Bonsai Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Bonsai Ağacı

Bonsai ağacı hiç şüphesiz ağaç türleri arasında en fazla ilgi duyulanlardan birisi. Bonsai, ufak ve etkileyici görüntüsü ile hemen hemen her ortama dekoratif olarak bambaşka bir hava kattığı gibi hobi olarak değerlendirildiği zaman da insanı kendisine bağlayan bir ağaç. Bonsai ağacının kökenleri ise bilinenin aksine Japonya’ya değil Çin’e dayanıyor. Türkçeye çevirdiğimiz zaman saksıda ağaç anlamına gelen bonsai kelimesi de bu eşsiz bitki için gereken her şeyi ifade ediyor.

Bonsai Ağacı1

Bonsai ağacı şekil olarak diğer ağaçlardan çok çok daha ufak olmasına rağmen onlardan herhangi bir farklı yönü yok. Her ağaç türünün bonsai şeklinde yetiştirilmesi ise mümkün bu da bonsai ağacının yüzlerce farklı türü olduğunu kanıtlıyor. Bonsai ağacı yetiştirmek için ise ciddi anlamda sabırlı ve özverili olmanız gerekiyor. Bunun en güzel örneği yine ise uzak doğuda keşişler. Eski dönemlerde keşişler sabır duygularını geliştirmek için bonsai ağacı yetiştirirmiş.

Bonsai ağacının bakımına ve yetiştirilmesine yönelik ise bilmeniz gereken bazı unsurlar söz konusu. Biz de bu yazımızda sizler için onları bir araya getirdik.

Bonsai Ağacı2

Bonsai Ağacı Yetiştirmek

Bonsai ağacının yetiştirilmesi için birçok ince detay söz konusu. Eğer ilk kez bonsai ağacı yetiştirmek istiyorsanız bodur çalı türlerini seçmelerini gerekiyor. Çünkü bodur çalı türündeki bonsai ağacı bakım ve yetiştirme konularında çok daha kolay. Bununla birlikte bonsai yetiştirmeye yeni başlayanların hazır bir ağaç ile başlaması çok daha yararlı olabilir. Hazır bonsai ağacı alırken ise dal ve gövde kısmına dikkat edilmesi gerekiyor. Kalın gövdesi olan ve dal sayısı yeterli olan bonsai ağaçları daha sağlıklı oluyor.

Bonsai Ağacı3

Bonsai ağacı yetiştirmek için ise 6 farklı yöntem söz konusu. Bunlar;

-Doğadan toplamak
-Laboratuvar ortamında yetiştirmek
-Çelikten üretmek
-Fidandan yetiştirmek
-Tohumdan yetiştirmek
-Köklendirme yaparak yetiştirmek

Söz ettiğimi 6 yöntem arasında ise en zahmetli olanı tohumdan bonsai yetiştirmek oluyor. Bir ağaç ile aynı doğal özelliklere sahip olması nedeniyle yetiştirmek için en az 5 yıl harcamanız gerekiyor.

Bonsai Ağacı4

Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Olmalı?

Bonsai bakımı konusunda tıpkı diğer her bitki de olduğu gibi sulama konusu başı çekiyor. Bonsainizi sulama konusunda aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Aynı zamanda az sulamakta bonsanin ölümüne neden olabilir. Bu nedenle kuru kalmayacak bir şekilde düzenli sulama yapmak en doğru yöntem. Yaz aylarında her gün sulayabilirsiniz. Kış aylarında ise 3 günde bir sulamakta fayda var. Ek olarak yapraklarını da ara ara duşlama yöntemi ile sulamalısınız.

Bonsai Ağacı5
Bir diğer önemli konu ise bonsainin bulunduğu sıcaklık oluyor. Bonsanin ölmemesi ve sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için sıcaklığın 12-13 derecenin altına düşmemesi gerekiyor. Aksi takdirde bonsai havaya uyum sağlayamadığı için ölebilir.

Bonsai Ağacı6

Bonsai ağacının o minimal görüntüye sahip olmasının en temel noktası ise budamadan geçiyor. Budama için özel makasları kullanabilirsiniz. Görsel olarak daha doyurucu bir gelişim sergilemesini istiyorsanız da gövdenin en alt kısmında yer alan dalları budamanız gerekiyor. Böylece bonsai daha rahat şekil alabilir. Budama yaparken de mevsimi göz önünde bulundurmanızda fayda var. İlkbahar ve sonbahar dönemi budama için doğru bir zaman değil.

Bonsai Ağacı7

Bonsai ağacının yetiştiği toprağı ise 2-3 yılda bir değiştirebilirsiniz. Bunu yaparak bonsainin daha iyi beslenmesini sağlamış oluyorsunuz. Ayrıca yıl içerisinde bonsai ağacını vitamin ile beslemek bonsainizin daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayabilir.

Bonsai Ağacı7

Isı ve ortam konusunda da bonsai ağaçları oldukça seçici konumdalar. Karanlık ortamı sevmeyen bonsailerin direkt günışığı ile de temas etmemesi gerekiyor. Güneş ışığını ise yalnızca sabah ve öğle saatlerinde görmesi daha bitkinin sağlığı için daha yararlı olacak. Bakımı konusundaki en ideal ortam ise eğer evde yetiştiriyorsanız mutfaklar oluyor. Diğer odalara kıyasla daha nemli olmasıyla mutfak, bonsai bakımı için eşsiz bir yer.

Bonsai Ağacı8

Son olarak bonsai ağacınızı kalorifer gibi sıcak ortamların yanında tutmamanız gerekiyor. Aşırı ısı bonsai ağacının kuruyup ölmesine neden olabilir. Bir diğer dikkatli olmanız gereken nokta da yaprakları. Sonbahardan önce yaprak dökümü oluyorsanız bitkinin bulunduğu saksıyı değiştirmeniz gerekiyor.

Bonsai Ağacı10

Bonsai Ağacı Hediye Olarak Alınabilir Mi?

Bonsai ağacı özellikle son dönemde en fazla tercih edilen hediye alternatiflerden birisi halinde. Çiçek buketi, orkide, papatya gibi klasik hediyelerin dışında bir şeyler arayanların ilk tercihi bonsai oluyor. Özellikle ofis ve yeni iş hediyesi konusunda bonsailer sıklıkla tercih ediliyor.

Bonsai Ağacı11

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.