Güzel Kokusuyla Büyüleyen Bir Çiçek: Karanfil

Karanfil Çiçeği Ana Görsel

Karanfil çiçeği, tüm dünyada insanların sevdiği ve etraflarında olmasını istedikleri çiçeklerin başında yer alıyor. Öyle ki güzel kokusu, hoş görüntüsü ile insanları kendisine çekmeyi başaran karanfiller, tüm dünyada seviliyor. Bununla birlikte bazı karanfil çeşitlerinin yılda iki kez çiçek açması da onu çok daha özel kılıyor. Ek olarak sahip olduğu yaklaşık 200 farklı tür ile de geniş bir opsiyonu da çiçek severlere sunuyor.

Biz de bu yazımızda sizler için bu eşsiz çiçeğin tüm yönlerini anlatacağız. Karanfil çiçeği bakımı nasıl olur, nasıl yetiştirilir? Gibi pek çok sorunun cevabını yazının içinde bulabilirsiniz.

Karanfil Çiçeği

Karanfil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Karanfil çiçeği, genellikle bahçelerin süslenmesi için kullanılıyor olsa da salon çiçekleri arasında kendisine has bir yere sahip bitkilerden. Karanfil bakımı türlerden türlere değişiklik gösteriyor olsa da belirli noktalar ortak kabul edilir.

O noktalarında başında ise karanfil çiçeğinin bakımının yapılacağı ortam geliyor. En iyi açık havada gelişim gösteren karanfil çiçekleri, ev içerisinde tercih ediliyorsa da bol güneş gören bir yere yerleştirilmesinde fayda var. Ancak yaz aylarında fazla güneşin çiçeği yakacağı unutulmamalı bu yüzden belirli zamanlarda çiçeğinizi güneşe çıkarmak çok daha mantıklı bir tercih olabilir.

Kış aylarında ise karanfil türüne göre -40 derece sıcaklığa kadar direnç gösterebiliyor. Ancak bu türler genellikle özel olduğu için evlerdeki karanfillerin buna dayanması imkansız o yüzden kışın minimum 9 derece sıcaklığa sahip ortamlarda karanfil bakımı yapılabilir.

Karanfil Çiçeği 1

Karanfil Çiçeği Nasıl Budanmalı?

Karanfil çiçeği bakımındaki bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise bakımı oluyor. Özellikle solmaya başlayan karanfil çiçekleri hemen kesilerek arkasından gelen yenilerin gelişmesine imkan sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde karanfil çiçeği gelişim gösteremez ve o çok sevilen çiçekleri açamaz.

Genel aşamada ise karanfilin budanması için ilkbahar uzayan sapların kesilmesi gerekir. Bu sayede kök kısmında yeni saplar çıkar ve daha kaliteli bir gelişim göstererek, çiçeği kalitesi artar. Ancak yeni uzayan sapların içindeki yan saplarda yaklaşık 5 cm yukarıdan koparılarak karanfilin çiçek açması devam ettirilebilir.

Ancak bu budama işlemi yalnızca bir kez yapılması eğer daha fazla yapmaya devam ederseniz karanfil çiçeğinin kalitesi düşecek ve hoş kokusu ile büyüleyici renkleri gözden kaybolabilir.

Karanfil Çiçeği 2

Karanfil Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Karanfil ile ilgili en çok merak edilen konu bu nadide çiçeğin nasıl yetiştirileceği oluyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi karanfil yetiştirilmesi veya bakımı zor olan bir çiçek değil. Belirli aşamalara dikkat ettiğiniz sürece çok rahat ve sağlıklı bir şekilde karanfil yetişirebilmeniz mümkün.

Karanfil Çiçeği 3

Karanfil Hangi Toprakta Yetişir?

Karanfil yetiştirmek için öyle çok özel toprak türlerine ihtiyacınız yok. Hemen hemen her toprak türüne uyum sağlayan karanfil çiçeği rahatlıkla yetiştirilebilecek çiçeklerden biri. Fakat seçilen toprak yinede çiçeğin verimine ve kalitesine doğrudan etki ediyor. Bu yüzden seçilen toprağın pH derecesi maksimum 5.5 olursa daha yararlı olabilir.

Ek olarak toprağı humus ile besleyerek daha kaliteli bir çiçek yetiştirme işlemi gerçekleşebilir. Bu sayede karanfil daha sağlıklı olacağı için olumsuz durumlara karşı daha iyi direnç gösterebilir.

Karanfil Çiçeği 4

Karanfil Nasıl Sulanmalı?

Sulama konusunda her bitki ve çiçek için önemli olduğu gibi karanfil içinde oldukça önemli bir detay. Sulama yaparken ise öncelikle karanfilin nem ihtiyacını göz önüne almanızda yarar var. Bu yüzden de çiçeğin yapraklarına su fısfıslamak sulama aşamasında büyük bir öneme sahip.

Ancak karanfil çiçeği genel olarak suyu çok sevmez. Öyle ki toprak kurumadan su vermek bitkiye zarar verebilir. Bu yüzden toprak kuruyana kadar sulama yaprak yerine yapraklarına su fısfıslamanız yeterli. Ek olarak karanfilin yetiştirildiği saksı da mutlaka drenaj delikli olmalı. Eğer olmazsa su akıp gidemeyeceği için çiçeğin köklerin çürümeye neden olabilir.

Karanfil Çiçeği 5

Karanfil İçin Uygun Sıcaklık Değeri

Karanfil için sıcaklığın türden türe göre değiştiğini söylemiştik ancak ev ortamlarında yetirişilen karanfil türleri yaz ve kış ayları için uygun olan sıcaklık değerleri aşağı yukarı aynı oluyor. Yaz aylarında 18 ila 23 derece arası ideal kabul edilirken kış aylarında 9 – 15 derece ideal sıcaklık değeri olarak kabul görür.

Karanfil Çiçeği 6

Karanfil Çiçeği Hangi Anlamları Neler?

Karanfil bir süs çiçeği olduğu kadar hediye olarak da insanların tercih ettiği çiçekler arasında bulunuyor. İşte karanfil çiçeğinin renklerine göre anlamları;

Kırmızı Karanfil

En sık tercih edilen karanfil rengi olarak bilinir. Sıcaklığı ve aşkı temsil eder.

Beyaz Karanfil

Çiçek aranjmanlarını tamamlayan en önemli renklerden olan beyaz karanfil, tıpkı beyaz renk gibi saflığı, masumiyete ifade eder.

Pembe Karanfil

Karşınızdaki insana içten ve samimi duygular ifade etmek istiyorsanız pembe karanfil bunu karşılık gelen en eşsiz çiçek. Bununla birlikte pembe karanfil, şevkat anlamını da taşır.

Karanfil Çiçeği 8

Mor Karanfil

En nadir bulunan karanfil türlerinden birisi olarak ön plana çıkar mor karanfil. Asaleti ve sevgiyi temsil eder.

Sarı Karanfil

İçten duyguları ve sevgiyi ifade etmek için sarı karanfil birebir bir çiçek. Özellikle açıklanamayan duyguları ifade etmek için tercih edilebilir.

Karanfil Çiçeği 7

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.