Aloe Vera Çiçeği Nasıl Yetiştilir?

Aloe Vera

Aloe vera, günlük hayatımızda sık sık adını duyduğumuz bir çiçek türü. Şampuan reklamlarından krem reklamlarına kadar hemen hemen her yerde aloe vera çiçeğinin faydaları ön plana çıkarılıyor. Ancak sıklıkla duyduğumuz bu bitki hakkında bildiklerimiz genellikle kısıtlı kalıyor. Biz de bu yazımızda aloe vera nedir, aloe vera nasıl yetiştirilir gibi sıklıkla sorulan soruları yanıtlayacağız.

Aloe Vera 1

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera için en basit tanımı ile Afrika topraklarında yetişen şifalı bir bitki türü diyebiliriz.Hatta Afrika’nın en fazla bilinen çiçeği dersek yanlış olmaz. Tarih boyunca kullanılan aloe veraya yönelik ilk hikayeler Antik Mısır Dönemine kadar gidiyor. Anlatılara göre Kleopatra’da cildini daha güzel ve dinç tutmak için aloe vera kullanılırmış. Çok yapraklı ve uzun yıllar boyunca dayanıklı kalmayı başaran aloe vera çiçeği yıl içerisinde 2-3 kez çiçek açabilir.

Aloe Vera 2

Boy konusunda ise fazla bir uzunluğa ulaşamasa da uzun yeşil yapraklara sahip olan aloe vera çiçeğinin yapraklarının içi sulu ve jel kıvamında olur. Topraktan yukarı doğru bir şekilde büyümesi de aloe verayı şifalı bir bitkinin dışında sık bir saksı çiçeği haline de getiriyor.

Aloe Vera 3

Aloe Vera Faydaları Neler?

Sıklıkla şifalı yönü ile duymaya alıştığımız aloe veranın ise saymakla bitmeyecek birçok faydası var. Biz de sizler için aloe vera çiçeğinin faydalarını bir araya getirdik.

Aloe Vera 4

-Aloe veranın en fazla kullanıldığı durumlardan birisi şüphesiz ki yara tedavileri oluyor. Hemen hemen tüm cilt yaraları için aloe vera akla gelen ilk bitkisel tedavi yöntemleri arasında.

-Birçok kadının hayali olan yaşlılığa direnme ve karışıklıkların ortadan kalkması noktasında da aloe vera yine en büyük yardımcınız konumunda. Daha nemli, canlı ve yumuşak bir cilt içinde rahatlıkla aloe veranın şifalarından faydalanabilirsiniz.

-Derideki yanıklarının iyileşmesi konusunda da aloe vera şifalı bir bitki olarak ön plana çıkıyor.

Aloe Vera 5

-Cilt olan yararlarından bir diğeri ise sedef hastalığına karşı kullanılması olarak biliniyor. Sedef hastalığına karşı en şifalı bitkilerden birisi olarak kabul ediliyor.

-Saç bakımı konusunda da aloe vera en şifalı bitkiler arasında. Dökülmeye ve kepeğe karşı en etkili bitki olmasının yanı sıra saçları daha dayanıklı ve parlak bir hale de getiriyor.

-Son olarak ise aloe vera sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkili bir bitki. Özellikle kabızlık sorunun çözümü için rahatlıkla kullanılabilir.

Aloe Vera 6

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe vera bitkisi konusundaki en büyük sorulardan birisi ise nasıl yetiştirildiğine dair oluyor. Aloe vera türü gereği oldukça kolay yetişen bitkilerden birisi. Bu özelliği sayesinde de evde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir saksı çiçeği.

Aloe Vera 7

İlk olarak aldığınız aloe vera bitkisinin yetişeceği alanı doğru seçmeniz gerekiyor. Bol güneş alan ve akşamları hafif bir esinti olan yer aloe veranın gelişimi için en ideal noktalardan olacak. Özellikle direkt olarak güneş ışığı alması ise gelişimini daha da arttıracak bir detay.

Aloe Vera 8

Aloe verayı sulama konusunda da dikkatli davranmanızda fayda var. Aloe verayı fazla sulamak bitki çürütüp öldüreceğiz için ek bir özen göstermeniz gerekiyor. Doğru sulama için ise toprağın tamamen kurumasını beklemenizde yarar var. Ancak açık alanda ve direkt güneş gören bir yerde bu eşsiz çiçeği yetiştiriyorsanız her gün veya iki günde bir sulayabilirsiniz.

Yetiştirme konusundaki son dikkat etmeniz gereken unsur ise toprak türü. Aloe verayı yetiştirmek için kullanılan ideal toprağın süzek olması gerekiyor ve iyi bir drenaj sağlamansı lazım. Aksi takdirde çiçeğiniz ölebilir.

Aloe Vera 9

One comment on “Aloe Vera Çiçeği Nasıl Yetiştilir?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.