Akşamları Güzelleştiren Bir Çiçek: Akşam Sefası

Akşam Sefası

Akşam sefası, bahçelerin ya da balkonların olmazsa olmaz çiçeklerinden. Pembe, sarı, kırmızı ve beyazın eşsiz tonlarını yapraklarına yansıtan akşam sefası görsel olarak büyüleyici bir çiçek olma özelliği taşıyor. Ek olarak akşam sefasının oval şeklinde olan yaprakları bazen benekli veya çizgili bir yapıya sahip olabiliyor. Bu da onu görsel olarak daha da benzersiz kılan eşsiz bir detay. Bununla birlikte akşam üstü çiçek açması ve sabaha doğru soluyor olması da onu diğer çiçeklere kıyasla daha özel kılıyor. Bu özellikleri sayesinde ise akşam sefası en fazla tercih edilen süs bitkilerinden birisi konumunda yer alıyor.

Akşam Sefası 1

Anavatanı Güney Amerika’nın tropikal toprakları olan çiçek günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde yayılmış durumda. Hızlı bir gelişim göstermesi sayesinde ve hemen hemen her iklime uyum sağlayabilen akşam sefasının boyu ise 1 metreyi geçebiliyor. Ayrıca akşam sefası üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda köklerinin bazı sağlık sorunlarına tedavi olduğu ortaya çıktı. Yani yalnızca göze değil sağlığa da hitap eden bir çiçek akşam sefası.

Akşam Sefası 2

Akşam Sefası Çiçeğinin Özellikleri Neler?

Akşam sefası çiçeğinin özellikleri arasında kuşkusuz en fazla öne çıkan durum akşamları çiçek açıp sabahları soluyor olması. Bunun yanı sıra akşam sefası dünyanın en hızlı üreyebilen çiçekleri arasında yer alıyor. Öyle ki 1 yıl içinde 10 katına kadar çıkabiliyor. Eğer hızlı bir şekilde ekimi yapılırsa ufak bir çalı haline gelebiliyor. Akşam sefasının bir diğer önemli özelliği ise çok yıllık bir bitki olması ancak tek yıllık gibi yetiştirilmesinde fayda var. Çünkü her ne kadar her ortama rahatça uyum sağlayabiliyor olsa da kış aylarında bazen bu özelliğini kaybedip ölebiliyor. Bununla beraber daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi adına tek yıllık gibi davranmak daha sağlıklı sonuçlara verebiliyor.

Akşam Sefası 3

Yumru şeklinde kök yapısına sahip olan akşam sefası, güçlü köklere sahip bir çiçek türü. Akşam sefasının gövdesi de kökleri ile benzerlik gösterir. Güçlü, dayanıklı ve yuvarlak bir yapıya sahip olan gövdesine oval biçimdeki yaprakları eşlik eder. Son olarak ise akşam sefası kokusu olmayan bir çiçek ancak bazı özel türlerinin baş döndürücü bir kokusu var.

Akşam Sefası Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Akşam sefası yetiştirilmesi en kolay çiçeklerden birisi olarak bilinir. Birçok iklim koşuluna karşı dayanıklı olması da onun yetiştirilmesini kolaylaştıran bir başka unsur. Ancak zahmetsiz olan akşam sefasının en sağlıklı şekilde yetişmesini istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey var. Akşam sefası çiçeği her ne kadar geceleri çiçek açıyor olsa da güneşi çok sever. Bu yüzden onları güneşli bir ortamda tutarak daha fazla verim alabilirsiniz. Ek olarak su geçirebilen toprak türleri kullanılarak yetiştirilmesi durumunda çok daha iyi sonuç verebilir.

Akşam Sefası4

Akşam sefasını özellikle yaz günlerinde bol bol sulamak gelişimini daha iyi sürdürmesini sağlar. Bununla birlikte Daha uzun yaşaması için ise gübreli toprak tercihi yapılabilir. Akşam sefasına yönelik en önemli noktalarından birisi ise çok hızlı ürüyor olmaları şayet bahçenizde akşam sefası tercih ediyorsanız kısa bir sürede bahçenin her yerinde görülebilir. Bu yüzden tohumlanma sonrası hemen çiçek açmadan sökülmeleri gerekir.

Akşam Sefası 5

Akşam sefası için merak edilen bir diğer soru ise saksı çiçeği olarak yetişip yetişmeyeceği oluyor. Her ne kadar bir bahçe çiçeği olsa da akşam sefasını saksı çiçeği olarak yetiştirebilmek mümkün. Dikkat edilmesi gereken unsur ise bol su verilip, direkt olarak güneşe çok fazla bırakmamak olacak.

Akşam Sefası 6

Akşam Sefası Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Akşam sefası bakımı konusundaki ilk kriter toprağa ekildiği dönem oluyor. İlkbahar aylarında ekimi yapılan çiçek birkaç hafta içinde çiçeklenmeye başlar ve yaz aylarından sonbahara kadar çiçek açar. Hızlı bir şekilde yayılım gösteren bir çiçek türü olduğu için akşam sefası genellikle bahçelerde ve parklarda tercih edilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere balkonlarda saksı çiçeklerinden birisi olarak değerlendirilebilir.

Akşam Sefası 7

Akşam sefasına yönelik bir diğer önemli unsur ise sulanması oluyor. Suyu çok seven bir çiçek türü olmasına rağmen toprağın yalnızca nemli kalması sağlıklı bir akşam sefası bakımı için yeterli olur. Aşırı sulanması ise toprağın çamurlaşmasına neden olacağı için çiçeğin kökleri zarar görebilir. Ayrıca çiçeğin hangi ayda sulandığında önemli bir nokta oluşturuyor. Öyle ki kışın musluk suyu yerine oda suyu sıcaklığında bir su tercih edilmeli.

Akşam Sefası 8

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.