Baharın Müjdecisi: Frezya Çiçeği

Frezya Çiçeği

Bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte insanların içini kaplayan sevinç duyguları, doğaya da çiçekler üzerinden yansıyor. Baharın en güzel müjdecisi olarak kabul edilen çiçek ise etkileyici kokusu ve göz alıcı görüntüsü ile frezya çiçeği oluyor. Hoş kokusu ile bulunduğu ortamın tamamını etkisi altına alan ve bahar aylarının hoş atmosferini kapalı alanlara taşıyan bu güzeller güzeli çiçek aynı zamanda ifadesi en zor olan duygulardan aşkı tarif etmek içinde eşsiz bir tercih oluyor.

Her rengi ile farklı anlamları ifade eden frezya çiçeği yalnızca aşkı değil umudu, sonsuz sevgiyi ya da neşeyi de ifade eden bir çiçek. Herkesin evinde istediği bu güzel çiçeğin bakımı ise genellikle soru işaretleri ile dolu oluyor. Birçok insan frezya çiçeği bakımı konusunda yanlışlıklar yaptığı için genellikle o güzel kokusu hissedilemeden çiçek soluyor. Biz de bu yazımızda frezya çiçeği hakkında bilinmesi gereken tüm noktaları sizler için derledik.

Frezya Çiçeği 1

Frezya Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Frezya bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hangi dönemde çiçek açmasını istediğinize karar vermek olmalı. Örneğin, ilkbahar döneminde havaların güzelleşmesiyle birlikte frezyanız çiçek açsın istiyorsanız sonbahar döneminde ekim yapmış olmanız gerekiyor.

Frezyanızı ektiğiniz toprağın da ona uygun olmasına özen göstermelisiniz. Toprağın özelliğinin ise alkali ya da kumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte toprağın iyi su tutabilmesi ve drenaj seviyesinin yüksek olması oldukça önemli. Ek olarak frezyalar ufak gövdeli çiçekler olduğu için toprak üzerinde fazla yer kaplamayacak bir çiçektir.

Frezya Çiçeği 2

Frezya Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Her bitkide olduğu gibi frezya çiçeği içinde sulama kısmı oldukça önemli bir yer tutuyor. Frezyanızı sularken iki farklı yöntemi birlikte uygulamanız gerekiyor. Çiçeği ektikten sonraki dönemde her gün sulama yapılması şart iken sürgünler ortaya çıktıktan sonra damla sulama sistemine geçilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde çiçeğin kökleri aşırı su alacağı için çürüme durumu gerçekleşebilir.

Frezya Çiçeği 3

Frezya İçin Uygun Sıcaklık Değeri

Frezyalar genellikle soğuk havaları daha çok severler ve bu yüzden de üretimi kış aylarında yapılır ve ilkbaharın gelmesiyle güzel çiçeklerini tüm dünyaya açarlar. Ev ortamında da frezya yetiştirirken sıcaklık değerine özen göstermeniz fayda sağlayabilir. Sıcaklık değerinin yüksek olmaması frezya bakımı konusundaki altın kural olarak kabul edilebilir çünkü yüksek sıcaklıklar söz konusu olduğu zaman çiçeklenme geç görülebilir ya da hiç görülmeyebilir. Bu da istenilen o eşsiz kokunun ya da bakmaya doyulmayan yaprakların ortaya çıkmamasına neden olabilir.

Frezya Çiçeği 4

Frezya Yetiştirirken Gübreleme Yapılmalı Mı?

Frezyanın killi toprakları daha çok sevdiğini biliniyor. Bu nedenle de toprağı gübreleme verimini daha çok arttıracağından dolayı gübreleme yapmak oldukça önemli bir kriter. Ancak kullanılan gübrenin içerisinde fosfat olmaması daha sağlıklı sonuçlar almanız konusunda size yardımcı olabilir.

Frezya Çiçeği 5

Frezya Ne Zaman Çiçek Açar?

Frezya çiçeğinin filizlenip o güzelliklerini gösterme dönemi de en fazla merak edilen noktalardan. Doğru şekilde bakımı yapıldıktan sonra frezya ekildiği mevsime göre ilkbahar aylarında çiçeklerini gösterir. Ancak ekimi normal sürenin dışında yapılan frezyalar ise hoş kokularını ve etkileyici renklerini sonbahar aylarında gösterirler.

Frezya Çiçeği 6

Frezya Çiçeğinin Genel Özellikleri

  • Frezya çiçeği 3 farklı renkte çiçek açar. Beyaz, pembe ve sarı renginin tonlarını en güzel şekilde gösterir.
  • Frezya çiçeği en fazla kullanılan süs bitkileri arasında yer alır. Özellikle evlerin salonları için sıklıkla tercih edilir.
  • Frezya çiçeğinin ortalama boyu ise 60-75 cm arasında değişiklik gösterir. Fakat budama yöntemleri ile farklı boyutlarda frezyalar üretmek mümkün.
  • Mevsimsel olarak ise frezyalar, yaz aylarını ve yüksek sıcaklıkları sevmezler.
  • Aşkın, neşenin, dostluğun belirtisi olarak sıklıkla kullanılır.
  • Frezyaların kökenleri ise Güney Afrika topraklarına dayanır.

Siz ev veya iş yerinizde frezya çiçeğinin bakımı konusundaki bilgileri uygulayarak rahatlıkla frezya çiçeği yetişebilirsiniz.

Frezya Çiçeği 7

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.