İris Çiçeğinin Anlamı ve Hikayesi Nedir?

İris Çiçeği

Güzelliği ve zarafeti ile ön plana çıkan iris çiçeği, nadir olarak yumrulu bir şekilde oluşur. Genel olarak rhizomlu olarak gelişen bu bitkiler, sığ köklü olarak yer alırlar. Doğada en çok mavi rengi ile bilinen iris çiçeği, bu yönüyle de ön plana çıkar. Çünkü; çiçekler arasında doğal mavi renge sahip olan pek az bitki vardır. Çok yıllık bitkiler arasında bulunan iris çiçeğinin beyaz, turuncu, pembe, mor ve sarı gibi renkleri de bulunur. Çiçeklerini ve formunu uzun süre boyunca koruyabilen bu çiçekler, bahçelerde ve parklarda en sık kullanılan bitkiler arasındadır. Grup bitkileri arasında bulunan bu çiçekler, kolay bir şekilde yetiştirildikleri için de ayrıca avantajlıdır.
200’den fazla türü bulunan iris çeşidinin 40’ı ülkemizde yetiştirilir. Süsengiller familyasına ait olan bu bitkinin boyu bir metreye kadar uzanabilir. Yaprak dökmediği için dört mevsim boyunca yeşil kalabilen bu bitkilerde eğer yaprak dökümü meydana geliyorsa yeniden çıkacağını bilmeniz gereklidir. Kış uykusuna yatan iris çiçeği, yaz aylarında yeniden canlanır. Hem evde hem de bahçede bakabileceğiniz bu bitkiye vitamin verdiğinizde çiçeklerinin daha da canlanmasına destek olursunuz. Hoş kokusu ile müdavimlerini mest eden iris çiçeği, parfüm ve yağ yapımında da kullanılır.
İris çiçeğinin tohumdan yetişmesi zordur. Bu süreç, kesin sonuç vermez ve oldukça büyük bir emek ister. Bu nedenle iris bitkinin çoğaltması genellikle yumru kökler vasıtasıyla yapılır. Eylül’den Mart’a kadar yumruları kök olarak söküp toprağa ekebilirsiniz. Mart ayında ektiğiniz bitkiniz ise Şubat ayında çiçeklenmeye başlayacaktır. Yeni iş tebriği, evlilik yıl dönümü, geçmiş olsun veya içimden geldi hediyesi gibi pek çok amaç için kullanabileceğiniz iris çiçeğinin benzersiz renkleri sayesinde hem kendi gününüzü hem de sevdiklerinizin gününün çok daha güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.
İyi yapılı ve hafif topraklarda rahatlıkla büyütebileceğiniz iris çiçeğin, her türlü sıcaklığa dayanabildiği için ekstra avantajlara sahiptir. Eğer bulunduğunuz coğrafya, çiçek yetiştirmek için elverişli değilse tercihiniz iris çiçeğinden yana olabilir. Bahar döneminde çiçeklenmeye başlayan bu çiçekler, neredeyse her türden toprakta yetişebilir. Adını Grek tanrıçası İris’ten alan bu çiçeğin cennetten geldiğine inanılır. Bu nedenle cennetin gözü olarak da tanımlanır. Böylesi güzel bir çiçeği evlerinizde, bahçenizde, iş yerinizde ve çok daha fazla alanda değerlendirebilirsiniz. Güzelliği ile görenleri mest eden iris çiçeği, kokusuyla da evinizin misler gibi kokmasını sağlar.

İris Çiçeğinin Hikayesi Nedir?

İris çiçeğinin hikayesi İris tanrıçası Okeaonos ile başlar. Tüm akarsuların babası olarak bilinen Okeaonos, aynı zamanda ilk titandır. Yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrı olan ve insanların babası olarak bilinen Zeus, Okeaonos’a yer ve gök arasında iletişim sağlama görevini vermiştir. Okeaonos, bu iki dünya arasındaki uzaklıkları yakınlaştırmak amacıyla çalışır. Okeaonos ise görevini gökkuşağı vasıtasıyla yerine getirir. Yeryüzüne inmek istediği zaman gökkuşağını takip eder. Mutlu edici ve güzel haberler getiren Okeaonos’un bu hikayesi, iris çiçeğinin aynı zamanda gökkuşağı çiçeği olarak da bilinmesine vesile olmuştur. Efsaneye göre Okeaonos, aynı zamanda kadınların ruhlarını alarak yeraltına da götürüyordu.

İris Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Gökkuşağı çiçeği olarak da bilinen iris çiçeğinin her bir renginin farklı bir anlamı vardır. Sarı iris çiçeği hırsı simgelerken mavi iris çiçeği ise umut ve inancı sembolize eder. Mor iris çiçeği bilgeliği, beyaz iris çiçeği ise saflığı temsil eder. Bu çiçekler genel itibarıyla da ilim irfanı simgelemektedir.

