Lavinia Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Lavinia Çiçeği

1,5 metre genişliğine uzanabilen ve 3 metre yüksekliğe sahip olabilen Lavinia çiçeği çok güçlü yapıdaki sürgünlere sahiptir. Çok fazla sayıda yaprakları bulunan bu çiçek esasında çalı formundadır. Güçlü ve dik bir yapıya sahip olan Lavinia çiçeği vahşidir ve özgürlüğü sever. Çiçeklerle kaplı, kokulu ve büyük bir forma sahip olan bu çiçekler yağmurdan korkmazlar. Bol bir çimlenme imkanına sahip olan Lavinia çiçeği zarif tomurcuklara sahiptir. Püsküller içerisinde çiçekler açan bu bitki 7 adete kadar oldukça cömert çiçeklere sahip olur. Mor renkli çiçekler açan Lavinia bitkisi canlı bitkiler arasında en çok tercih edilenler arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde genellikle müstakil yazlıklarda ve binalarda kullanılır.
Dünya üzerinde pek çok ülkede yetişebilen Lavinia çiçeğinin yetiştirmesi de oldukça kolaydır. Oldukça cömert bir çiçek olan Laviniayı haftada bir veya on günde bir sulamanız yeterlidir. Katman, kesim ve tohum ekimi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilen çoğaltma işlemi Lavinianızın çok uzun süre sizinle birlikte kalmasını sağlayacaktır. Güzel kokusu sayesinde ortamın doğal olarak enfes bir kokuya sahip olmasını sağlayan bu çiçekleri çok seveceksiniz. Çok yıllık bitkiler kategorisinde bulunan Lavinia, doğru bakıldığında uzun yıllar boyunca sizinle olacaktır. Mor çiçek açan Lavinia, özellikle beyaz konseptli ortamlarda mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Açık renk tonlarına sahip olan mekanlarda dikkatleri bir anda üzerine çeken bu çiçekler, yaydığı pozitif enerji ile yaşama değer katar.

Lavinia Çiçeği Nedir?

Sektörde misk çiçeği veya ölüm çiçeği olarak da bilinen Lavinia çiçeği son derece dikkat çekici bir çiçeklerdendir. Ünlü şair Özdemir Asaf ‘ın Lavinia adlı şiirinde kendisine yer bulan Lavinia dikkat çekici özellikleri ile ön plana çıkar. Sanatçı Feridun Düzağaç tarafından seslendirilen bu şiir, bugün bile etkisini korumaya devam ediyor. İsminde bir tılsım olan Lavinia’nın hikayesi de oldukça farklıdır. Kolay bir şekilde yetiştirilebilen ve son derece güzel çiçekleri bulunan Lavinia çiçeklerinde öncelikli olarak tomurcuklar meydana gelir. Tomurcuklar olgunlaşma dönemini tamamladıktan sonra ortaya Lavinia çiçekleri çıkar. 3 metreye uzanabilen sürgünlere sahip olan Lavinia çiçeği 1,5 metre genişliğinde kadar uzayabilir. Güneş ışığını seven bu çiçek, yarı güneşli veya güneşli ortamlarda bakılabilir.
Gevşetilmiş topraklar Lavinia çiçeği için oldukça avantajlıdır. Çiçeğin düzenli olarak budanması gereklidir. Bu sayede hastalıklı sürgünlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Budama işleminde keskin bir budama aracı kullanmanız oldukça önemlidir. Bakımını aksatmadan çiçeğinize gereken özeni gösterdiğinizde evlerinizi ve iş yerlerinizi uzun yıllar boyunca renklendirmeye devam edecektir.
Lavinia, adını Shakespeare’in Titus Andronicus adlı eserinden almıştır. Lavinia, bu eserde Roma imparatorluğunun baş komutanı olan Titus’un güzeller güzeli kızı olarak geçer. Öldükten sonra şehrin uzağında bir tepeye gömülen Lavinia’nın mezarında aylar sonra bir çiçek açar. Görselliği ile tıpkı güzel Lavinia’ya benzeyen bu çiçek, adını buradan alır. Gerçek bir anının hikayeleştirilmesi, bugün dahi etkisini sürdürüyor.

Lavinia Çiçeği Nerede Bulunur?

Dikkat çekici bitkiler arasında yer alan Lavinia Çiçeği kuzey Kafkasya ve kuzey Avrupa menşeilidir. Ülkemizde de yetiştirilebilen bu çiçek, Latince “Knautia arvensis” olarak adlandırılır. Daha çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilen Lavinia, güneşi sever.

Lavinia Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Hoş kokusu ile öne çıkan Lavinia çiçeği ölüm çiçeği veya misk çiçeği olarak da adlandırılır. Bu nedenle ulaşılamayan veya erişilemeyen anlamlarına gelir. Daha çok metaforik olarak kullanılan bu çiçek Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Antik Roma’da yaşanan ve dinleyene hüzün veren bir olayın ardından bu çiçek adını Lavinia olarak almıştır. Bu hüzünlü hikâye Shakespeare’in Titus Andronicus adlı eserinde de kendisine yer bulur.

