Evde Çiçek Kokulu Parfüm Nasıl Yapılır?

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır

Parfüm tarih boyunca insanların en fazla kullandığı ürünlerin başında oldu. İcat edildiği günden bu yanada kullanımı önlenemez bir şekilde arttı. Yüzlerce maddenin bir araya gelmesiyle hoş kokuları teninize taşıyan parfümler, çoğu zaman insanların kurtarıcı konumunda yer almış ve en özel günlerde etrafa hoş kokular yayılmasını sağlıyor. Parfüm kokusu seçiminde ise insanlar genellikle kendilerine huzur veren ve koklamaya doyamacakları kokulara yöneliyor.

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır 1

Bu tarz kokuların başında da çiçeklerin büyüleyici dokuları ilk sıralarda yer ediniyor. Birçok insan papatya, gül veya orkide gibi çiçeklerin kokusuna içine çekmeye doyamıyor. Ancak her zaman bu etkileyici çiçeklerin kokusuna sahip parfümleri, marketlerde bulamıyoruz ya da içerisinde bulunan kimyasallar nedeniyle almak istemiyoruz. Bu yüzden de insanlar evde parfüm nasıl yapılır sorusunu sıklıkla kendilerine soruyorlar.

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır 6

Biz de bu yazımızda sizin için evde parfüm nasıl yapılır? sorusuna cevap verdik. Her biri hoş kokulara sahip çiçekleri siz de tamamen doğal bir şekilde hazırlayabilir ve insanların dikkatini çekebilirsiniz.

Malzemeler

  • 1.5 Bardak Doğranmış Çiçek
  • Orta Boy Kase (Tercihen Kapaklı)
  • 2 Bardak Damıtılmış Su
  • Tencere
  • Tülbent
  • Sterilize Edilmiş Vanilya Şişesi

Adım 1: Yaprakların Hazırlanması

Çiçek kokulu parfüm yapımındaki ilk adım parfüme kokusunu verecek olan yaprakların hazırlanması oluyor. Seçtiğiniz çiçeğin yapraklarını güzelce yıkayın ve su yardımıyla kir ve tortuların hepsini yaprakların üzerinden arındırın. Yaprakların temizliği ile parfümün kokusu arasında oldukça güçlü bir ilişki olduğunu unutmayın.

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır 5

Adım 2: Çiçekleri Bekletin

İkinci aşamada ise çiçekleri bekletmek yer alıyor. Bunun için ilk önce çiçekleri ıslatın. Sonra ıslattığınız çiçekleri kasenin içine koyup üzerini tülbent ile kaplayarak üzerine su dökün. Ardından ise kasenin kapağını kapatarak, çiçekleri bir gece bekletin.

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır 4

Adım 3: Suyun Hazırlanması

Beklettiğiniz çiçeklerin suyunu kaseden çıkarın ve tülbentte kalan suyla birlikte ufak bir tencerenin içine dökün ve suyu ısıtmaya başlayın. Bu işlemi su iyice kaynayana kadar devam ettirin.

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır 3

Adım 4: Parfümün Hazırlanması

Bir önceki aşamada ısıttığınız suyu soğumaya bırakın. Ardından elinizdeki su miktarına göre belirlediğiniz bir vaniyla şişesinin içine doldurun. Yaklaşık 1 hafta boyunca da vanilya şişesinin karanlık ve serin bir yerde bekletmeniz gerekiyor. Ardından ise parfümünüz hazır.

Çiçekli Parfüm Nasıl Yapılır 2

Tamamen alkolsüz ve doğal yollar ile hazırlayabileceğiniz bu parfümü kendiniz için kullanabileceğiniz gibi sevdiklerinize hediye olarak da verebileceğiniz şık bir jest olacak.

One comment on “Evde Çiçek Kokulu Parfüm Nasıl Yapılır?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.