Dört Mevsim Güzel Bir Kokan Bir Çiçek: Sümbül

Sümbül Çiçeği

Yaşam alanlarımızı çiçekler ile süslemek, bulunduğumuz yere hoş ve sevimli dokunuşlar yapmak birçoğumuzun ortak istekleri arasında yer alıyor. Onlarca farklı eşyanın en şekilde dekore edilmesi, onların aksesuar ve çiçekler ile daha zengin bir görünüme kavuşturulması saatlerce üzerine düşündüğümüz noktalardan.

Elbette evlerin dekorasyonu konusundaki en büyük yardımcı ev çiçekleri oluyor. Çiçek seçiminde ise herkesin farklı kıstasları olsa da bazı ortak nokta yönler olduğunu görmek mümkün. Pek çok insan evlerinde kullanacakları çiçeklerin uzun ömürlü olmasını, güzel kokmasını ve her bakanın bir kez daha dönüp bakacağı güzellikte olmasını istiyor.  

Sümbül Çiçeği -  4

Bu çiçeklerin başında ise son yıllarda evlerin vazgeçilmezi haline gelen sümbül çiçeği geliyor. Güzel kokusu ve rengarenk görünümü ile sümbül çiçeği, yaşam alanlarınıza farklı dokunuş katacak çiçeklerden. Biz de bu yazımızda yılın her mevsimi açabilen ve güzelliğini koruyan bu çiçeğe yönelik tüm bilgileri sizin için derledik.

Sümbül Çiçeği - 1

Sümbül Çiçeği Bakımı

Sümbül çiçeği, dört mevsim evlerinizi süsleyecek bir çiçek olma özelliğini taşıyor ancak ona iyi bir bakım yapmazsanız ya da gerekli ilgiyi göstermezseniz solup gitmesi oldukça yüksek bir ihtimal. Bu nedenle de sümbül çiçeğinin bakımı yaparken, sulama, toprak seçimi gibi konuların hepsine ayrı ayrı dikkat etmeniz gerekiyor.

Sümbül Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Sümbül çiçeğinin bakımına yönelik yapılan en büyük yanlışlardan biri sulama konusunda oluyor. İdeal sulama oranını tutturma konusunda oldukça zorluk çıkaran sümbül çiçeği için uygun sulama aralığı mevsime göre değişiyor. Nemli kalmayı seven sümbül çiçeği için kış döneminde 2-3 kez sulama yeterli olacakken yaz aylarında bu sıklığı arttırmanızda fayda var.

Bununla birlikte sümbül çiçeğini fazla sulamanız durumunda soğanların çürüme meydana gelebilir. Bu nedenle su oranını dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekir. Ayrıca saksı altında bulunan tablanın içerisinde de su kalmamasına özen göstermenizde yarar var.

Sümbül Çiçeği - 2

Sümbül Çiçeği için İdeal Oda Sıcaklığı

Sümbül çiçeğinin bakımında sulama kadar odanın mevcut sıcaklığı da oldukça önemli bir rol oynuyor. Sümbülün doğru ve kaliteli bir şekilde gelişmesini, dört mevsim boyunca evinizi süslemesini istiyorsanız sıcaklığın 15 derece altına düşmemesine özen göstermelisiniz. Bununla birlikte sümbüllerin doğrudan güneş ışığı almaması da oldukça önemli. Bu nedenle gün içerisinde az güneş gören yerlerde sümbül yetiştirmek daha iyi sonuçlar verebilir.

Sümbül Çiçeği - 3

Sümbül Çiçeği Ne Zaman Ekilmeli? ve Ekimi Nasıl Yapılmalı

Bulunduğu ortama adaptasyonu kolayca sağlayabilen ve bu özelliği ile yılın her dönemi güzelliğini sergilemekten çekinmeyen sümbül için ideal ekim dönemi için ise genellikle sonbahar ve kış ayları tercih ediliyor. Böylece baharın gelmesiyle beraber sümbüllerde çiçeklerini açarak, mevsimin renkli dokusuna katılıp kendilerini gösteriyor.

Sümbül çiçeğini ekerken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar söz konusu. Saksıya ekim yaparken, dikkat etmeniz gereken ilk detay sümbül çiçeği soğanının boyutu çünkü ekim yaparken soğanı boyutunun iki ya da üç katı derinliğine gömmeniz gerekiyor. Örneği, sümbül soğanı 2 cm ise 6 cm derinliğe gömmelisiniz.

Sümbül Çiçeği - 5

Sümbül Çiçeği için Toprak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Elbette ekim yapacağınız toprağın kalitesi de sümbül yetiştirme konusunda hayati bir öneme sahip. Sümbül için ideal toprak ise, gevşek yapılı ve humusu bol topraklar oluyor. Kolaylıkla yapı marketlerde ya da çiçek malzemeleri satan mağazalarda bulabileceğiniz bu toprak ile kolaylıkla sümbül çiçeği yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Sümbül Çiçeği - 6

Sümbül Bakımı Hakkındaki Pratik Bilgiler

  • Sümbül çiçeğinin bakımının mevsimden mevsime değiştiğini göz önüne almalısınız. Özellikle sulama konusunda mevsime ayrı bir önem vermeniz gerek.
  • Sümbülünüz kış aylarında çiçek açacak durumdaysa bulunduğu ortamın sıcaklığını artırmalısınız
  • Sümbüller çiçek açtıktan sonra da nem oranları düştüğü için sulama sıklığını arttırmak çiçeğin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.
  • Son olarak ise çiçeklerin arasında sararmış solmuş ya da dökülen yapraklar var ise hemen o bölgeyi yapraklardan temizlemelisiniz yoksa çiçeğinizin tamamı ölebilir.

Sümbül Çiçeği - 7

Sümbül Çiçeği Kimlere Hediye Edebilir?

Son yıllarda popülerliğinin artmasıyla sümbüller eşsiz de birer hediye alternatifi haline dönüştü. Ev hediye olarak harika bir seçenek olan sümbüller, aynı zamanda yeni iş hediyesi ya da özel günlerde sevdiklerinizi mutlu etmek için verilebilecek farklı bir hediye arıyorsanız da sümbüller yine yardımınıza koşuyor.

Sümbül Çiçeği - 8 Sümbül Çiçeği - 9

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.