İris Çiçeğinin Bakımı Nasıldır?

İris çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Bu çiçekte en çok dikkat etmeniz gereken şey sulamadır. Sulama için ayrı bir kap edinmeli ve her sulamada aynı kabı kullanmalısınız. Eşit ölçülerde yapacağınız sulama, çiçeğin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bunun yanı sıra çiçek saksısının da iki yılda bir değiştirilmesi gereklidir. Saksı değişimini yaz aylarının başında yapabilirsiniz. Hava akımının düşük olduğu bu aylarda bitkiniz olumsuz hava şartlarından etkilenmeden yeni saksısına kolayca alışacaktır. Sektörde süsen çiçeği olarak da bilinen iris çiçeğinin başka cisimlerle temas etmemesi gereklidir. Bu nedenle çiçeğinizi çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde konumlandırmanız gereklidir. Doğal ortamında yüksek sıcaklık ve soğukluk değerlerine karşı mukavemet gösteren iris çiçeği, saksının içine girdiğinde aynı dayanımı gösteremez. Bu nedenle bu çiçeklerin çok soğukta veya çok sıcakta bırakılmaması gereklidir.

İris Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

İris çiçeği, güzelliği ve hoş kokusuyla kişinin pozitif bir havaya kavuşmasına olanak sağlar. Sağlık açısından bilinen bir faydası olmayan bu çiçek, güzelliği ile sevdiklerinizi mutlu etmek için yeterli bir sebebi oluşturur.

İris Çiçeği Nerede Yetişir?

İris çiçeği, nazlı çiçeklerden olmadığı için çok geniş bir coğrafyada yetişebilir. Pakistan ve Afganistan’ın çöl topraklarından Moğolistan ve Tibet’in soğuk iklimine kadar dünyanın pek çok yerinde iris çiçeği yetiştirmek mümkündür. Kuzey Amerika’dan Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada yetiştirilme imkânı bulunan bu çiçeğin neredeyse tüm türleri Kuzey yarımkürededir. Sulak alanlarda, bataklıklarda, yamaçlarda, çayırlarda, kayalık alanlarda ve yarı çöl alanlarında dahi rahatlıkla büyüyebilen bu çiçekleri dilediğiniz her yerde büyütebilirsiniz.
Çiçeği kendiniz yetiştirmek istiyorsanız tohumlarını iç mekânda, yaklaşık 20 derecelik bir ortamda büyütmelisiniz. Tohumları nemli torf üzerine ekmeniz çiçeğin kök salımını güçlendirecektir. Tohumları torf üzerine attıktan sonra 3 katı kalınlıkta yeni bir torf tabakası ile kaplamanız gereklidir. Hazırladığınız saksıyı streçlendikten sonra yaklaşık bir ay boyunca buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Buzdolabında bekleteceğiniz saksınızı aldıktan sonra çimlenmesi için aydınlık bir ortama almanız gereklidir. Bu sayede tohumdan da çiçek üretebilirsiniz. Eğer bu tür süreçler ile uğraşmak istemiyorsanız Osevio’dan dilediğiniz çiçek çeşitlerine sahip olabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine kargo imkânı ile sunmuş olduğumuz çiçek çeşitleri sayesinde evlerinizden iş yerlerinize kadar birçok alanı güzelleştirebilirsiniz. Haftanın her günü, günün her saatinde satın alabileceğiniz çiçekler sayesinde hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

İris Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

İris çiçeği çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki, kış aylarında uyku dönemine girdiği için yapraklarını döker. Yaz aylarında ise tekrar çiçek açar. Bu nedenle çiçeğiniz kış aylarında çiçeklerini döktü diye soldu zannedip atmamalısınız.

İris Çiçeği Bakımı Nasıldır?

İris çiçeği çok fazla bakım istemez. Hafif yapılı bir bahçe toprağı, bitkinin yetişimi için ideal ortamı sağlar. Bu çiçekler güneşi de sever. Bu nedenle direkt olarak güneş ışığının altında muhafaza edebilirsiniz. Fazla suların kökleri çürütmemesi için drenajlı saksılarda büyütebilirsiniz. Hafif kumlu, kireçli ve drenajlı topraklar, iris çiçeği için idealdir. Geniş sıcaklık değerlerinde rahatlıkla büyüyebilen bu çiçeklere sıvı gübre vermelisiniz. Saksının da iki senede bir değiştirilmesi bitkinin daha verimli bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Bitki sulamasında dikkat etmeniz gereken şey; her defasında aynı ölçekte su vermenizdir. Bitkinin su ihtiyacı yaz aylarında artacağı için bu aylarda sulama miktarını artırabilirsiniz. Suyun ılık olması, mümkünse içme suyu kullanılması, içme suyu kullanımı mümkün değilse dinlendirilmiş su kullanılması gereklidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.