Lavinia Çiçeği Ne Kadar Yaşar?

Çok yıllık bitki kategorisinde bulunan Lavinia doğru bakıldığında on yıla kadar yaşayabilir. Bitkinin daha sağlıklı bir ortamda yaşamasını istiyorsanız batı ve güney cephelerinde konumlandırmalısınız. Kısmi olarak gölgelendirilen alanlarda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bu çiçek tam güneş almayı seven bitkiler arasındadır. Kumlu, geçirgen, hafif, alkali, kireçli ve asitli toprak karışımlarından hoşlanan Lavinia çiçeğinizi iyi bir şekilde drene edilmiş toprakta yaşatabilirsiniz. Drenajı yüksek olan topraklar, bu bitkinin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve daha uzun yaşamasına olanak sağlar.

Lavinia Çiçeğinin Bakımı Nasıldır?

Lavinia çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Bu nedenle çiçeğinizi tam güneş alan veya yarı filtrelendirilmiş güneş alan alanlarda konumlandırabilirsiniz. Yapay aydınlatma bu çiçek için uygun olmadığından balkon veya bahçelerde bakılması çok daha uygun olur. Özgür ve vahşi bir yapıya sahip olan Lavinia bitkisinde iyi drene edilmiş topraklar, bitkinin çok daha hızlı bir şekilde gelişim göstermesine olanak tanır. Kuraklığa karşı dayanım gösteren bu bitki ortalama kurulukta olan toprakları sever. Minimum düzeyde sulama yaparak bitkinin günlük su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ortalama kuruluğa sahip olan toprakları seven Lavinia çiçeğinin toprağı hafif nemli olmalıdır. Bu nedenle sulama yapmadan önce toprağı kontrol etmeniz gereklidir.
Ilıman iklimleri seven Lavinia çiçeği, serin geceler ve sıcak günlerde çok mutlu olacaktır. Kavurucu sıcaklara karşı direnç gösteren Lavinia çiçeklerini aşırı sıcaklardan uzak tutmanız gereklidir. Toprağın iyi derecede minerale sahip olması Lavinia çiçeğinin gelişimi için oldukça önemlidir. Mineral bakımından zengin olan topraklara ekstra güncelleme yapmanıza gerek kalmaz. Eğer toprağınız mineral bakımından fakirse haftada bir kez gübre verebilirsiniz.

Lavinia Çiçeği Nasıl Ekilir?

Lavinia çiçeğini Mayıs ve Haziran aylarında ekebilirsiniz. Ekme işleminden önce kök uyarıcılardan da yardım alabilirsiniz. Ekim işlemi yapmadan önce açacağınız toprak çukurunu doğru bir şekilde hazırlamanız gereklidir. Fidanı ektikten sonra dip bölümünü toprak ile iyice kapatmanız gereklidir. Köklerin hava almaması önemlidir. Hava alan kök, çiçeğin çürümesine neden olabilir. Toprak ile çiçeğinizin dip bölgelerini kapattıktan sonra can suyunu vermelisiniz. Daha sonra çiçeğinizi güneş gören bir alanda konumlandırıp büyümesini beklemelisiniz.

Lavinia Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Lavinia çiçeğini çoğaltmak için tohumdan ekim yöntemini tercih edebilirsiniz. Çiçeğin çoğaltılması için birden fazla seçenek vardır. Diğer tercih edebileceğiniz alternatif ise çelikleme olarak da adlandırılan kesme yöntemidir. Çiçeğinizi sapından keserek bir suyun içerisinde bekletip köklenmesini sağlayabilirsiniz. Köklenen çiçeğinizi toprağa ekerek yeni bir çiçek oluşumunu sağlayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise katman yöntemidir. Çiçeğin sorunsuz bir şekilde çoğaltılması için tabaklama ve kesim işlemlerini gerçekleştirerek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu sayede ekstra bir çiçek satın almadan evinizin her yerini Lavinialar ile doldurabilirsiniz.

Lavinia Çiçeği Nasıl Sulanır?

Yarı kuru toprakları tercih eden Lavinia çiçeğini doğru bir şekilde sulamalısınız. Çiçeğinizin uzun yıllar boyunca sizinle kalmasını istiyorsanız sulama yapmadan önce toprağı kontrol etmelisiniz. Yaz aylarında haftada bir kez, kış aylarında ise haftada iki kez sulama yapabilirsiniz. Sulama yaparken sulama kabının aynı ölçekte olmasına dikkat etmelisiniz. Sulamayı aşırıya kaçırırsanız kökten çürüyecektir. Bu nedenle sulama yapmadan önce toprağın nemlilik oranını kontrol etmelisiniz. Toprak nemliyse tekrar sulama yapmanıza gerek yoktur. Hafif kuru topraklar, Lavinia için en uygun olan topraklardır.
Diğer ürünlerimiz gül, orkide veya papatya çeşitlerimizi sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.