Antoryum Çiçeği Hakkında Herşey

Antoryum çiçeği, latince ismiyle anthurium schott çiçeği olarak biliniyor. Kırmızı rengiyle dikkat çeken ve ortama şık bir dokunuş yapan antoryum, bakımı kolay bitkilerden biri olması sebebiyle tercih sebebi. Elbetteki bütün çiçekler gibi antoryum’unda bir hikayesi var. Antoryum çiçeği, 1800’lerde Samuel Damon tarafından keşfedilen çiçeğinin bir çok rengi ve çeşidi bulunuyor. 200 yıl önce şu anki görünümünden farklı olan antoryum, genelde kan kırmızısı renkli ve kalp şekliyle büyülüyor. Fakat turuncu, sarı ve mavi renkli antoryumları görürseniz şaşırmayın.

Antoryum Çiçeği Bakımı ve Sulanması

Antoryum bir saksı çiçeği olup kolay bakımıyla evlerde iş yerlerinde çok tercih edilen bir bitki türüdür. Kalp şekliyle gönülleri fetheden antoryum, ışığı direk almaktan hoşlanmaz. Aynı zamanda aşırı rüzgardan da etkilenen antoryum çiçeği, cam önü veya balkonlardan uzak tutulmalıdır. Gün ışığına eğilim gösteren antoryum çiçeği, bu eğilimin yaşanmaması için sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Haftalık olarak kendi ekseninde döndürülerek her köşesinin az da olsa ışıktan faydalandığına emin olunmalıdır. Aksi takdirde, yapraklarda solmalar görülebilir. Antoryum çiçeği sulanırken dikkat edilmesi gereken nokta, eğer bitkinin toprağı nemli ise sulanmaması gerekir. Fazla su antoryum çiçeğini yıpratır. Hava sıcaklığına bağlı olarak kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise iki kez sulanması yeterli olur.

Antoryum İçin En Uygun Koşullar

Antoryum çiçeğinin üzerindeki çiçekler solduğu takdirde, budanmalı ve bu kısımları hava akımından korumak içiin mum gibi yakıcı olmayan maddelerle kapatılmalıdır. Toprak değişimi için en uygun sezon ilkbahar aylarıdır. Antoryum çiçeği için bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta değiştirilecek saksının bir anda çok büyük olmamasıdır. Bu durum çiçeğin adaptasyon sürecini zorlaştırır.

Antoryum aynı zamanda nemi seven bir bitkidir. Bu bitki zengin ve humuslu toprakları sever.  Gübreleme gibi metodlarla toprağı zenginleştirmeniz mümkün. Yaşam alanlarınızın doğu taraflarındaki nemli ve ferah bölgeler antoryum çiçeği için idealdir. Bitkinin en ideal sıcaklık aralığı 20-28 derecedir. 0 derecenin altındaki ortamlara uyum sağlayamayan artoryum, ortam ısısından direk etkilenir, bu yüzden optimal ısı yakalanmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.