Her Evin Göz Bebeği: Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Çiçeği

Evlerimizi süslemek, daha hoş göstermek için birçok farklı obje ve nesneyi dekorasyon ürünü olarak kullanıyoruz. Antik eşyalardan, son dönemde popülerliği artan vintage ürünlere hatta müzik aletlerine kadar hemen hemen her şey salon dekorasyonlarının bir parçası haline gelebiliyor. Aslında dekorasyon konusunda tek sınır hayal gücünüz.

Fakat her ne kadar farklı objeleri kullanıyor olsak da bazı klasiklerden vazgeçemiyoruz. Bunların başında ise elbette çiçekler yer alıyor. Her evin olmazsa olmaz üyesi olan çiçekler, herkes tarafından sevilen ve bakılmak istenilen şeylerin başında. Salon çiçekleri arasında ise bazıları çok daha özel konumda yer alıyor. Bunlardan birisi de tam anlamıyla bir salon bitkisi olan deve tabanı çiçeği.  

Deve Tabanı Çiçeği - 1

Uzun yıllardır her evde görmeye alıştığımız deve tabanı çiçeği, bakımının kolay olmasıyla ve eşsiz uyumu ile sıklıkla tercih ediliyor. Biz de bu yazımızda güzelliğine doyum olmayan, evlerin yıldızı deve çiçeği hakkındaki tüm detayları sizler için derledik.

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı

Deve tabanı geniş ve güzel yeşil yaprakları ile doğru bakım uygulandığı takdirde uzun bir dönem boyunca evinizi süsleyebilir. Deve çiçeği yetiştirirken ise dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ise çiçeğin güneş ışığı ile olan ilişkisi olmalı. Gün ışığını fazlasıyla seven deve çiçeği için, bu ışık hayati önem taşır.

Bu nedenle deve çiçeği yetiştirmek istiyorsanız evinizin bol ışık alan bölümlerini tercih etmenizde yarar var. Ayrıca çiçeğin güneş ışığı aldığı yeri de sıklıkla değiştirebilirsiniz, böylece çiçeğin her yönü eşit şekilde gelişim gösterebilir ve daha hoş bir görüntü elde etme imkanı bulabilirsiniz.

Deve Tabanı Çiçeği - 2

Deve Tabanı Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Deve tabanı çiçeği, bakımı sırasında az su isteyen çiçeklerin başında geliyor. Yaz aylarında hafta 2 kere, kış aylarında ise 10 günde bir kez sulamanın yeterli olduğu deve tabanı çiçeği, özellikle çalışan ve evdeki çiçeklerin çok fazla vakit ayıramayan insanlar için tercih edilebilecek en güzel salon çiçeklerinden. Sulama konusunda ise yaz ya da kış fark etmeksizin aynı miktarda su vermeye de dikkat etmeniz gerekiyor.

Deve Tabanı Çiçeği - 3

Deve Tabanı Çiçeği İçin En İyi Toprak Seçimi

Deve tabanı çiçeğinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, seçtiğiniz toprağın kalitesine de göz atmanız da yarar var. En ideal toprak ise içerisindeki minerallarin daha fazla olduğu topraklar. Bununla birlikte deve tabanı yetiştirdiğiniz saksının içine ekleyeceğiniz vitaminlerde, çiçeğiniz çok daha sağlıklı olmasına katkı sağlayabilir. Ayrıca kalitesiz toprak tercihi deve tabanı çiçeğinin çok daha çabuk solmasına neden olabilir.

Deve Tabanı Çiçeği - 5

Deve Tabanı Çiçeği Budanır Mı?

Deve tabanı çiçeğinizi dönem dönem budamanız gerekir. Bilhassa sararıp solan yapraklarında artış gördüğünüz zaman, sararmış yaprakları ve etraflarını güzelce budamalısınız.

Deve Tabanı Çiçeği En İyi Hangi Oda da Yetişir?

Deve tabanı çiçeğinin bulunduğu ortamda onun sağlıklı bir şekilde büyümesi için oldukça önemli bir detay. Rüzgar akımlarından hoşlanmayan ve ortalama sıcaklığın kış aylarında 14 derece olduğu yerlerde daha iyi gelişim gösteren deve tabanı çiçeği için en uygun oda, salon ve yatak odasıdır. Ancak çiçeğinizi salonda değerlendirmek istiyorsanız, cam ağzı ya da varsa balkon kapısı ağzına koymamalısınız.

“Salon Çiçekleri Kullanımı Nasıl Olmalı?” yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Ev ve işyerlerini süsleyen güzeller güzeli bir çiçek olmasının yanı sıra deve tabanı çiçeği, eşsiz de bir hediye olma özelliğini taşıyor. Özellikle yeni ev hediyesi olarak ön plana çıkan çiçek, sevdiklerinizin yüzünde bir gülümse yaratmanızın en büyük yardımcısı. Ayrıca uzun ömürlü olmasıyla da her bakıldığı zaman hatırlanmanızı sağlayacak.

Deve Tabanı Çiçeği - 6

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.