Etrafınızı Cennete Çevirecek Bahçe Çiçekleri

öne çıkarılmış görsel

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte rengarenk açan çiçekler her birimizin ilgi odağı haline dönüştü. Görmekten keyif duyduğumuzu, bizi bambaşka duygulara sevk eden çiçekleri yetiştirebilmek ise en büyük arzularımız arasında yer alıyor. Özellikle kendi bahçemiz ya da balkonumuzda bu çiçekler ile vakit geçirmek, onları yetiştirmek en güzel hobilerden birisi.

Bunun en güzel yolu ise hiçbir şüphesiz bahçe çiçekleri. Her biri birbirinden güzel renklere sahip olan ve kattıkları baş döndürücü atmosfer ile en stresli zamanlarınızda bile sizi rahatlatacak olan bahçe çiçekleri hayatınızın en güzel uğraşlarından olmaya aday.

Biz de bu yazımızda hem balkonunuzda hem de bahçenizde rahatça yetiştirebileceğiniz, görenlerin kıskanacağı bahçe çiçeklerini sizler için bir araya getirdik.

1-Sardunya

Yaz aylarının en gözde çiçeği olan sardunya, hem bahçe çiçeği hem de saksı çiçeği olarak kullanılabilecek eşsiz bir alternatif. Bakımı nispeten kolay olan sardunyalar, direkt olarak güneş ışığı almayı sevmezler ve haftada 2 kez sulanma ihtiyacı duyarlar. Bu noktalara dikkat ederseniz yaz aylarında göz alıcı renkleriyle çevrenizi sardunyalar ile süsleyebilirsiniz.

Sardunya Çiçeği

2-Lavanta

Baş döndürücü kokusu ile bahçe çiçekleri arasında lavantanın parlayan bir yıldız herkes tarafından kabul edilir. Güneşi çok seven ve hava şartlarından kolay kolay etkilenmeyen lavantalar bahçenizde ya da balkonunuzda mutlaka olması gereken çiçekler arasında yer alıyor. Ayrıca lavantalar güçlü yapıları sayesinde en uzun ömürlü bahçe çiçekleri arasında yer alıyor.

 

3-Ortanca

Bahçenize zenginlik katmak ve daha renkli bir görüntü elde etmek istiyorsanız yardımınıza koşan bahçe çiçeği hiç kuşkusuz ortancalar. Soğuk ve sıcak havalardan etkilenen ortanca narin bir çiçek olmasına rağmen göz alıcı renklere sahip olmasıyla bahçe ve balkonların genellikle aranan bitkisi oluyor. Haftada en az 2 kez sulandığı zaman ise daha uzun ömürlü olabiliyor.

Ortanca Çiçeği

4-Hanımeli

Lavanta gibi kokusu ile meşhur olmuş bir başka bahçe çiçeği ise hanımeli. Lavanta gibi güçlü bir yapıya sahip olan hanımeli çiçeği, çoğu toprak türünde yetişebildiği gibi ışık konusunda fazla narin olmadığı için oldukça dayanıklı bir bahçe çiçeği.

Hanımeli çiçeği

5-Ezan Çiçeği

Sarı rengi ile bakanların dönüp bir daha bakmasını sağlayan ezan çiçeği bahçenizin ya da balkonunuzun parlayan yıldızı olmaya aday bir çiçek. Her ne kadar cılız ve zayıf bir görüntüye sahip olsa da ezan çiçeği oldukça güçlü. Güneş almayı seven ezan çiçeği, Türkiye’de en en fazla tercih edilen bahçe çiçekleri arasında yer alıyor.

Ezan Çiçeği

6-Hercai Menekşe

Hercai menekşe, güzel kokusu, zerafet dolu yapısı ile genellikle balkonlar için tercih edilen bir çiçek olsa da bahçe çiçeği olarak da tercih edilen, bahçenin görünüşüne zenginlik katan eşsiz bir çiçek.

Hercai Menekşe Çiçeği

7- Gül Çeşitleri

Hayatımızın hemen hemen her yönünde kullandığımız güller, bahçe ve balkonlarda da ortamı güzelleştirmek için tercih edebileceğimiz eşsiz bir alternatif. Birbirinden farklı gül çeşitleri ile geniş bir opsiyon sağlayan güller, yalnızca güzel görüntüleri ile değil başka döndürücü yapıları ile de bahçe veya balkonunuza farklı bir atmosfer katabilir. Bilhassa gül çeşitleri arasından bahçenize en uygun renge sahip gülü seçerek görsel olarak zengin bir sunum yakalayabilirsiniz.

Gül çeşitleri

8-Saraypatı

Kolay bir bakıma sahip olması ve buna göz alıcı renkleri eklemesi ile saraypatı en fazla tercih edilen bahçe çiçekleri arasında yer alıyor. Genellikle sonbahara doğru çiçek açıyor olmasıyla da sonbaharın depresyon dolu havasını bozmak için ideal bir çiçek.

Saraypatı Çiçeği

9-Kadife Çiçeği

Yaz aylarının en fazla tercih edilen hoş kokulu bahçe çiçeklerinden bir tanesi kadife çiçeği. Kadife çiçeği, tek yıllık bir bitki olmasına rağmen göz alıcı duruşu ve büyüleyici kokusuyla bahçe ve balkonların vazgeçilmez çiçeklerinden birtanesi konumunda.

Kadife Çiçeği

10-Cam Güzeli

Cam güzeli genellikle, balkonların ya da salonların tercih edilen çiçeklerinden birisi olarak ön plana çıkar. Gölge alanı seven ve orada yaşayabilen cam güzeli, bahçenizde gölge, ışık almayan bir bölge varsa değerlendirmeniz için eşsiz bir alternatif. Cam güzeli buna ek olarak nemli havaları daha çok sever.

Cam Güzeli Çiçeği

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.