Çuha Çiçeği Tekrar Nasıl Canlandırılır?

Çuha Çiçeği

Görüntüsü ile kalpleri çalan çuha çiçeği, faydaları ile de tercih edilen bir çiçektir. Menopoz dönemindeki kadınların sakinleşmesine yardımcı olan bu çiçekler, aynı zamanda basur problemi olanlar tarafından da tercih edilir. Görüntüsü ile olduğu kadar faydaları ile de ön plana çıkan çuha çiçeği, cilt için de faydalıdır. Ciltteki siyah noktalar ve sivilceler ile savaşan bu çiçeklerin kan şekerini dengelediği bilinir.
Taze olarak toplanan çiçekler evlerin kasvetten uzaklaşmasına olanak sağlar. Kurutulan çuha çiçekleri ise adeta bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Çok yıllık bir bitki olan çuhanın çiçek bölümleri kumaşa benzediği için bu adı almıştır. Çuha çiçeğini evinizde yetiştirmek istiyorsanız doğru saksı seçmeniz gereklidir. Direkt olarak güneş ışığı almayan balkon veya pencere kenarı gibi alanlar çiçeğiniz için uygun ortamlar olacaktır. Çiçeğinizi aşırı rüzgâr alan bölgelerden korumanız gereklidir. Çiçeğin boyutuna uygun olarak tercih edeceğiniz saksılar, çuha çiçeğinin optimum seviyede büyümesine yardımcı olacaktır.
Torf zengini topraklarda ideal bir biçimde büyüyen çuha çiçeğini toprağa yerleştirdikten sonra can suyunu verebilirsiniz. Nemli toprakları seven bu çiçekler için toprak nemini parmağınızla kontrol ederek su verebilirsiniz. Drenajlı saksılarda yetiştireceğiniz çiçekler, fazla suyu atarak uzun yıllar boyunca sizinle olacaktır. Çiçeğinizin saksısını yılda bir kez değiştirerek çok daha uzun süre sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çuha Çiçeği Nedir?

Çok çeşitli renklere sahip olan çuha çiçeği, çok yıllık bitkiler arasındadır. Boyu 20 ile 25 cm arasında değişen bu bitki, soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterir. Bu nedenle çuha çiçeğini bahçelere veya parklara ekebilirsiniz. Genellikle sarı renkli olarak piyasada bulunan bu çiçekler, saksıda da yetiştirilebilir. Yağı sağlığa oldukça faydalı olan bu çiçek, bitki çayı olarak da kullanılabiliyor.

Çuha Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bol ışık seven çuha çiçeğini direkt olarak güneş ışığının altında bırakırsanız solar. Bunun yerine filtrelendirilmiş güneş ışığını tercih etmelisiniz. Bu çiçekler, ışık alan yere doğru eğilim gösterir. Bu nedenle çiçeğinizin ışık almayan bölümlerini haftada bir kez yerini değiştirerek konumlandırmalısınız. Az ışık alan bölgelerdeki yapraklar ölür ve solar. Bu çiçekleri kış aylarında haftada bir kez sulamanız yeterlidir. Yaz aylarında ise haftada iki kez sulama yapmalısınız. Çiçeğinizi her zaman aynı ölçekteki sulama kabı ile sulamaya özen göstermelisiniz. Toprağın nemli kalması önemlidir. Bu nedenle sulamadan önce toprağın nemini parmağınızla kontrol edebilirsiniz.
Çuha çiçeğini rüzgârdan korumalısınız. Eğer çiçeğinizi rüzgârlı ortamda muhafaza ederseniz toprak köküne hava akımı girer. Çiçeğin sap bölümünün oynamasına da neden olan bu problem, çiçek yapraklarının solmasına neden olur. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitki olan çuha çiçeğinin dallarını keserek şekillendirebilirsiniz. Dal bölgesinin hava almaması için üzerini silikon veya mum ile kapatabilirsiniz. Çiçeğinizi toprak değişimini ise Nisan aylarında yapabilirsiniz. Çiçeğinizi boyutundan bir numara büyük saksıya ekmeniz daha rahat bir şekilde büyümesine olanak sağlar. Çuha çiçeğinin daha sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için vitamin kullanabilirsiniz. Çuha çiçeği için uygun olan vitamini 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Çuha Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Çuha çiçeği, enerji veren formu, enfes kokusu ve benzersiz renkleri ile neşeyi ifade eder. Kasvetli ortamlardan kurtulmak için bu çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Çuha Çiçeği Nasıl Bir Ortamda Yetişmelidir?

Çuha çiçeğini direkt olarak güneş ışığı almayan, filtrelendirilmiş güneş ışığı olan ortamlarda muhafaza edebilirsiniz. Ortamın rüzgârdan arınmış olması önemlidir. Çok büyük saksılar çiçeğiniz için faydalı olmayacaktır. Çiçeğin boyutundan bir tık büyük olan saksıları tercih edebilirsiniz. Drenajlı saksı seçimi, çiçeklerin optimum şatlar altında büyümesine olanak sağlar. Çiçeğinizin sağlıklı bir ortamda yetişmesi için torf bakımından zengin olan toprakları tercih edebilirsiniz.

