Çiçekleri Daha Uzun Ömürlü Hale Getirmenin Püf Noktaları

Çiçeklerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Çiçek bizlere güzel günleri hatırlatan, sevdiklerimizden gelen en değerli hediyelerden birisi olarak kabul edilir. Öyle ki birbirinden güzel çiçekler ile oluşturulan bir buket, bulunduğu herhangi bir yere neşe katabilir, hatta kalıcı bir etki bırakabilir ve ister bir doğum günü hediyesi olarak, ister de yeni iş tebriği olarak çiçek almış olun ortak istek o çiçeğin tadını mümkün olan en uzun süre tadını çıkarmak.

Ancak çiçekler genellikle kısa ömürlü oluyor ve hemen solup gidiyorlar. Elbette bu konuda bizlerinde hataları oluyor. Doğru çiçek bakım yöntemlerini uygulamamak onların ölümünü hızlandırıyor. Biz de bu yazımızda çiçek bakımı hakkındaki püf noktaları vererek, çiçeklerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak detayları sizlerle paylaşacağız.

Çiçek Bakımı

Çiçek Bakım İpuçları

Çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutmak için aşağıda verdiğimiz adımları uygulamak yapabileceğiniz temel şeylerin başında geliyor.

1- Sapları Kesin

Birçok insan çiçeği aldıktan sonra doğrudan su dolu bir vazonun içine yerleştirip orada canlı kalmasını bekler. Bu çok sık tekrarlanan bir hatalardan yalnızca biri. Belirli bir açı ile çiçeklerin sapını 2-3 cm kesmek, onların vazoya daha iyi oturmasını ve böylece daha iyi su alabilmesini sağlar.

Çiçek Bakımı 2

2- Su Altında Yaprak Bırakmayın

Çiçekleri su dolu vazoya koymadan önce yapmanız gereken bir diğer şey ise dallarında bulunan yaprakları kesmek olacak. Bu hamle çiçeğin daha şık görünmesini sağlayacak. Bununla birlikte bazı çiçeklerin yaprakları onları koruma görevi görür. Örneğin; güller gibi çiçeklerde yaprağın işlevi budur. Bu yüzden o çiçekleri kesmek çiçeğin daha rahat açılmasını sağlar.

Çiçek Bakımı 3

3- Çiçek İçin Doğru Bir Konum Bulun

Çiçeklerin serin bir oda da daha fazla dayandığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden çiçeği bulundurduğunuz odanın sıcaklık derecesine önem vermenizde fayda var. Bununla birlikte güneş ışığı gören bir yerde ya da yapay ısıtıcıların yakınlarında da çiçekleri tutmamak onları daha uzun ömürlü yapabilir. Son olarak ise çiçekleriniz meyve tabaklarının yanına koymayın çünkü olgunlaşmış meyveler etilen gazı salgılar bu da çiçeklerin ömrünü kısaltan detaylardan biri.

Çiçek Bakımı 4

Uygulayabileceğiniz bu 3 genel bakım yöntemi dışında ise fazla bilinmeyen birkaç yöntemi daha sizlerle paylaşacağız.

Çiçeklerin Ömrünü Uzatacak Pratik Bilgiler

Çiçeklerin ömrünü uzatmak için pek çok yöntem deniyor ve etrafımızdan yardım istiyoruz. Ancak hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile çiçeklerinizin ömrünü uzatmak mümkün. İşte o malzemeler;

  • Elma Sirkesi + Şeker
  • Aspirin
  • Madeni Para
  • Buzdolabı
  • Soda
  • Çamaşır Suyu

Çiçek Bakımı 5

Elma Sirkesi + Şeker

Çiçeklerinizi vazoya koymadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve şekeri vazonun içine ekleyip su ile karıştırın. Sirke antibakteriyel bir madde işlevi görürken şeker de çiçeklerin ihtiyacı olan besini karşılar.

Aspirin

Baş ağrısının en etkili ilacı olarak görülen aspirin çiçeklerin daha uzun ömürlü olması konusunda da yardımcı. Bir tane aspirini ezip suya karıştırın. Suya tamamen karışan aspirin pH seviyesini düşüreceği için çiçeklerin solmasını engelleyebilir.

Çiçek Bakımı 6

Madeni Para

Bakır bozuk paralar çiçeklerin taze kalmasındaki en büyük yardımcınız olabilir çünkü bakır bakteri üretilmesine karşı savaşarak güçlü bir asitleştirici gibi davranabilir. Ancak madeni para kullanımı diğer yöntemlere kıyasla daha kısa oranda etkili bir çözüm sağlar.

Buzdolabı

Çiçek buketinizi her gece yatmadan önce buzdolabına koyun. Çiçeklerin daha düşük sıcaklıkta büyüdüğü düşünüldüğü zaman bu yöntemin oldukça etkili olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca düşük sıcaklık yaşlanmayı da yavaşlatır. Bu işlemi ise her gün 8 saat yapmak yeterli olacak. Bu sayede solmasını istemediğiniz çiçeği daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Çiçek Bakımı 7

Soda

Taze çiçeklerle dolu bir vazonun çeyreğine soda ekleyin. Sodanın içinde yer alan şeker çiçekleri daha uzun ömürlü bir hale getireceği gibi daha tatlı kokmasını da sağlayacak bir detay. Üstelik soda yöntemi çiçeklerin uzun ömürlü olmasındaki en başarılı yöntemlerden.

Çiçek Bakımı 8

Çamaşır Suyu

Listemizdeki en son ve belki de en farklı yöntem çamaşır suyu kullanımı. Bir çay kaşığının çeyreğini dolduracak kadar çamaşır suyunu vazodaki su ile karıştırın. Çamaşır suyu her ne kadar vazonun için bulanık bir hale getirecek olsa da baktelerile mücadele konusunda oldukça başarılı ve bu sayede buketin daha sağlıklı kaldığı da bir gerçek. Eğer suyun bulanıklığını sıkıntı etmiyorsanız çamaşır suyu yöntemini deneyebilirsiniz.

Çiçek Bakımı 9

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.