Evinize Şık Bir Dokunuş: Hüsnü Yusuf Çiçeği

Hüsnü Yusuf Çiçeği

Süs bitkileri denildiği zaman akla birçok çiçek geliyor. Evlerimize, ofislerimize kısacası yaşam alanlarımıza farklı bir dokunuş katan çiçekler arasında ise daima daha ön planda yer alanlar oluyor. Bunların başında ise büyüleyeceği güzelliği ile hüsnü yusuf çiçeği geliyor. Güzelliğinin yanı sıra hüsnü yusuf, kolay yetişen ve uzun ömürlü bir süs çiçeği olarak da ön plana çıkıyor.

Hüsnü Yusuf Çiçeği 7

Ülkemizdeki hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetiştirilebilen hüsnü yusuf, bu özelliğiyle evlerinde baş tacı konumuna yükseliyor. İki yıl boyunca solmadan kalabiliyor olması ve farklı renklerinin kattığı dekoratif havada onu daha fazla ön plana alan detayların arasında bulunuyor. Biz de bu yazımızda hüsnü yusuf çiçeğine yönelik tüm bilgileri bir araya getirdik.

Hüsnü Yusuf Çiçeğinin Anlamı

Renklerinden bağımsız olarak hüsnü yusuf çiçeği, cesaretin ve mükemmelliğin temsilcisi olarak görülür. Ancak çiçeğin anlamı renklerine göre farklılıklar gösterebiliyor.

  • Mor Hüsnü Yusuf Çiçeği: Sevginin ve neşenin tüm içtenliğinin anlamı mor hüsnü yusuf çiçeğinde saklı.
  • Beyaz Hüsnü Yusuf Çiçeği: Beyaz rengin çiçeklere verdiği o klasik anlam beyaz hüsnü yusuf içinde geçerli. Saflığın, temizliğin masumiyetin çiçeklerden şık karşılık bulmuş hallerinden.
  • Pembe Hüsnü Yusuf Çiçeği: Sevginin ve bağlığının değerlerini göstermek istiyorsanız pembe hüsnü yusuf çiçeği aradığınız tercih olabilir.
    Hüsnü Yusuf Çiçeği 6

Hüsnü Yusuf Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Hüsnü yusuf çiçeğinin kolay yetiştirilebilen bir çiçek olduğunu daha önce söylemiştik. Bu güzel saksı çiçeğini yetiştirmeye başlamanın altın kuralı ise doğru bir şekilde dikiminin yapılmasından geçiyor. Tohumlar ekilmeden önce bir süre suda bekletilip, yeşillenmesi sağlanmalı. Elbette ekileceği dönemde önemli tercihen yaz aylarına doğru hava sıcaklığının 25 derece ve üzeri olduğu bir periyotta ekim yapmak daha sağlıklı bir seçim olacak.

Hüsnü Yusuf Çiçeği 5

Toprak tercihinde ise humuslu kırmızı toprağa yönelebilirsiniz. Bu toprak türünde hüsnü yusuf çiçeğinin daha rahat yetiştiği bilinen bir gerçek. Bununla birlikte birden fazla hüsnü yusuf çiçeği ekimi yapacaksanız çiçeklerin arasından yaklaşık 30-35 cm’lik bir boşluk bırakmanız da yarar var.

Son olarak ise hüsnü yusuf çiçeğinin ektiğiniz yıl çiçek açmayacağını aklınızdan çıkarmayın. Çünkü çiçeklerin açması için gelecek yaz ayını beklemeniz gerekiyor.

Hüsnü Yusuf Çiçeği 4

Hüsnü Yusuf Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olur?

Bitkilerin bakımı konusunda en önemli konu elbetteki sulama oluyor. Her bitkinin farklı sulama tekniklerini ile sulandığı ve o şekilde verim alındığı unutulmamalı. Haliyle bu durum hüsnü yusuf çiçeğinin gelişimi içinde önemli. Doğru sulama sayesinde hüsnü yusuf çiçeği 50 cm kadar uzunluğuna ulaşabiliyor.

Hüsnü Yusuf Çiçeği 3

Hüsnü yusuf çiçeğinin sulanması ise yaz boyunca her gün sulama yapılması gerekiyor. Ancak sulama yaparken aşırı su vererek çamur olması engellenmeli ve toprağın kuru kalmasının da önüne geçilmeli. Ek olarak hüsnü yusuf düzenli sulamanız gereken çiçeklerden birisi. Bu nedenle her gün aynı saatte sulamayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Bakımı konusunda bir diğer önemli husus ise bulunduğu ortam. Sıcak havalara karşı pek uyumlu olmayan hüsnü yusufu dönem dönem gölge bir alanda dinlendirmeniz gerekiyor. Bu yüzden de yarı güneşli alanlar bitkinin yetişmesi için en uygun ortamlardan birisi olarak kabul edilir.

Hüsnü Yusuf Çiçeği 2

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.