Difenbahya Çiçeği (Dieffenbachia) Bakımı

Difenbahya, yani nam-ı diğer ağlayan çiçek, bakımı kolay bir saksı çiçeğidir. Yapraklarından içerisinde biriktirdiği nemi su damlası gibi dışarı attığından ağlayan çiçek adını almıştır. Tropikal bir çiçek olduğu bilinen difenbahya, sanıldığı gibi bakımı zor bir bitki değildir. Yaprağının üzerindeki sarı bölgeler, çiçeğe otantik bir hava katar. Difenbahya çiçeğinin mat görünümü de tercih sebeplerinden biridir. Ev dekorasyonunu tamamlayan ve mobilyalarla uyumlu bir görünüm sunan difenbahya, salon bitkileri içinde en çok tercih edilenlerdendir.

Difenbahya Çiçeği Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Difenbahya çiçeği, güneşe çok ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Gün içinde ortalama iki saat güneş ışığı yeterli olur. Difenbahya çiçeği her ne kadar soğuğa dayanıklı olsa da, ortam ısısının 5 derecenin altına düşürülmemesi gerekir. Aşırı rüzgarlı yerlerden kaçınılmalı,  ancak az esintili yerler idealdir. Toprak yapısı olarak gevşek ve hava gözenekleri bol toprak tercih edilmelidir. Yanlış toprak seçiminde bitkiyi soldurabilirsiniz. Hızlı büyüyen bir çiçek olan difenbahya çiçeğinin boyu iki metreyi bulabilir. Bol peritli topraktan hoşlanan difenbahya, toprağı gübre ile zenginleştirildiği takdirde gözle görülür şekilde hızla büyüyebilir. Zamanla sararan ve solan yapraklar, hemen budanmalı, aksi takdirde difenbahyanızın büyümesi durur ve negatif etkiler ortaya çıkar. Bitki, bulunduğu ortamda başka bir objeye yada çiçeğe temas etmemelidir.

Difenbahya Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Difenbahya çiçeğinin bulunduğu konum su ihtiyacını belirler. Eğer çok ışık gören bir yerde değilse daha az, bol ışıklı bir yerdeyse daha fazla suya ihtiyaç duyabilir. Orta seviyede su isteyen bir çiçek olan difenbahya, her zaman oda sıcaklığındaki su ile sulanmalıdır. Toprağı hafif nemli olsa bile alıştığı sıklıkta sulanmayı ister.  Yaz aylarında haftada iki kez, kış aylarında haftada bir kez sulanması idealdir. Yaz aylarında yapraklarına su püskürtülerek serinletilmesi önemlidir.

Difenbahya Zehirli mi?

Difenbahya çiçeği hakkında merak edilen bir diğer konu zehirli olup olmadığı. Difenbahya çiçeğinin kalın yapraklarının elde uzun süre ovulması yada çiğnenmesinin uyuşukluk yarattığı ve insan sağlığını olumsuz etkilediği, yapılan araştırmalar neticesinde saptanmıştır. Bu yüzden Araceae familyasından olan difenbahyanın bulunduğu ortamın sıklıkla havalandırılması sağlıklı olacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.