Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

Çim, asaletin ve zenginliğin tarih boyunca en önemli temsilcisi olmuş. Bilhassa 19.yy’da İngiltere’de çim yetiştirebilmek aristokrat, saygın bir kişiliğin en önemli ifadesi anlamına geliyordu. Yeşilin en güzel tonlarına sahip olan çimler, zaman içerisinde toplumun tüm kademelerine yayıldı. İlgili çekici bir güzelliğinin yanı sıra peyzaj anlamında da farklı bir doku katabilen çimler, hemen hemen her bahçenin vazgeçilmez unsuru durumunda. Özellikle çiçekler ile hoş bir birlikte oluşturması da onu daha özel kılıyor.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 10

Ancak çim konusunda bilinmesi gereken pek çok detay var. Bunların başında ise çim tohumu ekimi geliyor. Aslında her bitkide olduğu gibi çim içinde tohumun doğru ekilmesi, yetişmesi açısından büyük bir önem arz ediyor. Biz de bu yazımızda çim tohumu nasıl ekilir sorusuna cevap verdik. Bunun yanı sıra çimler hakkında bilmeniz gereken diğer detayları da yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 9

1-Toprağı Hazırlayın

Çim tohumununda diğer bitkilerin tohumları ile benzerlik gösterdikleri söylemiştik. Haliyle toprakta tohumun ekilmesi için özel bir hale getirilmeli. Toprağı güçlendirerek daha verimli hale getirmek için ise yapılması gereken şeylerin başında ise, toprağa hayvan gübresi ekilmesi gerekiyor. Bunun dışında da ise toprağı temizleyerek içerisindeki farklı maddeleri almanızda fayda var. Bunu ise tırmık yardımı ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 8

Toprağın hazırlanmasındaki son aşama ise tüm alanı eşit seviyeye getirmeniz olacak. Çünkü çimlerin yetişmesi için oldukça önemli bir detay. Ayrıca toprağın 2-3 cm’lik üst seviyesinin alt kısımlarına nazaran daha ince tutulması gerekiyor. Son olarak çim tohumunu ekmeden 1 hafta önce toprağı hazırlamış olmanız lazım.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 6

2-Çim Tohumu Ekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Çim tohumu ekerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur hava sıcaklığı olmalı. Çim ekimi yapılırken havanın mutlaka kuru olması gerekiyor. Bu yüzden de çim ekimi için uygun aylar Nisan ve Eylül dönemindeki aylar oluyor. Son olarak ise ekilen tohum miktarı dikkat etmeniz şart. Metrekare için ise 30-40 gr tohum ekimi yeterli düzeyde olacak.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 5

Tohumları birbirinden farklı yönlere doğru serpmeniz gerekiyor. Kısacası yarısını doğuya doğru ekin geri kalan yarısını ise batıya doğru. Tohumları ekerken de geçtiğiniz yerlerin üzerinden bir daha geçmemeniz gerekiyor.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 4

Çimleri serptikten sonra ise üzerini toprakla kapatırken dikkatli olmanızda fayda var. Ufak bir tırmık yardımıyla üzerini kapatabilirsiniz. Fakat 1 cm’den daha fazla toprak tohumun üzerine yığılmaması gerekiyor. Son olarak toprak ile çimlerin arasının iyi sıkıştırılması yetişmesi açısından oldukça önemli.

3-Çimin Gübrelenmesi Gerekiyor Mu?

Çim için gübrelenme oldukça hayati bir önem taşıyor. Bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için yılda 2-3 kez çimin gübrelenmesi gerekiyor. Ağır salınımlı gübreleme ise çimler için en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Ek olarak Nisan, Temmuz ve Eylül ayları gübreleme yapmak için en en ideal dönemlerden bir tanesi.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 2

4-Çim Nasıl Sulanmalı?

Çim, sulama anlamında en rahat bitkiler bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Kış aylarında hiçbir şekilde sulanma ihtiyacı olan çimler, yaz aylarından da yalnızca yağmurun yağmadığı günlerde akşam saatlerinde sulanmalı. Toprağın nemli bir hale gelmesi sulama için oldukça yeterli bir hamle olacak.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 1

5-Çim Nasıl Biçilir?

Çimler hakkında en önemli sorulardan bir diğeri ise nasıl biçileceği oluyor. İlk biçilme dönemindeyse çimin 10 cm uzunluğuna kadar gelmesini bekleyin. Ardından 4 cm kalacak şekilde bıçaklar kullanarak, çimleri biçmek bitkinin sağlığı açısından oldukça önemli.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? 7

Genel olarak çim biçme dönemleri ise mevsimsel özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Yaz aylarında 15 günde bir çim biçme makinesi yardımı ile biçmek yeterli olacakken ilkbahar aylarında haftada bir gün biçmeniz yeterli olacak. Ancak kasım ayından sonra kışın bitkinin ölmemesi adına çimlerini uzun bırakmanızda fayda var. Fakat fazla da uzun bırakmamanız gerekiyor. 8-9 cm kış için ideal uzunluk olarak kabul ediliyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.