Kokina Çiçeği

Kokina Çiçeği Çeşitleri

Yılbaşı demek, kokina çiçeği demek! Yeşil ve kırmızı renklerinin mükemmel uyumunun sonucunda ortaya çıkan kokina çiçeği, yeni yılın ruhunu en iyi şekilde yansıtan çiçekler arasındadır. Akdeniz ve İran taraflarında yetiştirilen bu güzel çiçek, adını kokino kökünden alır. Ülkemizde, İstanbul ormanlarının içerisinde yetiştirilen kokina çiçeğinin içerisinde silcan adı verilen kırmızı meyveler vardır. Kokina çiçeğinin yeşil yaprakları arasına yerleştirilen bu meyveler, enfes bir görüntünün oluşmasına yardımcı olur. Yeni yılın simgesi olan bu bitkiler, İstanbul Rumlarının yeni yıl için gerçekleştirdiği süslemelerde baş köşede yerini alır. Bu bitkinin mutluluk ve şans getireceğine inanılır. Dikenli ve sarmaşık biçiminde bulunan bir ağaçtan toplanan kokina meyveleri, insan eli vasıtasıyla toplanıyor. İnsanlar tarafından toplanan kırmızı meyveler, bir top haline getirilmek suretiyle birleştiriliyor. Daha sonra meyveler, dikenli yeşil dalların tepe bölümüne kırmızı ipler yardımıyla sabitleniyor. Böylelikle ortaya seyrine doyum olmayan bir görüntü çıkıyor.
Evinde kokina bakmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan en önemlisi ortam sıcaklığıdır. Oda sıcaklığı, kokina çiçeği için idealdir. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlardan çiçeğinizi korumanız gereklidir. Eğer çiçeğiniz bu tip ortamlara maruz kalırsa zaman içerisinde çürümeye mahkumdur. Bunun yanı sıra sulamaya da dikkat etmeniz gereklidir. Suyu, çiçeğin kök bölümünden vermelisiniz. Haftada 2 kez sulama yapmak yeterli olacaktır. Daha fazla yapacağınız sulama, çiçeğin kök bölgesinin çürümesine neden olacaktır.
Kuşkonmazgiller ailesine mensup olan bu çiçek, görüntü itibarıyla mutluluk vericidir. Yüzyıllardan bu yana şans ve bereket getirdiğine inanılan kokina çiçeği, yeni yılda yeni umutların bir temsili olarak karşımıza çıkar. Evrensel bir dili olan bu çiçeği Osevio aracılığı ile sevdiklerinize gönderebilir veya kendiniz için satın alabilirsiniz. 1 yıl boyunca solmadan kalan bu çiçek ile ilgili çeşitli efsaneler de vardır. Yılbaşından önce satın aldığınız kokina, bir sonraki yılbaşına kadar solmadan kalabiliyorsa, yani renginde bir değişim olmuyorsa bu durum, bir ev satın alacağınıza dalalet eder. Her ne kadar efsane olsa da yaydığı pozitif enerji ve görsel unsurları ile her evde ve her iş yerinde olması gereken bu çiçekler, beklentilerinizi ziyadesiyle karşılayacaktır. Fiyat bakımından da avantajlı olan kokinaları evlerinizin en güzel yerinde muhafaza edebilir yılbaşı sofralarınızı taçlandırabilirsiniz. Hatta, masa süslemelerinde ve kış organizasyonlarında da kullanabilirsiniz.

Kokina Çiçeğinin Bakımı Nasıldır?

Kokina çiçeğini oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Bu çiçekler, çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda daha kısa sürede solar. Çiçeğin rengini korumasını istiyorsanız standart oda sıcaklığında muhafaza etmeniz gereklidir. Suyu da pek sevmeyen kokina çiçeğini haftada 1 veya 2 kez sulayabilirsiniz. Çiçeğin kök kısmından vereceğiniz su, ihtiyacını tamamı ile karşılayacaktır. Su verirken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Kokina çiçeğinin meyveleri zehirli olabilir. Bu nedenle çiçeği evcil hayvanlardan ve küçük çocuklardan uzak tutmak gereklidir.
Bir vazo çiçeği olan kokinayı saksıda yetiştirmeniz de mümkündür. Kesme çiçek olarak yüksek derecede rağbet gören bu bitki, saksıda yetiştirildiğinde çok daha uzun süre sizinle birlikte olacaktır. Kesme çiçek olarak bile 1 yıl boyunca dayanabilen bu bitki, uzun ömrü ile mekanların çok daha uzun süre estetik kalmasına yardımcı olacaktır.

Kokina Çiçeği Ne İşe Yarar?

