Karanfil Çiçeği Bakımı ve Anlamı Nedir?

Çok yıllık bitkiler arasında bulunan karanfil çiçeği, birbirinden güzel renkleri ile her zaman en popüler çiçekler arasında bulunur. Açık havalarda, seralarda ve evlerde yetiştirilebilen bu çiçeklerin ana vatanı Güney Afrika ve Kuzey Afrika’dır. Hoş kokulu olan bu çiçek, geçmişten günümüze gelen efsanelerle birlikte yas ve sevgi anlamlarını taşır. Bir yıl içerisinde toplamda 2 kez açan karanfil çiçeği, ortamın renklendirilmesi ve çeşitlendirilmesi açısından oldukça önemlidir.
Otsu bir yapıya sahip olan karanfil çiçeğinin 80’den fazla türü vardır. Bu türler de kendi içerisinde alt türlere ayrılır. İnsana huzur veren yapısı ile ön plana çıkan karanfil, 40 cm’e uzanan boyu ile oldukça gösterişlidir. Bitkinin çiçekleri, fırfırlı bir görünüme sahiptir. 5 yaprağı bulunan karanfil çiçeği, faydaları ile de ön plana çıkar. Cinsel isteği artırma özelliği ile ön plana çıkan bu çiçek, yorgunluğa karşı da birebirdir. Stresi azaltması ile bilinen karanfil çiçeği, üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için de tercih edilir. Sivilcelerden ve yüzündeki aknelerden rahatsız olanlar da bu çiçekleri tercih edebilir. Hafızayı güçlendiren, akciğer kanserinin ilk evrelerinde tercih edilen, içeriğindeki kalsiyum ve potasyum ile tam bir şifa kaynağı olan karanfil, kemiklerin güçlendirilmesine de yardımcı olur.
Sindirim ile ilgili problemlerin giderilmesinde oldukça önemli bir destekçi olan karanfil, diş etlerine de iyi gelir. Karanfil suyunu içerek diş eti problemlerine karşı savaşabilirsiniz. Cildi tazelemesi ile bilinen bu çiçek, kozmetik sektöründe de oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücuttaki bakterilerin atılmasında da önemli bir yere sahip olan karanfil, çok daha fazlasıyla doğanın insanlığa armağanı olan bir şifa kaynağıdır.

Karanfil Çiçeğinin Hikayesi Nedir?

Karanfil çiçeği ile ilgili birçok farklı efsane vardır. Bu efsanelerden en çok ön plana çıkanı ise iki tanedir. İlk hikaye, Rönesans dönemine aittir. Efsaneye göre Diana isimli bir kadın, bir çobana aşık olur. Bu çoban o kadar yakışıklıdır ki diğer kızlar da gözlerini ondan alamaz. Diana, hem çoban ile birlikte olmak ister hem de bekaretini korumak… Çözümü çobanın diğer kızları görmemesi için çobanın gözlerini oymakta bulan Diana, oyduğu gözleri bir yere atar. Gözlerin atıldığı o alanda iki adet karanfil çiçeği çıkar.
Karanfil çiçeği ile ilgili bir başka hikaye ise Hıristiyan dönemine aittir. İnanışa göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesine çok üzülen Meryem Ana, ağlamaya başlar. Meryem Ana’nın ağladığı yerde ise çiçekler filizlenir. Filizlenen bu çiçekler karanfilden başkası değildir. Her iki hikayeden dolayı karanfil çiçeği, yas çiçeği olarak bilinir. Bu nedenle cenazelerde en çok kullanılan çiçek karanfildir. Bu çiçek, aynı zamanda sevgiyi de ifade eder.

Karanfil Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Karanfil çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Bu çiçeğe iyi bakmak istiyorsanız sulamayı aksatmamalısınız. Sulama için fısfıslı püskürtme kaplarını kullanabilirsiniz. Bu sulama, karanfillerin hoşuna gider. Önemli olan; kullanacağınız şişenin kimyasallardan arındırılmış olmasıdır. Temiz bir şişe yardımıyla sulamayı gerçekleştirmelisiniz. Çiçeğinizi hızlı bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız yakıcı güneş almayan bir konumda muhafaza etmeniz gereklidir. Günde ortalama 5.5 saat güneş alan bir ortam bu çiçeklerin yetişmesi için yeterlidir. Gölgeli alanlar ve bahçeler, karanfil çiçeği yetiştirmek isteyenlerin öncelikli tercihidir. Çiçeği besleyeceğiniz ortamın orta ısı derecesine sahip olması gereklidir. Ilık oda sıcaklığında, güneş alan bir ortamda serada olduğundan daha hızlı bir büyüme görünebilir. Sulamada ise net bir bilgi vermek yanlış olur. Ortamın nem dengesi ve ısı derecesine bağlı olarak kendiniz sulama periyotları oluşturabilirsiniz. Bunun için toprağın nemini kontrol etmeyi unutmayın. Eğer toprak nemliyse tekrar sulamayı bir sonraki güne bırakabilirsiniz.