Çuha Çiçeğinin Ömrü Ne Kadardır?

Çok yıllık bitkiler kategorisinde bulunan çuha çiçeğine doğru bakıldığında 10 yıla kadar yaşayabilir. Soğuğa karşı son derece dayanıklı olan bu bitki, -35 dereceye kadar dayanabilir.

Çuha Çiçeği Ne Zaman Açar?

Çuha çiçeği Mayıs ve Ocak aylarında açar.

Çuha Çiçeği Neden Solar?

Çuha çiçeğini direkt olarak güneş ışığı alan bir alana koyarsanız solmaya başlar. Bunun yanı sıra rüzgâr alan alanlar, çiçeğin köklerine hava girmesine ve saplarının sallanmasına neden olur. Bu etken, çiçeğin ömrünü azaltan başlıca faktörlerden biridir. Çiçeğin fazla sulanması veya çok nadir sulanması da solmasına neden olur.

Ölmüş Çuha Çiçeği Tekrardan Nasıl Canlandırılır?

Ölmüş çuha çiçeğini canlandırmak için torf bakımından zengin bir topraklı saksıyla değiştirebilirsiniz. Daha önce kullandığınız saksıdan daha geniş bir saksıda ekeceğiniz toflu toprak, bitkinizin canlanmasına olanak sağlayacaktır. Su jeli veya su kristali olarak bilinen ve çiçeğin su depolamasına yardımcı olan araçları kullanabilirsiniz. Çiçeğin hasar gören yapraklarını ve dallarını budayabilirsiniz. Bu durum, çiçeğin solan yaprakları ve dalları için çok fazla enerji harcamasını engelleyecektir. Çok fazla güneş alan çuha çiçeği solacaktır. Bitkiniz çok fazla güneş alıyorsa veya fazla rüzgâra maruz kalıyorsa solabilir. Bunun için çiçeğin yerini değiştirmekte fayda vardır. Aynı şekilde bitkiniz yeterince güneş ışığından faydalanamıyor olabilir. Filtrelendirilmiş güneş ışığının olduğu alanlarda çuha çiçeğinizi muhafaza edebilirsiniz. Bunun için perde ile filtrelendirilen pencere kenarları oldukça avantajlı olacaktır.
Eğer çuha çiçeğinin yaprakları kırılgansa su eksikliği olabilir. Bitkinizi aşırı suya boğmadan sulayabilirsiniz. Bu aşamada toprağın nemli kalmasına özen göstermelisiniz. Eğer fazla sularsanız bitki kökleri çürümeye başlayacaktır ve o alanda küf oluşacaktır. Besin takviyesi sayesinde solmuş çiçeklerinizi yeniden canlandırabilirsiniz. Bunun için çuha çiçeği ile uyumlu olan gübreleri kullanabilirsiniz. Tercih edeceğiniz gübrenin kullanım talimatlarına uymayı unutmayınız. Eğer bitkiniz böcekler tarafından istila edilmişse sabunlu su çözeltisi ile yapraklarını silebilirsiniz. Bu işlem, çiçeğin böceklerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Çuha Çiçeği Soğuğa Dayanır Mı?

Çuha çiçeği soğuğa dayanır. Bu çiçekler -35 dereceye kadar yaşayabilir.

Çuha Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Çuha çiçeğini kuruttuktan sonra bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Aromaterapik yağlar kategorisinde bulunan bu çiçeğin yağı da rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Bilinen 500 türü bulunan çuha çiçeği, Çin menşeilidir. Bu çiçeğin yaprakları kumaşa benzer. Bu nedenle çuha adını almıştır. Asya’nın ve Avrupa’nın güneşli çayırlarında yetişen çuha çiçeği, bahçecilikte süs bitkisi olarak yetişir. Felçotu, Onbiray çiçeği, Evvel Baharotu ve Ayıkulağı gibi isimlerle de bilinen bu çiçek, kırlarda ve dağlık alanlarda rahatlıkla yetişir. Çiçeğin Latince adı ‘Primulaceae’dir. Bu çiçekten aynı zamanda çuha çiçeği şurubu ve reçeli de üretilir.

Çuha Çiçeği Renk Değişimi Nasıl Olur?

Beyaz, pembe, mor, sarı ve kırmızı gibi renklere sahip olan çuha çiçeği birbirinden farklı renklere sahiptir. İlk çiçek açmaya başladıktan sonra doğru sulama ve güneş ile esas rengine kavuşur. Çiçeğinizi 15 ila 20 derecelik sıcaklıklarda yetiştirirseniz beyaz renkte olur. 30 ila 35 derecedeki sıcaklıklarda yetiştirirseniz kırmızı renkte çiçek açarlar.

Çuha Çiçeği Zehirli Midir?

Çuha çiçeği zehirli değildir. Evcil hayvanı veya küçük çocuğu olanlar bu çiçeği gönül rahatlığı ile yetiştirebilir.

Diğer ürünlerimiz olan gül, orkide ve papatya çeşitlerimizi sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.