Ekvator Gülü

Dünyada en çok ihraç edilen güller arasında bulunan ekvator gülleri, dünyanın hiçbir bölgesinde olmadığı kadar güzel bir şekilde Ekvator’da yetişir. Soğuk hava depolarında muhafaza edilerek yola çıkan bu güller, bu sayede tazeliğini koruyarak dünyanın dört bir noktasına ulaştırılır. Su dolu tüplerin içerisinde muhafaza edilerek Ekvator’dan ülkemize gelen bu güller, büyük tomurcuklara ve çiçeklere sahiptir. Daha kalın saplara sahip olan bu güller aynı zamanda diğer gül çeşitlerinden daha uzundur.
Uzun ömürlü olması ile bilinen ekvator gülleri koku bakımından da daha yoğun bir esans sunar. Dünyada 80’den fazla ülkeye ihraç edilen ekvator gülleri yemyeşil yaprakları ile doğanın tüm güzelliklerini avuçlarınızın içerisine getirir. Üretim yönetimi ve iklim bakımından oldukça avantajlı bir bölgede yetiştirilen ekvator gülleri en popüler çiçekler arasındadır. Saflığı, özlemi, sadakat, bağlılığı, şefkati ve sevgiyi ifade eden birbirinden farklı renk çeşitleri ile günümüze anlam katan ekvator gülleri ideal ortamlarda büyüdükleri için oldukça avantajlıdır. Canlı renklere sahip olanı bu güller, diğer gül çeşitleri ile karşılaştırıldığında daha esnek bir yapıya sahiptir. Canlı renk tonları sayesinde tabiatın tüm güzelliklerini üzerinde taşıyan ekvator gülü çeşitleri sevdiklerinizle mutlu edecek zengin donanımlara sahiptir.

Ekvator Gülü Nedir?

Çiçekçilik sektöründe Ecuador Roses olarak da bilinen ekvator gülü, güzelliği ile adeta büyüleyen bir gül çeşididir. Adını Güney Amerika ülkesi Ekvator’dan alan ekvator gülü, eşsiz güzelliği ve enfes kokusu sayesinde en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. Ekvator’a özgü benzersiz bir yetiştirme koşuluna sahip olan ekvator gülü çeşitleri tüm yıl boyunca doğal ışık alarak büyüdüğü için benzersiz bir görünüme sahiptir. Gül yetiştirme için en uygun coğrafyalardan bir tanesi olan Ekvator’da yetiştirilen bu güller, dünyanın herhangi bir noktasında alabileceğinden çok daha fazla gün ışığı ile beslenirler.
Deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikte yetiştirilen ekvator gülleri, bu imkanlar dahilinde çok daha güçlü ve uzun bir şekilde yetişirler. O kadar ki ekvator güllerini kestikten sonra dahi büyümeye ve açmaya devam edebilirler. Eğer ekvator güllerini tomurcuk halinde keserseniz suya eklediğinizde hücreleri tekrar çalışmaya başlayabilir. Bu da gelişmeye devam edecekleri anlamına gelir. Diğer gül çeşitleri ile karşılaştırıldığında uzun bir ömre sahip olan ekvator gülleri vazo içerisinde açmaya devam eder.
Adını Güney Amerika ülkesi Ekvator’dan alan ekvator gülü çeşitleri doğal ışıklanması sayesinde çok avantajlı bir yapıya sahiptir. Uzun güneşlenme süresine sahip olan bu çiçekler kış aylarında bile doğal ışık alabildikleri için çok daha girişken oluyorlar. Pembe, mor, turuncu gibi zengin renk alternatiflerine sahip olan bu çiçeklerin en popüler olanları Topaz, Sweet Unique, High Intense ve Deep Purple şeklindedir. Solmayan gül çeşitlerinde en çok tercih edilen çiçek türü olan ekvator gülü, bu sayede çok daha uzun süre güzelliklerini hediyeyi alan kişi ile paylaşırlar.

Ekvator Gülü Özellikleri Nelerdir?

Ekvator gülü, uzun dal boyu ve kandil boyu özelliği ile ön plana çıkar. Bu güller 7 ila 10 santim aralığındaki çiçeklere sahiptir. Bu çiçeklerin dal boyları ise 50 ila 120 santim arasında değişir. Çok kalın dal yapılarına sahip olan ekvator gülü çeşitleri bu nedenle yüksek oranda besin gereksinimine sahiptir. Uzun vazo ömürleri sayesinde tercih edilen ekvator gülü, kesimden sonra vazo içerisinde en uzun süre canlı kalan gül çeşididir. Çok zengin bir renk çeşidine sahip olan ekvatoru güllerinin yüzlerce farklı renk seçeneği vardır. Bu çiçeklerin sadece kırmızı renginin bile 40’tan fazla tonu bulunur.

