Akasya Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sektörde salkımağacı, Robinia pseudoacacia olarak da bilinen akasya çiçeği, hoş kokulu bir bitkidir. Çok güzel kokan çiçeklere sahip olan bu bitki, küçük yapraklara ve salkım çiçeklere sahiptir. Gölge ağacı ve süs ağacı olarak da kullanılan akasya, baklagillerdendir. Bu çiçeğin bilinen bileşimi antranil asidi, benzaldehid, indul, metil eteri, agaciin, indican, tanen, robinin ve asparagin şeklindedir. Kan dindirici, mide ekşimesini azaltıcı, safra artırıcı, mikrop öldürücü ve kabız yapıcı özelliği ile bilinen akasya; göze keskinlik vermesi, astım şikayetlerini geçirmesi ve diş eti yaralarına iyi gelmesi ile bilinir. Kanamalı durumlarda taze sürgün dallarının kaynatılması ile banyo yapılması mümkündür. Yüksek ateşte de dallar ile yaprakların kaynatılması ile banyo yapılır.
Gölge ve süs ağacı olarak değerlendirilen akasyalar, kokusu ile tüm odanın benzersiz bir kokuya sahip olmasına olanak sağlar. Dört mevsim boyunca yaprakları yeşil kalan akasya, bu sayede dekoratif bir unsur olarak da değerlendirilebilir. Sert yapıda tohumları bulunan akasyanın çoğaltılması için tohumdan çoğaltma işlemi kullanılmaz. Yine de tohumdan yetiştiricilik yapmak isteyenlerin tohumun ekilmeden önce şişirilmesi gerektiğini bilmesi gereklidir. Tohumun içinde bulunan çekirdeğe zarar vermemek için tohumun sağından ve solundan iki delik açarak çok nazikçe hareket etmelisiniz. Açılan deliklerden su girerek tohumun büyümesine olanak sağlar. Çiçek, daha çok çelikleme yöntemi ile çoğaltılır.

Akasya Çiçeği Nasıl Bir Çiçek?

Yaklaşık 600 farklı türü bulunan bir bitki olan akasya, ılıman iklimlerde yetişir. Ağaççık formunda doğal ortamda da görülen bu bitkiler, doğal ortamda kendiliğinden yetişebilir. Küçük dalları bulunan bu çiçek, sarkık bir formda bulunur. Yarı tropikal, nemli ve ılık iklimlerden hoşlanan akasya çiçeği organik maddeler bakımından zengin olan topraklarda çok daha hızlı bir şekilde gelişim gösterir. Zor koşullardaki topraklarda da yetişebilen akasya çiçeğinde toprağın alkali olması önemlidir. Krem, sarı, beyaz ve kırmızı gibi farklı renklerde bulunan akasyanın mor rengi de bulunur. Bakla cinsinden bir meyve de veren akasya, saksılarda bir süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Her mevsim yeşil yaprakları sahip olan akasyalar kış koşullarına karşı da yüksek derecede dayanım gösterir. Ancak bu çiçeklerin küçük dalları bulunduğu için şiddeti rüzgarlardan korunması gereklidir. Böceklere karşı da mukavemet gösteren akasyalar, böcekler tarafından en çok sevilen bitkiler arasındadır.
Çok fazla nem ihtiyacı bulunmayan akasya, nazlı çiçekler arasında değildir. Çiçeğin bulunduğu ortam koşullarına göre sulama ihtiyacını giderebilirsiniz. Kuraklığa ve soğuk havalara karşı dirençli olan bu çiçek, havadar bölgelerde daha iyi bir şekilde yetişir. Yol kenarlarında, bahçelerde ve parklarda sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz akasya, doğal olarak da büyüme gösterir. Latince adı Robinia pseudoacacia olan bu çiçek, Türkçede Beyaz Çiçekli Yalancı Akasya olarak ifade edilir. Sevgi ve temiz anlamlarını taşıyan akasya, bu yönüyle sevdiklerinize armağan edebileceğiniz en güzel bitkiler arasındadır. Benzersiz kokusu ile herkesi kendisine hayran bırakan bu çiçek, fiyat bakımından da uygundur. İçeriğinde yatıştırıcı maddeler bulunan akasya, bu özelliği ile stresi azaltması ile de bilinir. Ter yolu ile vücuttaki toksinleri atan bitki, kronik uykusuzluğa karşı da iyi gelir. Siz de akasyayı yaşamınızın içine dahil ederek daha pozitif bir yaşam sürebilirsiniz. Sevgilinize, ailenize ve arkadaşlarınıza hediye edeceğiniz akasya, süs bitkisi olduğu için ortam ambiyansını güzelleştirecektir.

