Çiçek Tohumları Nasıl Ekimi ve Yetiştirilmesi Nasıl Olur?

Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir

Günümüz dünyasında insanların en fazla ilgisini çeken şeylerin başında doğaya geri dönüşe duyulan bir özlem geliyor. Durum böyle olunca da ufak bir bahçe birçok kişinin hayallerini süsleyen bir düşe dönüşüyor. Ancak bu ideallere ulaşmak için beklenmesi gereken bir zaman aralığı olabiliyor. Bu yüzden de pek çok insan o günlere ulaşmayı beklerken evdeki saksılarında çiçek tohumları ile bir şeyler yetiştirmek en büyük uğraşları halini alıyor.

Çiçek Tohumları 1

Fakat çiçek tohumları insanlar için tam anlamıyla bir soru işareti. Özellikle de bu tarz bir uğraşa yeni başlayan kişilerin daha fazla zorlandığı bilinen bir gerçek. Biz de bu yazımızda çiçek tohumlarının ekimi ve yetiştirilmesi konusundaki püf noktaları sizler için derledik. Böylece en sağlıklı ve göz alıcı çiçekleri yetiştirebilmek çok daha kolay bir hale gelecek.

Çiçek Tohumları 2

Tohum Ekimi Nasıl Yapılır?

Çiçek tohumları için sorulan ilk sorulardan bir tanesi tohumlarının ekiminin nasıl yapılacağı oluyor. Bilhassa da sağlıklı bir gelişim için ekimin doğru yapılması hayati önem taşıyor. Tohum ekimi aşamasında ise ilk yapmanız gereken şey seçtiğiniz bitkinin özelliklerini ve yetiştireceğiniz yerin özelliklerini göz önüne almak olmalı. Örnek vermek gerekirse, gölge bir alan yetişmek isteyen bir çiçeği, bol güneş alan bir oda ya da balkonda yetiştirmeye çalışmak pek mantıklı olmayabilir.

Çiçek Tohumları 3

Yetiştirmek istediğiniz çiçeğin özelliklerine göre yer tercihini yaptıktan sonra ise ekim işlemine başlayabilirsiniz. Ekim işleminde ise tohumlar için alt katman oluşturmanız gerek, bunun için de saksının alt kısmına belirli bir miktar toprağı koymanız yeterli olacak.

Çiçek Tohumları 4

Tohumları toprağa yaydıktan sonra üzerine torfuyu yaymanız gerekiyor. Ancak bu noktada dikkatli olmanız gerekiyor. Torfuyu fazla kullanmadan ince bir tabaka haline getirmeniz lazım.

Çiçek Tohumları 5

Tohumu Ektikten Sonra Sulama Nasıl Yapılmalı?

Hangi çiçeği ekerseniz ekin sulama konusunda uygulamanız gereken benzer adımlar söz konusu. O yüzden de aşırı bir sulama yapmamak tohumun çimenlenebilmesi adına hayati bir önem taşıyor. Ek olarak sulama işlemi bocalama dediğimiz, bir anda tüm suyun boşaltılması ile de yapılmamalı. Pet şişenin kapağında açacağınız birkaç ufak nokta ile fıs fıs yöntemi ile sulama yapmak daha sağlıklı sonuçlar verebilir. Tüm bunlara ek olarak da tohumun ihtiyacı olan suyun fazlasını vermek çürüyüp ölmesine neden olabilir.

Çiçek Tohumları 6

Çiçek Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Evde çiçek tohumunu ektikten sonra herkesin ortak beklentisi ona çimenlenmesi oluyor. Bu süreci hızlandırmak için ise nem kaybını azaltmak size fayda sağlayabilir. Bunu yapmak ise oldukça kolay. Ekim yaptığınız saksının üzerini bir bez ya da cam ile kapatarak nem kaybı sorununu aşabilirsiniz. Yetişme aşamasında nemin önemi düşünüldüğü zaman da bu hareketin oldukça fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Çiçek Tohumları 7

Ancak çiçek filizlenmeye başladıktan sonra saksının üzerinde kullandığınız cam veya bezi almanız gerekiyor. Aksi takdirde çiçek küflenerek ölebilir.

Çiçek Tohumları 8

Bununla birlikte yetiştirme aşamasında çiçeğin karakteristik özellikleri daha fazla önem taşıyor. Eğer bir kaktüs yetiştiriyorsanız daha az suya ihtiyacınız olacakken orkide, gül gibi bir çiçek tercih ettiyseniz mevsimin durumuna da bağlı olarak yetiştirme tarzı farklılık gösterebilir.

Çiçek Tohumları 9

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.