Ekvator Gülü Bakımı Nasıl Yapılır?

Mutluluğunuzda ortak olan, sevdikleriniz tarafından gönderilen güllerin doğru bir şekilde bakılması onların ömrünü uzatacaktır. Sevginizi en iyi şekilde ifade etmek ve evinizi güzelleştirmek içinde tercih edebileceğiniz, hayatın her anına ortak olan bu kıymetli konuklara doğru bir şekilde bakarak onların güzelliklerine güzellik atabilirsiniz.
Ekvator güllerine doğru bir şekilde baktığınızda istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Onlar için gerekli özeni göstermeniz, size karşılığını katbekat verecektir. Ekvator güllerine bakmak için ilk aşama olarak bir vazonun içini ılık su ile doldurmanız gereklidir. Suyun vazonun tamamının ¾ünü geçmemesi gereklidir. Çünkü; çiçekler geldiğinde vazo içerisinde hacim oluşacağından vazo içindeki suyun taşması söz konusu olabilir. Ekvator gülleri için özel olarak üretilen bitki besinini doldurduğunuz suyun içerisine eklemelisiniz. Ardından vazo içerisindeki suyu karıştırmalısınız. Ekvator gülünün alt bölümünün iki santim üzerinden açık olacak bir şekilde kesmeniz gereklidir. Çiçeğinizi vazoya yerleştirmeden önce eğer dalın içerisinde suyun altında kalacak bir yaprak varsa o yaprakların koparılması gereklidir. Güller suyu içeceği için su, bir süre sonra azalacaktır. Her gün azalan suyun tekrar ilk günkü seviyesine getirilmesi gereklidir. Her günün sonunda tüm suyu boşaltıp ilk adımı tekrar etmeniz gereklidir. Aksi taktirde çiçeğinizin üzerinde bakteriler oluşacaktır.
Dalların üst bölümünde dikenler olacağı için vazodan çıkarıp tekrar vazoya ekleme yaparken dikkatli olmanız gereklidir. Ekvator gülü vazo içerisinde de açmaya devam eder. Tomurcuklarını açan gülleriniz varsa kandilin en başında bulunan koruyucu yaprakları koparmamız gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede güllerimizin çok daha uzun süre aktif kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ekvator Gülünün Diğer Güllerden Farkı Nedir?

Sektörde bulunan diğer güllerden ortalama 2 inç daha büyük olan ekvator gülü, sadece çiçek bakımından değil saplı yapraklar bakımından da daha iri bir görüntüye sahiptir. Sap bölümünde ise 5 inçlik fark görülebilir. Diğer güller ile karşılaştırıldığında çok daha canlı sahip canlı renklere sahip olan ekvator gülü, tüm gün boyunca güneş ışığı aldığı için dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan eşsiz güzelliğe sahip güllerin oluşmasına yardımcı olur. Renk çeşitliliği bakımından da oldukça zengin alternatiflere sahip olan ekvator gülünün yüzlerce farklı renk tonu bulunur.
Koyu yeşil yapraklara sahip olan ekvator gülü, sıra dışı görünümleri sayesinde en çok tercih edilen gül çeşitleri arasındadır. Sönmüş volkanlara ev sahipliği yapan Ekvator bölgesi, birçok farklı çiçek türünün büyümesi için en uygun topraklara sahiptir. Havanın her daim açık olduğu Ekvator bölgesindeki verimli topraklarda yetişen çiçekler, sönmüş volkanların külleri sayesinde gübrelenir. Aktif büyümeye imkân sağlayan ekvator gülleri, deniz seviyesinin üzerinde yer alan yüksek irtifa alanında en doğru sonuçları almanıza olanak sağlar. Dayanıklılığı ile ön plana çıkan bu güller sektörde bulunan en kaliteli gül çeşitleri arasındadır.
Arkadaşa hediye, içimden geldi hediyesi, doğum günü hediyesi, sevgiliye hediye, ev hediyesi ve iş hediyesi gibi farklı amaçlar için tercih edebileceğiniz bu çiçeklerin üzerine duygu kartı ekleterek sevdiklerinize aynı zamanda gönlünüzden geçen mesajları iletebilirsiniz. Aradığınız tüm ekvator gülü çeşitleri için tercih edebileceğiniz Osevio sayesinde aradığınıza kolayca ulaşırsınız. Zengin bir görünüme sahip olan bu gülleri eşinize, sevgilinize ve hatta kendinize hediye ederek şımartmaya ne dersiniz? Güçlü yapısı ve tok görünümünün yanı sıra yoğun kokusu ile de bulunduğu her yeri misler gibi kokutan ekvator güllerini çok seveceksiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.