Karanfil Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Karanfil çiçeğinin iki anlamı vardır. Bunlar yas ve sevgidir. Sevilen kişilerin ardından mezarları karanfil ile kaplanır. Bu çiçekler, karşınızdaki kişiye duyduğunuz sevgi ve saygıyı ifade eder. Kendi içerisinde birçok farklı alama sahip olan karanfilin sevgi anlamı ise kendisini çelenklerde gösterir. Nişan, nikah ve açılış gibi törenlerde gönderilen çiçeklerin içerisinde karanfil de bulunur.

Karanfil Çiçeği Neden Kurur?

Karanfili bol güneş alan bir yerde konumlandırmalısınız. Eğer bu konumlandırmayı yapmazsanız çiçeğinizin kolaylıkla kuruduğunu görebilirsiniz. Büyümesi yavaşlayan çiçeğiniz bir müddet sonra solmaya başlayacaktır. Çiçeğin fazla ışık alması da aynı sonuçları doğurur. Bu nedenle özellikle bahçelerde dikeceğiniz karanfillerin gölge alanda konumlandırılması gereklidir. Yaz aylarında, evinizde baktığınız karanfilleri günün belirli saatlerinde gölgelik alana çekmelisiniz. Sulamanın yapılmaması ve çiçeğin toprağını sevmemesi de kurumasına neden olan etkenler arasındadır.

Karanfil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Karanfili daldırma ve çelikleme yöntemleriyle çoğaltabilirsiniz. Çelik yöntemi için karanfil dalının minimum 10 cm boyutlarında olması gereklidir. Düz uçlu bir bıçak vasıtasıyla dalın verev şekilde kesilmesi, akabinde ise hava delikleri bulunan ve uygun toprak ile zenginleştirilen bir saksıya ekilmesi gereklidir. Tercih edeceğiniz çoğaltma yöntemi daldırma yöntemi de olabilir. Daldırma yönteminde ilk olarak solan karanfilleri kesmeniz gereklidir. Çiçeksiz kalan dalın, toprağa daldırma yöntemiyle ekilmesi gereklidir. Daldırma yönteminde karanfil dalının kesim işlemi olmadan veyahut kırılmadan toprağa doğru eğilmesi beklenir. Bu yöntemde ucundan toprağa ekilen karanfilin filizlenmesi beklenir.

Karanfil Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Karanfil, yetiştirilmesi kolay olan çiçekler arasındadır. Bu çiçekler, daha çok açık alanda büyümek isterler. Yine de karanfil çiçeğini evinizde yetiştirebilirsiniz. Karanfil çiçeğini evde yetiştirmek için günün 5’te 1’inde güneş ışığı alan alanları tercih etmelisiniz. Eğer eviniz yeterince ışık almıyorsa çiçek solabilir. Çiçeğin fazla ışık alması da solmasına neden olur. Bu nedenle evin içinde günün belli saatlerinde çiçeği gölgeye çekebileceğiniz alanlar olmalıdır. Her türlü toprakta yetişmesi ile bilinen karanfillerin toprağındaki asit derecesine özen göstermeniz gereklidir. Karanfil toprağının pH derecesi 5.5’ten yüksek olması gereklidir. Daha sağlıklı karanfiller yetiştirmek istiyorsanız humuslu toprak tercih edebilirsiniz. Çiçeğin hem toprağına hem de yapraklarına fısfıslı bir tabanca ile sulama yapabilirsiniz. Çiçeklerin vazo ömrünü, kalitesini, sap şekillerini, çiçek oluşumunu, çiçeğin büyümesini ve gelişmesini belirleyen en önemli etkenlerden biri ise sıcaklıktır. Karanfili yetiştireceğiniz ortamın ılık olması gereklidir.
Bitkiyi yetiştireceğiniz ortamın sıcaklık değerlerinin yaz kış sabit olmaması gereklidir. Kış aylarında ortalama 13 derece, yaz aylarında ise ortama 20 derece bitkinin büyümesi ve gelişimi için yeterli olan oranlardır. Bu çiçekler aşırı suyu sevmez. Çiçeği sulamadan önce toprağın nemli olup olmadığını kontrol etmeli, kuru toprakları nemlendirmelisiniz. Çiçeği muhafaza edeceğiniz saksının da drenajlı olması gereklidir. Eğer saksı drenajsız olursa, bitkinin kök bölgesi fazla sudan çürüyebilir. Eğer çürüyen yapraklar veya çiçekler varsa onları makas veya bıçak yardımıyla kesip alabilirsiniz.

Karanfil Çiçeği Ne Kadar Yaşar?

Uygun şartlarda bakıldığında karanfiller 2 yıl ya da daha uzun süre yaşayabilirler.

Karanfil Çiçeği Neyi Sever?

Karanfil çiçeği ılık ortamları sever. Kireçli topraklardan hoşlanan bu çiçekleri pH derecesi 5.5’ten yüksek olan topraklarda büyütmelisiniz. Dış mekan yetiştiriciliği için daha uygun olan karanfilin drenajlı saksılarda büyütülmesi gereklidir. Oda sıcaklığı, sulama yoğunluğu gibi etkenler bitkinin büyümesi ve gelişimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.