Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır?

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır

Evlerimizdeki ufak dostlarımız denildiği zaman birçok insanın aklına kediler geliyor. Evcil hayvanlar arasında yerleri kesinlikle çok daha özel olan kediler, insanlarla keyifli ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirmesi ile tüm dikkati üzerinde toplayabiliyor. Tam anlamıyla oyuncu bir yapıda olan kediler ise hemen hemen etraflarındaki her şey ile oynamaya çalışıyorlar. Ancak bu durum onlar için bazen çok zararlı olabiliyor. Özellikle evdeki çiçeklerle oynamaları bazen aklımıza dahi getirmek istemediğimiz şekilde son bulabiliyor.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır

Her ne kadar kediler doğal ortamlara çabuk bir şekilde uyum sağlayabilen canlılar olsalar da onlar içinde zararlı olan çiçekler var. Haliyle canımızdan çok sevdiğimiz kedimiz o zararlı çiçeklerden koruyarak onlara daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sunmak istiyoruz. Ancak hangi çiçekler kediler için zararlıdır bunu ne yazık ki bilemiyoruz. Biz de bu yazımızda sizler için hangi çiçekler kediler için zararlıdır sorusuna cevap verdik. Bu sayede minik dostlarımızı çevrelerindeki tüm zararlı etkilerden koruyarak onlara daha güzel yaşam verebilirsiniz.

via GIPHY

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır?

1-Kuşkonmaz

Evlerimizde sık sık tercih ettiğimiz özellikle de balkonlar için eşsiz bir peyzaj değeri katan kuşkonmaz çiçeği kediler için en zararlı çiçekler arasında yer alıyor. Toksit özelliğine sahip kuşkonmazın kediler tarafından yenilmesi durumunda ise kusma, ishal ve karın ağrısı oluşur.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 7

2-Kaplan Zambağı

Farklı görüntüsü ile bakanları kendisine hayran bırakan kaplan zambağı ne yazık ki kediler için zehirli bir çiçek olma özelliğini taşıyor. Kaplan zambağının yaprağı, gövdesi ya da herhangi bir noktasını kedilerin yemesi durumunda bitkinlik, halsizlik, kusma gibi problemler baş gösteriyor. Eğer hemen veterinere götürülmezse de 1 ila 3 gün içinde böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybedebilir.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 5

3-Ardıç Çalısı

Ardıç çalısı her ne kadar evlerin içinde pek fazla tercih edilmiyor olsa da bahçe dekorasyonu için sıklıkla tercih edilen çiçeklerden birisi. Bahçeli bir eve sahip olan bir çok kişinin bu çiçeği tercih ettiğini de rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat ardıç çalısı bahçeler için ne kadar güzel olsa da kedilerin sağlıklarını tehdit eden bitkilerin başında yer alıyor. Kedinizin ardıç çalısı yemesi durumunda ise hayatını mahvedecek böbrek sorunları ile karşı karşıya kalabilir.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 3

4-Zambak

Hediye olarak çiçek alırken ya da evimizin dekorasyonu için çiçek alırken en fazla tercih ettiğimiz türlerden birisi zambak oluyor. Ancak evinizde tek yaşamıyor ve ufak bir yaşam arkadaşınız varsa zambak çok doğru bir tercih olmayacak. Çünkü kediler için zehir saçan çiçeklerden birisi. Yenilmesi durumunda ise kusma, salyada artış, yutkunamama gibi kedinizin hayatını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlara neden olabilir.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 11

5-Ormangülü

Güllerin her türü için sayfalarca yazılar yazıp güzelliklerini dile getirebiliriz. Ancak konu ormangülü ve kediler olunca durum biraz farklılaşıyor. Ormangülü, kediler için en zehirli bitkilerden birisi konumunda. Eğer kediniz ormangülü yediyse sonuç olarak karın ağrısı, kramp, böbrek ve solunum sorunları ile karşı karşıya kalması olası.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 9

6-Aloe Vera

İnsanlar için faydaları saymakla bitmeyen çiçeklerden olan aloe vera ne yazık ki kediler için aynı durumda değil. İçerisinde bulunan sıvı maddenin toksit özellikleri kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen şeylerin başında bulunuyor. Eğer kediler bu çiçek ile temas edip yerler ise kusma ve farklı renk idrar gibi can sıkıcı problemler yaşayabilirler.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 2

7-Mısır Bitkisi

Salonlar için en fazla tercih edilen süs çiçeklerinden olan Mısır bitkisi ne yazık ki kediler için en zararlı çiçeklerden. Öyle ki kedilerin yemesi durumunda içindeki kimyasal ve toksit maddeler anında etkisini gösteriyor. Etkileri ise, depresyon, iştahsızlık ve göz bebeğinde aşırı büyüme olarak gözlemlenebiliyor.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 9

8-Kasımpatı

Kasım ayında rengarenk çiçekler açarak insanları büyümeleyi başaran ve ilkbaharın hoş dokusunu yansıtan kasımpatı çiçeği, aynı hisleri kediler de uyandıramıyor. Kedilerin kasımpatı ile herhangi bir şekilde temas kurması bile alerjik reaksiyon göstermeleri için yeterli oluyor.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 6

9-Lale

Anavatanı Türkiye olan ve insanları en fazla etkileyen çiçeklerin başında laleler geliyor. Farklı renkler ile eşsiz bir güzellik örneği olan lale kediler için oldukça zararlı bir çiçek. Öyle ki herhangi bir şekilde kediniz lale yerse yemek borusu tahriş olabilir. Bu nedenden ötürü en ufak bir şüphe durumunda bile kedinizi hızlıca veterinere götürmeniz gerekiyor.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 8

10-Fil Kulağı

Fil kulağı da tıpkı ardıç çalısı gibi bahçe süslemeleri için fazlasıyla tercih edilen çiçeklerden birisi olarak öne çıkıyor. Ancak ardıç çalısından daha zararlı olan fil kulağı, kedinizin zehirlenmesine neden olabilecek kadar güçlü toksinler ve kimyasallar içeriyor.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 4

11-Tavşan Kulağı

Listemizdeki son çiçek ise tavşan kulağı. Tavşan kulağı her ne kadar pembe çiçekleriyle göz alıcı bir hava yaratsa da kedinizi öldürebilecek kadar güçlü zehirler içeriyor. Ek olarak fazla yenilmesi durumunda kalp sorunlarına ve sık gelen nöbetlere neden olabiliyor.

Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır 10

One comment on “Hangi Çiçekler Kediler İçin Zararlıdır?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.