Kokina çiçeği, yılbaşlarında kullanılan bir çiçektir. Bu çiçeğin şans ve mutluluk getirdiğine inanılır. Bunun yanı sıra efsaneler arasında bu çiçeği alanların ev sahibi olduğu da vardır. İnanışa göre, yılbaşından önce alınan çiçeğin yılbaşına kadar renginde herhangi bir değişim olmazsa, bu çiçek sahibini ev sahibi yapar. Büyük bir emek ile toplanan kokina çiçeği, Anadolu’da idrar söktürücü olarak da kullanılır. Bunun yanı sıra çiçeğin böbrek taşını düşürdüğü de söylenir. Bu nedenle alternatif tıpta da kullanılır.
Görsel açıdan da oldukça avantajlı olan kokina çiçeği, bulunduğu ortama pozitif enerji yayar. Canlı renklere sahip olan bu bitkiler, ortamlara yaşanmışlık havası katar. Mekan dekorasyonlarında oldukça sık kullanılan kokina çiçeğini şömine başında, masaların ortasında veya evinizin dilediğiniz alanında değerlendirebilirsiniz. Evlere zenginlik katan bu çiçekler, obje yerine kullanılabilecek en iyi alternatifler arasındadır.

Kokina Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıpta önemli bir yere sahip olan kokina çiçeğinin eklem ağrılarına iyi geldiği söylenir. Aynı zamanda mikrop öldürücü özelliği ile bilinen bu çiçek, ödem sorunu olan bireyler tarafından da kullanılabilir. Basur için tedavi edici olarak da tercih edilen kokina çiçeği, damar ve kalp hastalıklarında da kullanılan çiçekler arasındadır.

Kokina Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Yılbaşından önce alınan kokina çiçeğinin şans ve huzur getirdiğine inanılır.

Kokina Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Her mevsim yeşil kalabilen kokina çiçeği, dona karşı dayanıklı değildir. Kesme çiçek kategorisinde bulunan bu çiçeğin tohumunu ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ekebilirsiniz. Her rakımda ekime müsait olan bu çiçek, Akdeniz bölgesi başta olmak üzere birçok farklı destinasyonda yetiştirilebilir.

Kokina Saksıda Yetişir Mi?

Daha çok kesme çiçek kategorisinde rağbet gören kokina çiçeğinin ömrü oldukça uzundur. Bu sayede genellikle vazoda tercih edilir. Bunun yanı sıra ılıman bir atmosferde, çiçeği saksı içinde de yetiştirebilirsiniz. Kök kısmından sulayacağınız çiçeğinizi haftada 2 kez sulayarak çok daha uzun süre sizinle birlikte olmasını sağlayabilirsiniz.

Kokinaya Su Verilir Mi?

Saksıda yetiştireceğiniz kokina çiçeğini haftada 2 kez sulamanız yeterlidir. Vazo içerisinde muhafaza edeceğiniz çiçeğinizin suyunu her gün değiştirmelisiniz.

Kokina Zararlı Mıdır?

Kokina çiçeğinin kırmızı meyveleri zehirli olabilir. Silcan olarak adlandırılan kırmızı meyvelerin bu nedenle evcil hayvanlardan ve çocuklardan uzak tutulması gereklidir. Kusma, mide bulantısı gibi farklı reaksiyonlar ile kendisini gösteren etkenlerden korunmak için silcan meyvesinin tadına bakılmamalıdır.

Kokina Şans Getirir Mi?

Kokina çiçeğinin şans ve mutluluk getirdiği söylenir. Rivayete göre yılbaşından önce satın alınan kokinalar, yılbaşına kadar renk değişimine uğramıyorsa sahibi için yeni bir ev demektir. Renk değişimi olmayan kokinalar, sahibini ev sahibi yapar. Mutluluk ve şans çiçeği olan bu bitkiler hem görüntüsü ile hem de üstlendiği efsaneler ile pozitif enerji yayar.

Yılbaşında Neden Kokina Alınır?

Kokina çiçeği genellikle yılbaşından önce satın alınır. Sevdiklerinize iyi dileklerde bulunmak için siz de bu çiçekleri tercih edebilirsiniz. Girdiği eve bereket getirdiği inanılan kokina çiçeği, aynı zamanda uğur, kazanç ve şans anlamlarına gelir. Çiçeğe yüklenen pozitif anlamların ne zaman ve hangi şekilde ortaya çıktığı bilinmese de yeni yıl dönemlerinde çiçeği alanları mutlu ettiği bir gerçektir.

Kokina Ne Zaman Çiçek Açar?

Bir kış bitkisi olsa da dona karşı dayanıklı olmayan kokina çiçeği, Aralık ayında çiçek açar. Yunanca bir kelime olan kokina, görüntüsü ve yaydığı pozitif enerji ile evlerinizin havasını bir anda değiştirebilir. Bakımı oldukça basit olan bu çiçek, uzun ömürlü olduğu için evlerden iş yerlerine kadar her alanın çok daha uzun süre boyunca görsel açıdan zengin kalmasını sağlayabilir. Bir yıl boyunca bozulmaması ile ön plana çıkan kokina çiçeği, sevdiklerinize armağan edebileceğiniz en güzel bitkilerden bir tanesidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.