Kasımpatı Neden Böceklenir?

Kasımpatı

Krizantem olarak da bilinen kasımpatı, mevsimlik çiçekler kategorisindeki bir bitkidir. Genellikle pencere kenarları ve balkonlarda yetiştirilen bu çiçekler, birbirinden farklı renklere sahiptir. Bodur cinsleri de bulunan kasımpatının boyu 150 santime uzanan çeşitleri de bulunur. Latince adı Chrysanthemum olan bu çiçek, Asteraceae olarak da bilinen papatyagiller familyasına aittir. Dekoratif açıdan oldukça avantajlı olan kasımpatının ortalama yüksekliği 50 cm ila 150 cm arasında değişir. Büyük çiçek başlarına sahip olan bu bitkinin yabani olan türleri beyaz renkte çiçek açar. Yabani çeşitler arasında pembe ve sarı gibi renkler de bulunabilir.
Lepidoptera türlerinin larvalarınca yiyecek olarak da tüketilebilen kasımpatı, Çin menşeilidir. 700’lü yıllarda Japonya’ya getirilen bu çiçek, Japonya’da imparatorun resmi mührü olarak kabul edildi. Kasımpatı, Japonya’da o kadar önemli bir hale geldi ki adına Mutluluk Festivali bile düzenlenmeye başladı. Çiçeğin Batı’ya geçişi ise 1600’lü yıllarda olmuştur. Yunanca altın ve çiçek sözcüklerinin birleşimi ile bugünkü adını alan Kasımpatı, görselliği ile pencere kenarlarında ve balkonlarda kendisine yer bulmuştur.
Papatyagiller ailesine mensup olan kasımpatı, taç yapraklara sahiptir. Bu nedenle çok katlı bir görünüm kazanır. Sonbahar aylarının renklendirilmesine olanak sağlayan bu çiçeklerin adına kasımpatı denilmesinin sebebi; ölmesinin veya solmasının ardından aniden yeniden çiçek açmasından kaynaklanır. Cenaze çiçeği olarak da bilinen kasımpatının bakımı oldukça kolaydır. Rüzgâr, bu çiçeği çok kolay bir şekilde tahrip edebilir. Bu nedenle çiçeğinizi rüzgârdan korumalısınız.
Ilık ortamlardan hoşlanan kasımpatını direkt olarak güneş almayan alanlarda muhafaza edebilirsiniz. Tohum ekme veya kökten ayırma gibi yöntemlerle bu çiçeğin çoğaltılması mümkündür. Satın aldığınız kasımpatını çeşitli yöntemler ile çoğaltarak çok daha uzun yıllar tekrar çiçek satın almadan bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Ekim işlemlerini kış aylarında ve bahar ayının başında yapmanız tutma ihtimalini artıracaktır. Torf bakımından zengin toprakları seven kasımpatına ekim yaptıktan sonra can suyunu vermeyi unutmayınız.

Kasımpatı Çeşitleri

Yoğun çiçek yapraklarına sahip olan kasımpatı, birbirinden farklı renklere sahiptir. Küçük boyutlarının aksine görsel etkisi büyük olan bu çiçeklerin 30’a yakın çeşidi vardır. Bu çeşitler arasında en bilinenleri; Chrysanthemum zawadskii, Chrysanthemum yoshinaganthum, weyrichii, vestitum, sinuatum, shiwogiku, potentilloides, pacificum, ornatum, oreastrum, okiense, morii ve mongolicum şeklindedir. Bu türlerin yanı sıra; maximowiczii, mawii, lavandulifolium, japonicum, japonense, indicum, hypargyrum ve glabriusculum da bulunur. Kasımpatı çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Çiçeğin diğer türleri arasında ise crassum, chanetii, chalchingolicum, boreale, arisanense, argyrophyllum, arcticum ve aphrodite bulunur.

Kasımpatı Kaç Ay Çiçek Açar?

Kasımpatının çiçeklenme dönemi, ekim işleminin yapıldığı aya göre değişkenlik gösterir. Çiçeklenme, çiçeğin yetiştirildiği ortama göre de değişkenlik gösterir. Bir kasımpatı, ortalama olarak Haziran, Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar. Dış mekanlarda yaz aylarında çiçeklenen bu bitkiyi evinizde veya balkonunuzda yetiştiriyorsanız Eylül ve Ekim aylarında açtığını görebilirsiniz. Çiçeklenme süresi ortalama 3 aydır. Daha sonra bitki, kendisini dinlenmeye alacaktır. Bitkinin çiçeklerini dökmesi solduğu anlamına gelmez. Bu nedenle çiçeklerini döken kasımpatınızın bakımını bir sonraki çiçeklenme dönemine saklayabilirsiniz.

Kasımpatı Çiçeği Güneş Sever Mi?

Kasımpatı çiçeği filtrelendirilmiş güneşi sever. Çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz bıraktığınızda solacaktır. Bu nedenle çiçeğinizi doğrudan ışık almayacak, yarı gölgeli alanlarda konumlandırmanıza gereklidir. Bu sayede çiçeğinizin daha gür açtığını görebilirsiniz.

