Dünyanın En Güzel Çiçek Bahçeleri

Bahçe Çiçekleri

Çiçekleri, cenneti yeryüzüne taşıyan en naif varlıklardan biri olarak kabul ederiz. Birbirinden farklı renkleri ve kokular ile doğanın eşsiz bir gösterisi olan çiçekler, hemen hemen hayatımızın her alanında bizlerle birlikteler. Bazen şık bir hediye olarak karşımıza çıkan çiçekle, bazen ev ya da iş yerimizi süsleyen tatlı bir detay olarak karşımıza çıkarlar. Ancak onları çok daha özel kılan detaylarda mevcut.

Bunların başında çiçek bahçeleri yer alıyor. Dünyanın dört bir yanındaki çiçek bahçeleri, insanların en fazla huzur bulduğu noktalar arasında. Rengarenk dokular, göz alıcı dizaynları ile masal diyarlarını anımsatan çiçek bahçeleri, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Biz de bu yazımızda bakmaya doyamayacağınız, gittiğiniz zaman ise çıkmak istemeyeceğiniz, dünyanın en güzel çiçek bahçelerini sizin için bir araya getirdik.

1- Keukenhof Bahçesi – Hollanda

Dünyanın en büyük çiçek bahçesi olma özelliğini taşıyan Keukenhof Bahçesi, göz alıcı mimarisi ile turistleri etkilemeyi fazlasıyla başarıyor. Öyle ki birbirinden farklı renkteki ve özellikte çiçeklerin muhteşem uyumuna tanıklık ederek kendinizi hayaller ülkesinden gibi hissedebilirsiniz.

Bununla birlikte tüm dünyada yetiştirdiği laleler ile ün kazanmış bir ülke olan Hollanda bunu Keukenhof bahçesinde de göstermeyi ihmal etmiyor. Lale festivalinin olduğu dönemde birbirinden renkli laleler ile görülmeye değer bir bahçe ortaya çıkarıyor.

Keukenhof Çiçek Bahçesi

2- Rikugien Bahçesi – Japonya

Japonların bahçe düzenlemeleri konusunda ne kadar hassas olduğu bilinen bir gerçek. Minimal tarzları hayatlarına çok iyi şekilde yansıtabilen Japonlar, bunu çiçek bahçelerine de başarıyla uyarlamış durumda. Rikugien Bahçesi ise yeşil her tonlarının mükemmel bir peyzaj düzeni ile birleşmesi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca bahçe içerisinde yer alan ufak göletlerde ortamı çok daha hoş bir hale getiriyor. Kısacası, Rikugien Bahçesi Japonya’da görmeniz gereken yerlerin başında bulunuyor.

Rikugein Çiçek Bahçesi

3- Butchart Bahçeleri – Kanada

Eski bir çimento fabrikasının arazisine kurulan Butchart Bahçeleri, Kanada’nın en güzel alanlarından biri konumunda. Geniş bir arazi üzerine kurulan Butchart Bahçeleri, içerisinde bulunan 700’den fazla ağaç ve bitki türü ile görülmeye değer bir manzaraya sahip. Ek olarak bahçede bulunan şelalede turistler için farklı bir atmosfer sunuyor.

Butchart Çiçek Bahçesi

4- Versay Sarayı Bahçesi – Fransa

Paris içerisinde doğal bir kaçamak arıyorsanız Versay Sarayı Bahçesi aradığınız ortamı sizlere sağlayan eşsiz bir yer. Fransız klasik akımının tüm izlerini yine Versay Saray Bahçesinde görmeniz mümkün. 16. Louis döneminde kalan bahçe aynı zamanda tarihi dokusuyla da ziyaretçilerinde derin izler bırakıyor.

Versay Sarayı Çiçek Bahçesi

5- Kozmik Spekülasyon Bahçesi – İskoçya

Dünyanın en ilginç çiçek bahçelerinden biri olarak kabul edilen İskoçya’daki Kozmik Spekülasyon Bahçesi, matematiğin peyzaj ile birlikteliğinin en şık hali konumunda. Farklı tasarımı sayesinde turistlerin ilgisini üzerine çeken Kozmik Spekülasyon Bahçesinde çiçeklerin yanı sıra göller ve diğer bitkilerde matematiksel bir uyum içerisinde bulunuyor.

Kozmik Spekülasyon Çiçek Bahçesi

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.