekirdeklerinin bir saksı içerisinde de yetiştirmek mümkün. Her ne kadar hasat miktarı çok düşük olacak olsa da kendi kahvenizi yetiştirmenin vereceği, onu demleyip yudumlamanın getireceği mutluluk buna değecek. Kahve Çiçeği Satın Al —>

Kahve Çiçeği 2

Biz de bu yazımızda çiçeklerin en farklısı ve lezzetlisi olan kahve çiçeği hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Saksıda kahve çiçeği yetiştirmenin püf noktalarını ve kahve ağacı hakkında bilinmesi gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz. Kahve Çiçeği Satın Al —>

Kahve Çiçeği 3

Kahve Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Kahvenin keskin kokusu ve güzelliği, ağacına da yansımış durumda. Beyaz çiçekleri ve büyüleyici kokusu ile kahve çiçeği, bulunduğu ortama farklı bir doku katmaya başarabilecek çiçeklerden. Ekiminden 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve neredeyse 50 yıl boyunca verimli bir şekilde hasat yapabilen kahve ağaçları, üretiminde ciddi söz sahibi olan Etiyopya’nın ekonomisini ayakta tutan etmenlerden birisi. Kahve Çiçeği Satın Al —>

Kahve Çiçeği 4

Bu güzel çiçeğin bakımı konusundaki bazı noktalarda ise hassas olmak da fayda var. İster evde kahve çiçeği olarak isterseniz de bahçenizde bir ağaç olarak yetiştirin dikkat etmeniz gereken noktalar ortak.

Kahve Çiçeği 5

Kahve çiçeği bakımında ilk konulardan birisi sulama oluyor. Toprağın sürekli nemli kalması ve düzenli olarak sulanması gerekiyor. Ancak sulama yaparken dikkat edilmesi gereken esas konu meyvelerin ıslanmaması. Çünkü kahve çiçeğinin meyvesi sulandığı takdirde bundan olumsuz etkilenip solabilir. Bu yüzden de damla sulama yöntemleri kahve yetiştiriciliği için en uygun sulama modeli olarak kabul edilir.

Kahve Çiçeği 6

Bakımında bir diğer önemli unsur ise budama. Budanma konusunda oldukça hassas bir bitki olan kahve ağacı, düzenli olarak budanmalı ve mümkünse bunu düzenli bir hale getirmeniz gerek. Ek olarak belirli dönemlerde yapacağınız gübre desteği ile verimi artırılması mümkün.

Kahve Çiçeği 7

Elbette bir çiçeğin bakımını yazarken yetiştirilmesi gereken ortamı yazmadan geçmeyiz. Kahve çiçeği ise tropikal bir bitki olmasından ötürü, daha sıcak ve nemli bir atmosferi sağlıklı olması için en ideal durumu oluşturur. Ayrıca şu noktayı da unutmamak gerekiyor ki kahve çekirdeklerinin aroması, iklimden fazlasıyla etkilenir.

Kahve Çiçeği 8

Kahve Çiçeği Saksıda Nasıl Yetiştirilir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi saksıda kahve yetiştirmek oldukça bir tercih ve fazla çekirdek de elde edemeyebilirsiniz. Fakat yetiştirmenin vermiş olduğu zevk tüm bu zorluklara göğüs germenizi sağlayacak motivasyon olacak. Saksıda da yetiştirmek için yine normal ağaç fidesi almanız gerekiyor. Ardından ektiğiniz bitkiyi yukarıda belirttiğimiz adımlara göre yetiştirdiğiniz takdirde 5 yıl içerisinde çiçek açacak ve size ilk meyvelerini verecek.

Kahve Çiçeği 10

Saksıda kahve çiçeği yetiştirirken de saksının doğrudan güneş alan bir konumda yer almasına özen gösterin. Bunun için balkon ya da evin bol güneş alan bölümleri en ideal alanları oluşturuyor. Buna bağlı olarak toprağında sürekli nemli olmasında fayda var. Toprağı nemli tutmanın en kolay yolu ise altına yerleştireceğiniz içi su ile dolu bir kab olabilir.

Kahve Çiçeği 11 Kahve Çiçeği 12 Kahve Çiçeği 13 Kahve Çiçeği 14

One comment on “Lezzetli Bir Çiçek: Kahve Çiçeği

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.