Akasya Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Birçok faydası bulunan akasya çiçeği ağız kokusunu önler, diş çürümesine karşı savaşır. Ağız içindeki bakterileri temizlemesi ile bilinen bu çiçekler kaygıyı azaltmak ve uyku düzenlemesi ile de ön plana çıkar. Zihni açma etkisi ile birlikte oldukça avantajlı olan akasya çiçeğini çalışma odalarınızda ve ofislerinizde değerlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve idrar yolu enfeksiyonunu temizleyen akasya çiçeği, akciğerdeki hasarların onarılmasında da oldukça etkilidir. Bu çiçekler daha çok astım hastaları tarafından tercih edilebilir. Çünkü bitki çayı formunda da tüketimi mevcuttur. Cilt temizliğinde de kullanabileceğiniz akasyayı cildiniz için değerlendirmek istiyorsanız çiçek bölümünü kaynatıp çay formunda pamukla temizlemeniz gereklidir. Soğuk kış günlerinde akasyanın çiçeklerini çay formunda içebilirsiniz. Bu çiçekler solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da iyi gelir.

Akasya Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Toprak bakımından zengin içeriklere ihtiyacı olan akasya çiçeği, zengin topraklarda daha verimli ve canlı bir şekilde yetişir. Zor koşullarda dahi büyüyebilen bu çiçekler, yüksek adaptasyon imkanına sahiptir. Mor, krem, sarı ve beyaz gibi farklı renkleri bulunan akasyanın dal bölümü sarkıktır. Yeşil ve dikenli yapraklara sahip olan bu çiçekler, yarı tropikal ortamlarda ideal şekilde yetişir. Doğal ortamında 9-10 metreyi bulan boyutlara sahip olan bu çiçekler, tek taraflı duyguların ifade edilmesi için tercih edilir. Eğer birine karşılıksız sevgi besliyorsanız bunu ifade etmek için akasya tercih edebilirsiniz.

Akasya Çiçeği Hikayesi Nedir?

Akasya çiçeğinin hikayesi mitolojiye dayanır. Efsaneye göre Mısır’ın ilk tanrılarından olan Osiris, akasya ağacının altında doğmuştur. Eski Mısırlılar, bu ağacı tanrılarla konuşmak ve aydınlanmak için tercih etmiştir. Ruhani rehberleri olan Osiris’ten günümüze gelen bu inanış, akasya ağacına olumlu özellikler atfedilmesine olanak sağlamıştır.

Akasya Çiçeği Neye İyi Gelir?

Akasya çiçeğinin yapraklarını kurutarak çay formunda tüketebilirsiniz. Akasyanın çay formunda tüketilmesi, sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Eski çağlardan bu yana şifa verici etkisi ile bilinen akasya, boğaz hastalıklarına ve akciğer rahatsızlıklarına karşı da iyi gelir. Ağız kokusunun giderilmesi için tercih edebileceğiniz akasya çiçeği, stresin ve yorgunluğun azalması için de tercih edilebilir. Çiçeğin yapraklarını taze olarak kaynatarak ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde boğazınız şişerse, kurutulmuş akasyayı kaynatıp suyunu süzüp, suyun içerisine bir çay kaşığı bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Akasya Çiçeği Zehirli Midir?

Akasya ağacının meyveleri kişi için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle meyvelerin yenmemesi gereklidir. Çiçeğin dikenleri de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle akasyayı çocukların ve evcil hayvanların bulunduğu yerlerden uzakta muhafaza etmelisiniz. Çiçeğin yan etkileri kalıcı değildir. Bu nedenle çekinmeden evlerinizde veya ofislerinizde değerlendirebilirsiniz.

Akasya Ağacı Nerede Kullanılır?

Ağaç formunda olan akasyalar çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. Bu ağaçlar en çok su altı inşaatlarında tercih edilir. Sızdırmazlık özelliği ve çevresel faktörlere karşı mukavemeti ile bilinen akasya, bu nedenle önemlidir. Beden eğitimi araçlarında da akasya ağacı kullanılır. Alet saplarında ve araba yapımında da kendisine yer bulan akasya ağacı, mobilya üretiminde de en çok tercih edilen ağaç türleri arasındadır. Kakma ve oyma gibi işlemler gerektiren alanlarda değerlendirebileceğiniz akasya ağaçlarının satışı genellikle masif şeklindedir.

Kaç Çeşit Akasya Ağacı Vardır?

Akasya, Avustralya’da 300 tür, diğer tropik bölgelerde ise 600 farklı türe sahiptir. En bilindik türleri ise Senegal akasyası (Acacia senegal), Yarran (Acacia homalophylla), Gümüşi akasya (Acacia dealbata) ve Kıbrıs akasyası (Acacia cyanophylla) şeklindedir. Bilinen diğer akasya türleri ise Guajillo, Acacia Dealtbata, Acacia verticillata Willd, Acacia Cyanophylla Lindl, Acacia Fornesiana (L.) Willd, Acacia longifolia Willd, Acacia Abeileyana F. Muell, Acacia Koa, Acacia melanoxylon R. Br. şeklindedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.