Kasımpatı Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Kasımpatı çiçeğini yarı gölge alanlarda muhafaza edebilirsiniz. Yarı gölge alanda büyüyen bitkinin çiçekleri daha gür bir şekilde açacaktır. Sık dallara sahip olan kasımpatının kuruyan dallarını kısa aralıklarla temizlemelisiniz. Budanmayı seven kasımpatı, sulama yaptığınızda daha az enerji harcayacak ve suyu daha verimli bir şekilde çekecektir. Çiçeğin sulamasını sprey su şişesi ile yapabilirsiniz. Suyu hızlı emen ve suyu seven bu bitki için toprağı belirli periyotlarda kontrol etmeniz gereklidir.
Genellikle yaz aylarında çiçeklenen kasımpatını doğal gübre ile destekleyebilirsiniz. Bu bitkinin rüzgârdan korunması oldukça önemlidir. Bu nedenle bitkinizin bakımını sakin köşelerde yapmalısınız. Çiçeğinizin toprak değişimini yılda bir kez yapmanız yeterlidir. Çiçeğinizin gelişimine bağlı olarak her yıl bir boy daha büyük saksıları tercih edebilirsiniz.

Kasımpatı Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Kasımpatı çiçeğinin her bir rengi, farklı bir anlamı temsil eder. Karşınızdaki kişinin asil olduğunu ifade etmek istiyorsanız mor kasımpatı, sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Şefkat simgesi olarak pembe kasımpatı seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bolluk ve bereket anlamına gelen beyaz kasımpatı da sizin için oldukça enerji verici olacaktır. Sarı renkteki çiçekler ise sevginin ve masumiyetin temsilcisidir.

Kasımpatı Ne Zaman Açar?

Kasımpatı genellikle yaz aylarında açar. Bu çiçekler evlerde veya balkonlarda bakıldığında ise genellikle Eylül ve Ekim aylarında çiçek vermeye başlar.

Kasımpatı Ne Zaman Ekilir?

Tohumdan kasımpatı yetiştirmek istiyorsanız Ocak ila mart aylarında ekim yapabilirsiniz. Yarı güneşli ortamda, az ve sık sulama yaparak çiçeğinizin çok daha uzun süre sizinle birlikte olmasını sağlayabilirsiniz.

Kasımpatı Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Genel çiçek türü bakımından bolluk ve bereket anlamlarını taşıyan kasımpatı, halk arasında krizantem olarak da adlandırılır. Bu çiçek, kültüre alınarak yetiştirilebilir. Yabani hayat ile de oldukça uyumlu olan kasımpatı, çok yıllık bitkiler kategorisindedir. Otsu bir gövde yapısına sahip olan bu bitkinin birçok farklı renkte çiçeği bulunabilir.
Latincede chrysanthemum olarak adlandırılan kasımpatı, ışığı sever ancak bu bitkiyi direkt olarak güneş ışığının altına koymamalısınız. Çiçek formu bakımından papatyaya benzeyen kasımpatı, dolgun bir görünüme sahiptir. Çiçek yaprakları fazla olan bu bitki, aranjmanlarda, süslemelerde ve çok daha fazla alanda kullanılabilir. Yaz ve sonbahar aylarında çiçeklenebilen krizantem, soğuklara karşı direnç gösterir. Bu bitkiler -30 derece soğuğa bile dayanabilir. Bahçede veya saksıda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz krizantemin boyutu türüne ve çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Tohumla veya çelikle üretim imkanına sahip olan bu bitki, budanmayı sever.
Krizanteme vitamin ve gübre takviyesi yapılabilir. Hastalıklara yatkın bir çiçek olan krizantemde mantar ve böcek oluşabilir. Mantar ve böcek oluşumunu engellemek için toprağın belirli periyotlarda kontrol edilmesi gereklidir. Böceklenme ve mantar gibi problemlerin görülmesi durumunda ilaçlama yapılmalıdır.

Kasımpatı Ev İçinde Bakılır Mı?

Kasımpatı, ev içinde bakılabilir. Çiçeğinizi pencere önünde veya yarı gölge bir alanda muhafaza edebilirsiniz.

Kasımpatı Neden Böceklenir?

Kasımpatı, yapısı itibarıyla böceklenmeye müsaittir. Bazı durumlarda çiçeğin üzerinde böceklenme ve sineklenme gibi problemler meydana gelebilir. Kasımpatında oldukça sık karşılaşılan bir durum olan böceklenme, bitkinin hastalanması, fazla sulanması veya kuruma gibi problemlerden meydana gelebilir. Bu gibi problemlerle başa çıkabilmek için bitkiler için özel olarak üretilen ilaçları tercih edebilirsiniz. İlaçları, kullanma talimatlarına uygun olarak enjekte etmelisiniz. Aksi takdirde bitkinizi iyileştireceğim derken durumunun daha da kötüye gitmesine neden olabilirsiniz.
Kasımpatında meydana gelen böceklenme için ilaç satın almak istemiyorsanız evinizde tedavi edici yöntemleri kullanabilirsiniz. Çiçeğin toprağına sigara izmariti bırakılması, toprak bölümüne sigara külü dökülmesi ve aspirinli su dökülmesi, bilinen böcek kovucu yöntemler arasındadır. Siz de doğru bakım yöntemleri ile kasımpatınızın çok daha uzun süre sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz. İstediğiniz türdeki ve çeşitteki kasımpatı seçeneklerine Osevio ayrıcalığı ile kolayca sahip olabilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun tek tıkla istediğiniz tüm çiçeklerin istediğiniz destinasyona varmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.